Aktuella sportresultat   www.skillingaryd.nu   www.vaggeryd.nu   www.värnamo.nu
     
OBS! I de flesta webbläsare uppdateras sidan automatiskt varannan minut

Senast uppdaterat 19.03

Kommande speldagar till höger
Tisdag 17 januari 2017
INNEBANDY HERR
Division 4 Norra 2016/2017  
19:00 Westbo - Hestra
19:30 Bankeryd - Husqvarna IK
19:30 Skillingaryd - S/W 2010
20:00 Tenhult B - Beduinerna
Division 4 Västra 2016/2017
20:00 Öjaby - Moheda B
ISHOCKEY
• Champions Hockey League semifinaler
18:30 Sparta Prag - Växjö (2–1 match 1)
1–0
20:15 Fribourg - Frölunda (1–5 match 1)
Hockeyallsvenskan 2016/2017
19:00 Karlskoga - Modo
19:00 Västervik - Oskarshamn
 
Måndag 16 januari 2017
HANDBOLL
• VM Herrar  
20:45 Danmark - Sverige
27–25
ISHOCKEY
Hockeyallsvenskan 2016/2017
19:00 Västerås - AIK
2–1
19:00 Pantern - Tingsryd
2–3 str
19:00 Mora - Södertälje
7–0
19:00 Almtuna - Björklöven
4–3
19:00 Timrå - Vita Hästen
4–3 str
 
Söndag 15 januari 2017
BOWLING
Div 3 Bowling Herr 16/17  
10:00 Elfsborg BK - Skillingaryds IS Herr
17–3
11:40 Borås GIF BK - Skillingaryds IS Herr
15–5
Div 5 Norra Småland/Blekinge  
10:00 GoIF Fram B - Team Värnamo B
12–7
11:40 IK Cyrus B - Team Värnamo B
11–9
HANDBOLL  
• VM  
14:45 Argentina - Sverige
17–35
INNEBANDY HERR  
Division 3 Västra 2016/2017
16:45 Månsarp - Gnosjö
6–7
Division 4 Norra 2016/2017  
14:00 Westbo - Bankeryd
11–5
14:30 Husqvarna IK - Östra SK Jönköping B
9–9
Division 4 Västra 2016/2017
11:00 KF Ljungby - Älmhult
13–4
16:00 Hovshaga AIF B - Värnamo IK B
10–4
18:00 Moheda IBK B - Ljungby IB B
ISHOCKEY
 
16.00 Kumla - Troja/ljungby
1–4
Alltvåan Södra vår 2017
16:00 HA74 - Mjölby
3–4
16:00 Boro/Vetlanda - Bäcken
7–1
17:00 Värnamo - Trollhättan
5–2
17:00 Ulricehamn - Mörrum
2–4
Div 3 Södra C vår 2016/2017
16.00 Wettern - Nybro
9–6
17:00 Skillingaryd - IK Guts
5–3
17:00 Rydaholm - Valdemarsvik
2–8
 
Lördag 14 januari 2017
BOWLING
Div 1 Bowling Dam 16/17  
10:00 BK Högland F - Skillingaryds IS Dam
18–2
Div 1 Bowling Herr 16/17
10:40 BK Bråhög - Forsheda BK
12–8
11:40 BK Lödde - Team Värnamo
8–12
15:00 BK Borgen - Forsheda BK
9–11
15:40 Lunds BK Mamba F - Team Värnamo
7–13
Div 2 Bowling Herr 16/17  
10:00 BK V8 - Forsheda BK F
13–7
11:50 BK Domino F - Forsheda BK F
7–13
Div 3 Bowling Herr 16/17
11:00 BK Linnéa - Team Värnamo F
5–15
15:00 IK Ymer - Team Värnamo F
18–2
INNEBANDY HERR  
Division 4 Norra 2016/2017
11:00 Jönköping IBK U B - Hovslätts IK B
4–2
11:15 PA Jönköping - Tenhult F B
9–5
ISHOCKEY  
SHL 2016/2017  
16:00 Skellefteå - Karlskrona
3–2
16:00 Brynäs - Djurgården
0–3
16:00 Malmö - Luleå
1–2 fl
18:30 Örebro - Linköping
0–1
18:30 Växjö - Leksand
4–1
18:30 HV71 - Rögle
5–3
Hockeyallsvenskan 2016/2017
16:00 AIK - Mora
0–2
18:30 Modo - Västervik
1–3
18:30 Tingsryd - Västerås
7–1
18:30 Oskarshamn - Pantern
1–2
 
