mu
Aktuella sportresultat   www.skillingaryd.nu   www.vaggeryd.nu   www.värnamo.nu
     
OBS! I de flesta webbläsare uppdateras sidan automatiskt varannan minut
Senast uppdaterat: 21.54
Kommande speldagar till höger
Söndag 16 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
Dam VM Grupp F  
15.00 Sverige - Thailand
5–1
15.00 USA - Chile
3–0
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
13.00 Osby - Växjö BK
1–0
14.00 Ljungby - Vetlanda
3–2
Div 3 NV Dam 2019  
15.00 RÅs LB - Hestra/Grimsås
4–1
17.00 Hallby - Bankeryd
2–5
18.00 IFK Värnamo U - Skillingaryd
1–2
17.00 NGIS/NIK - Mariebo B
uppskjuten
17.15 Husqvarna B - Gnosjö
6–4
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
17.00 Mullsjö - Smålandsstenar
5–1
18.00 Taberg/Tenhult - Jönköpings Södra
1–2
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
17.30 Halmstad - Mjällby
2–0
Div 1 södra 2019  
17.00 IFK Värnamo - Utsikten
2–2
Div 4 sydvästra 2019
17.00 Ljungby - Hovshaga
3–1
Div 5 nordvästra 2019  
17.00 Hovslät - Bosna
2–1
 
Lördag 15 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
15.00 Nederländerna - Kamerun
3–1
21.00 Kanada - Nya Zealand
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
15.00 Hultsjö Atom - Bor
2–1
15.00 Smålandsstenar - Ingelstad
3–0
15.00 Älmhult - Hessleholm
6–0
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
16.00 Brage - Trelleborg
2–0
16.00 Frej Täby - Dalkurd
1–3
16.00 Varberg - Norrby
2–2
16.00 Öster - Brommapojkarna
2–2
18.00 Degerfors - Västerås
3–2
Div 1 södra 2019  
14.00 Lund - Lindome
1–1
15.00 Landskrona - Skövde
0–0
16.00 Assyriska Turabdin - Kristianstad
0–0
16.00 Trollhättan - Eskilsminne
3–2
16.00 Torn - Ljungskile
1–3
16.00 Tvååker - Oskarshamn
1–1
16.00 Åtvidaberg - Oddevold
3–1
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Waggeryd - Haga
3–0
Div 4 sydvästra 2019  
14.00 Strömsnäsbruk - Slätthög
1–5
Div 5 nordvästra 2019  
15.00 Liljan - Reftele
2–2
15.00 Kärda - Smålandsstenar
2–1
Div 6 Gislaved 2019  
14.00 Swebih - Hook
0–4
 
Fredag 14 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
15.00 Japan - Skottland
2–1
18-00 Jamaica -Italien
0–6
21.00 England- Argentina
1–0
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
19.00 Syrianska - Jönköpings Södra
2–1
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Kulltorp - Vrigstad
1–5
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Växjö BK - Guddarp
10–0
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Lammhult - Vederslöv-Dänn.
2–1
 
Torsdag 13 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
18.00 Argentina - Brasilien
3–2
21.00 Sydafrika - Kina
0–1
FOTBOLL HERR 2019  
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Mullsjö - Visingsö
4–0
19.00 Ölmstad - Hallby
1–6
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Jönköpings BK - Norrahammars IK
1–1
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Angelstad - Alvesta
3–3
19.00 Torpa IF - Horda
4–0
19.00 Vislanda - Häradsbäck/Ryd
2–3
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Ling - Kånna
2–7
19.00 Göteryd - Rydaholm
3–6
19.00 Hamneda - Hallaryd
2–2
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
19.00 Vetlanda - Dackarna
50–40
 