Fredag 13 januari 2017
HANDBOLL
• Herr-VM  
17:45 Sverige - Bahrain
33–16
INNEBANDY HERR
Division 3 Västra 2016/2017
19:00 KFUM Jönköping - Ljungby IB
6–5
19:45 Sävsjö B - Alvesta
5–7
Division 4 Norra 2016/2017
19:30 S/W 2010 - Beduinerna
6–7
20:00 Gränna B - Skillingaryd
5–5
Division 4 Västra 2016/2017
19:30 Burseryd - Öjaby
5–9
ISHOCKEY
SHL 2016/2017
19:00 Rögle - HV71
1–2
Hockeyallsvenskan 2016/2017  
19:00 Vita Hästen - Karlskoga
5–2
19:00 Björklöven - Timrå
2–3 fl
19:00 Södertälje - Almtuna
4–6
Div 3 Södra C vår 2016/2017
19.00 Diö - Skillingaryd
4–5
19:00 Valdemarsvik - Wettern
7–2
 
Torsdag 12 januari 2017
FOTBOLL HERR
• Landskamp  
16.45 Sverige - Slovakien
6–0
INNEBANDY HERR
Division 4 Västra 2016/2017
19:30 Älmhult - Gransholm
9–11
ISHOCKEY
SHL 2016/2017
19:00 Örebro - Leksand
4–3 str
19:00 Luleå - Skellefteå
3–4 str
19:00 Växjö - Frölunda
4–1
19:00 Linköping - Karlskrona
4–3 str
19:00 Djurgården - Brynäs
4–3 str
19:00 Malmö - Färjestad
2–3
Div 3 Södra C vår 2016/2017
19:00 Rydaholm - IK Guts
3–6
 
Onsdag 11 januari 2017
INNEBANDY HERR
Division 3 Västra 2016/2017
18:15 Ljungby IB - Värnamo
8–4
ISHOCKEY  
Hockeyallsvenskan 2016/2017  
19.00 Almtuna - AIK
2–3
19.00 Mora - Tingsryd
2–0
19.00 Modo - Vita Hästen
2–1
19.00 Västervik - Pantern
3–4
19.00 Bofors Karlskoga - Björklöven
4–2
Alltvåan Södra vår 2017  
19:00 Mörrum - HA74
3–0
19:00 Trollhättan - Ulricehamn
2–3
19:00 Boro/Vetlanda - Värnamo
2–1
19:00 Bäcken - Mjölby
1–6
 
Tisdag 10 januari 2017
INNEBANDY HERR
Division 3 Västra 2016/2017
20:00 Tenhult - Värnamo
8–8
ISHOCKEY
• European Hockey League semifinaler 1(2)
19.00 Frölunda - Fribourg
5–1
20.00 Växjö - Prag
1–2
Hockeyallsvenskan 2016/2017
19.00 Västerås - Oskarshamn
2–1 str
 
Måndag 9 januari 2017
HANDBOLL
• Herrlandskamp  
19.15 Sverige - Chile
38–21
ISHOCKEY  
Hockeyallsvenskan 2016/2017  
19.00 Timrå - Södertälje
1–3
 
Söndag 8 januari 2017
BANDY  
Div 2 Småland/Östergötland 16/17  
14:00 Åby/Tjureda B - Jönköping/Månsarp B
16:00 Waggeryd - Åtvidaberg B
5–3
17:00 Derby/Linköping B - Skirö B
7–2
INNEBANDY
Division 3 Västra 2016/2017  
16:00 Alvesta IBK - Tenhults IF
9–3
Division 4 Norra 2016/2017  
13:30 Bankeryd - Östra Jönköping B
17:00 Skillingaryd - Hestra
4–3
18:45 Hovslätt B - Husqvarna IK
Division 4 Västra 2016/2017
12:00 Värnamo B - Vöikers B
16:00 Ljungby IB B - Burseryd
16–5
ISHOCKEY
Allettan Södra 16/17
16:00 Troja/Ljungby - Borlänge
5–1
Alltvåan Södra vår 2017
16:00 Mjölby HC - Mörrum
2–6
17:00 Värnamo - Bäcken
5–2
17:00 Ulricehamn - Boro/Vetlanda
3–2
 
Lördag 7 januari 2017
BANDY  
Div 2 Småland/Östergötland 16/17  
14:00 Åby/Tjureda B - Derby/Linköping B
15:30 Jönköping/Månsarp B - Waggeryd
2–4
INNEBANDY
Division 3 Västra 2016/2017  
14:00 Gnosjö - Sävsjö B
9–2
Division 4 Västra 2016/2017
12:30 Moheda B - Markaryd/ Strömsnäsbruk
22–6
14:00 Öjaby - Hovshaga B
ISHOCKEY  
SHL 2016/2017  
16:00 Rögle - Djurgården
1–3
16:00 Färjestad - Skellefteå
1–2
16:00 Brynäs - Växjö Lakers
0–0
16:00 Linköping - Luleå
5–2
16:00 Karlskrona - HV 71
2–3
18:30 Frölunda - Örebro
2–1 fl
18:30 Leksand - Malmö
4–3
Hockeyallsvenskan 2016/2017
16:00 Pantern - Västerås
2–1 str
16:00 AIK - Timrå
1–2 fl
18:30 Vita Hästen - Västervik
5–4 fl
18:30 Oskarshamn - Mora
2–3 str
Alltvåan Södra vår 2017
16:00 HA74 Sävsjö - Trollhättan
6–5 fl
 
Fredag 6 januari 2017
INNEBANDY  
Division 4 Norra 2016/2017  
19:30 S/W 2010 - PA Jönköping
4–12
20:15 Beduinerna - Gränna B
ISHOCKEY
SHL 2016/2017  
16:00 Malmö - Leksand
3–1
18:30 Örebro - Frölunda
1–3
Hockeyallsvenskan 2016/2017  
16:00 Björklöven - Modo
6–3
16:00 Södertälje - Bofors Karlskoga
0–3
18:30 Tingsryd - Almtuna
3–4
Allettan Södra 16/17  
16:00 Lindlöven - Troja/Ljungby
0–5
 
Torsdag 5 januari 2017
ISHOCKEY
• JVM herrar bronsmatch  
21:30 Ryssland - Sverige
2–1 fl
• Ishockey JVM herrar final  
02.00 USA - Kanada
5–4 str
• Landskamp damer  
16:00 Kanada - Sverige
2–1
Hockeyallsvenskan 2016/2017  
19:00 Luleå - Karlskrona
3–2 str
19:00 Skellefteå - Rögle
3–1
19:00 Djurgården - Linköping
0–4
19:00 HV71 - Växjö
1–2 fl
19:00 Brynäs - Färjestad
1–0
 
Onsdag 4 januari 2017
ISHOCKEY
• JVM herrar semifinaler  
21:00 USA - Ryssland
4–3 str
01:30 Sverige - Kanada
2–5
• Landskamp damer
19:30 Sverige - Tyskland
0–2
Hockeyallsvenskan 2016/2017  
19:00 Timrå - Tingsryd
1–3
19:00 Västervik - Västerås
1–3
19:00 Vita Hästen - Björklöven
6–0
19:00 Almtuna - Oskarshamn
7–3
19:00 Karlskoga - AIK
3–2
19:00 Mora - Pantern -
4–1
Allettan Södra 16/17  
19.00 Troja/Ljungby - Mariestad
3–2 str
 
Tisdag 3 januari 2017
FOTBOLL DAM
SHL 2016/2017  
19:00 Frölunda - Färjestad
5–0
19:00 Linköping - Skellefteå
5–2
Hockeyallsvenskan 2016/2017
19:00 Modo - Södertälje
3–2
 
Måndag 2 januari 2017
ISHOCKEY
• J20-VM - kvartsfinaler
19:00 Danmark - Ryssland
0–4
21:30 Sverige - Slovakien
8–3
23:30 USA - Schweiz
3–2
02:00 Kanada U20 - Tjeckien
5–3
 
Söndag 1 januari 2017
INGA MATCHER
Lördag 31 december 2016
ISHOCKEY
• J20-VM
19:00 Sverige – Tjeckien
5–2
 
 
KOMMANDE MATCHER
Mycket tidigare resultat – se en bit ned i denna spalt
 
 
 

Tidigare sportresultat finns här (till och med 091015)
Tidigare sportresultat finns här (091016–091113)
Tidigare sportresultat finns här (091201–31)
Tidigare sportresultat finns här (100101–100228)
Tidigare sportresultat finns här (100301–100430)
Tidigare sportresultt finns här (100501–100630)
Tidigare sportresultat finns här (100701–100831)
Tidigare sportresultat finns här (100901–101031)
Tidigare sportresultat finns här (101101–101231)
Tidigare sportresultat finns här (110101–110228)
Tidigare sportresultat finns här (110301–110531)
Tidigare sportresultat finns här (110601–110731)
Tidigare sportresultat finns här (110801–110930)
Tidigare sportresultat finns här (111001–111130)
Tidigare sportresultat finns här (111201–120131)
Tidigare sportresultat finns här (120201–120229)
Tidigare sportresultat finns här (120301–120430)
Tidigare sportresultat finns här (120501–120630)
Tidigare sportresultat finns här (120701–120830)
Tidigare sportresultat finns här (120901–121031)
Tidigare sportresultat finns här (121101–121231)
Tidigare sportresultat finns här (130101–130228)
Tidigare sportresultat finns här (130301–130430)
Tidigare sportresultat finns här (130501–130730)
Tidigare sportresultat finns här (130801–130930)
Tidigare sportresultat finns här (131001–131130)
Tidigare sportresultat finns här (131201–140228)
Tidigare sportresultat finns här (140301–140531)
Tidigare sportresultat finns här (140601–140930)
Tidigare sportresultat finns här (141001–141130)
Tidigare sportresultat finns här (141201–150131)
Tidigare sportresultat finns här (150201–150331)
Tidigare sportresultat finns här (150401–150731)
Tidigare sportresultat finns här (150801–150930)
Tidigare sportresultat finns här (151001–151231)
Tidigare sportresultat finns här (160101–160229)
Tidigare sportresultat finns här (160301–160430)
Tidigare sportresultat finns här (160501–160731)


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 


 

 

 

•••• Film skivaryds invigning 150124

 

 

film skejtpark 140531

Film Hjulafton Vaggeryd 1 140531