Onsdag 12 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
15.00 Nigeria - Sydkorea
2–0
18.00 Tyskland - Spanien
1–0
21.00 Frankrike - Norge
2–1
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Waggeryd - Älmhult
1–4
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Westbo - Burseryd
1–2
FOTBOLL HERR 2019  
Div 4 sydvästra 2019
19.00 Moheda - Lagan
1–3
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Burseryd - Rondinella
2–2
19.15 Torpa FF - Taberg
uppskjuten
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Stockaryd/Rörvik - Delary/Pjätteryd
1–1
TRAV  
• Vaggerydstravet  
V86–1 10 Mellby Glader, Robert Bergh 3,89 32 kr 167.662
V86–2 15 Beauty Leg, Johanna Lind 6,78 176 kr 31.316
V86–3 4 Betting Queen, Victor Rosleff 41,37 16 184 kr 340,5 strukna 2, 12
V86–4 9 Explosive Merlot (US), Robert Bergh 2,24 30 161 kr 182,7
V86–5 7 Ebony Boko, Jörgen Westholm 7,37 159 204 kr 34,61
V86–6 4 Jesper Trot, Anders Zackrisson 3,99
V86–7 5 Red Rock Canyon Ås, Thomas Uhrberg 10,83
V86–8 10 Randemar R.D. Peter Untersteiner 10,56, strukna 5 och 12
 
Tisdag 11 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
15.00 Nya Zeeland - Nederländerna
0–1
VM Grupp F  
18.00 Chile - Sverige
0–2
21.00 USA - Thailand
13–0
Div 3 NV Dam 2019  
18.30 Hestra/Grimsås - NGIS/NIK
3–1
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Smålandsstenar B - Taberg/Tenhult
2–1
19.45 Hallby B - Jönköpings Södra
0–4
FOTBOLL HERR 2019  
U21 landskamp  
17.00 Finland - Sverige
2–3
Superettan 2019  
18.30 Brage - Örgryte
0–1
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Habo - Gislaveds IS
2–3
19.00 Vrigstad - Mullsjö
2–0
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Liatorp/Eneryda - Agunnaryd
4–0
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Peking - Swebih
5–2
19.00 Klevshult - Skeppshult
3–5
19.00 Västboås - Nissafors/Hestra
0–2
 
Måndag 10 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
18.00 Argentina . Japan
0–0
21.00 Kanada - Kamerun
1–0
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Gnosjö B - Mullsjö
1–3
19.00 RÅs LB U - Torpa FF
3–3
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Bor/Rydaholm B - Lagan
3–1
19.00 Hultsjö B - Ljungby B
1–0
19.00 Lammhult - Ryssby
1–3
FOTBOLL HERR 2019  
Herrar A EM-kval  
20.45 Färöarna - Norge
0–2
20.45 Malta - Rumänien
0–4
20.45 Spanien - Sverige
3–0
Div 4 nordvästra 2019  
18.45 Visingsö - Ölmstad
2–0
19.00 Bankeryd - Waggeryd
0–4
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Gransholm - Rejban
1–3
19.00 Hovshaga - Värnamo Södra
4–0
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Hits - Bor
2–7
 
Söndag 9 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019  
• VM  
13.00 Australien . Italien
1–2
15.30 Brasilien - Jamaica
3–0
18.00 England - Skottland
2–1
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
16.00 Hessleholm - Ljungby
0–1
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Gnosjö - IFK Värnamo U
4–2
18.00 Bankeryd - Husqvarna FF B
2–1
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019  
17.30 Dalkurd - Halmstad
1–0
Div 1 södra 2019  
17.00 Oddevold - Trollhättan
0–2
17.00 Skövde - Lund
1–0
 
Lördag 8 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
• VM  
15.00 Tyskland - Kina
1–0
18.00 Spanien - Sydafrika
3–1
21.00 Frankrike -Sydkorea
4–0
21.00 Norge - Nigeria
3–0
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
15.00 Waggeryd - Älmhult
spelas 12/6
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
16.00 Brommapojkarna - Mjällby
1–1
16.00 Trelleborg - Degerfors
0–0
16.00 Västerås - Frej Täby
2–0
Div 1 södra 2019  
16.00 Eskilsminne - IFK Värnamo
1–2
16.00 Kristianstad - Utsikten
2–1
16.00 Ljungskile - Landskrona
2–0
16.00 Torns IF - Assyriska Turabdin
2–1
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Hallby - Bredaryd Lanna
2–1
Div 4 sydvästra 2019  
14.00 Forsheda - Växjö BK
1–1
14.00 Slätthög - Moheda
2–2
15.00 Lagan - Ljungby
0–0
Div 5 nordvästra 2019  
13.00 Smålandsstenar - Taberg
6–0
15.00 Torpa FF - Burseryd
1–8
 
Fredag 7 juni 2019
FOTBOLL HERR 2019
U21 Herr Landskamp  
18.30 Sverige - Norge
3–1
Herrar A EM-kval  
20.45 Färöarna - Spanien
1–4
20.45 Norge - Rumänien
2–2
20.45 Sverige - Malta
3–0
Div 1 södra 2019  
19.00 Åtvidaberg - Oskarshamn
2–0
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Guddarp - Strömsnäsbruk
1–0
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Bosna - Jönköpings BK
spelas 10/6
 
Torsdag 6 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
13.00 Vetlanda - Osby
2–1
17.00 Ingelstad - Hultsjö Atom
0–1
Div 3 NV Dam 2019  
16.00 Mariebo B - Hallby
6–1
FOTBOLL HERR 2019  
Div 1 södra 2019  
14.00 Lindome - Tvååker
1–3
Div 5 nordvästra 2019  
14.00 Reftele - Hovslätt
1–1
Div 5 sydvästra 2019  
13.00 Vederslöv-Dänn. - Torpa
0–1
18.00 Horda - Angelstad
2–4
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Kånna - Hamneda
0–3
HANDBOLL 2018/2019  
• VM-kval damer  
18.00 Slovakien - Sverige
24–45
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
19.00 Masarna - Vetlanda
32–58
 
Onsdag 5 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Bor - IFK Värnamo
0–2
FOTBOLL HERR 2019  
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Bredaryd Lanna - Visingsö
2–0
19.00 Haga - Bankeryd
10–0
19.00 Mullsjö - Kulltorp
4–1
19.00 Waggeryd - Habo
4–0
19.00 Ölmstads - Vrigstad
0–3
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Gransholm - Hovshaga
2–1
19.00 Ljungby - Slätthög
1–0
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Rondinella - Liljan
2–1
19.00 Norrahammars IK - Kärda
1–0
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Agunnaryd - Lammhult
0–4
19.00 Alvesta - Vislanda
4–1
19.00 Häradsbäck/Ryd - Delary/Pjätteryd
3–3
19.00 Stockaryd/rörvik - Liatorp/Eneryda
0–2
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Råstorp/Timsfors - Ling
4–1
 
Tisdag 4 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Växjö BK - Smålandsstenar
1–0
Div 3 NV Dam 2019  
19.00 Skillingaryd - Rås Lb
1–0
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
19.00 Örgryte - Syrianska
2–0
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Gislaveds IS - Hallby
1–2
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Rejban - Växjö BK
1–0
19.00 Moheda - Guddarp
4–1
19.00 Strömsnäsbruk - Forsheda
1–0
19.00 Värnamo Södra - Lagan
1–2
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Bor - Ryssby
0–0
19.00 Hallaryd - Hits
3–4
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Hook - Peking
3–6
19.00 Nissafors/Hestra - Klevshult
3–0
19.00 Skeppshult - Dardania
2–5
19.00 Swebih - Västboås
0–5
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
19.00 Lejonen - Piraterna
49–41
19.00 Västervik - Dackarna
58–32
19.00 Vetlanda - Smederna
50–40
19.00 Rospiggarna - Indianerna
44–46
 
Måndag 3 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Smålandsstenar B - Hallby B
4–0
19.00 Taberg/Tenhult - Gnosjö B
4–2
19.00 Torpa FF - Burseryd
0–0
19.00 Westbo - Jönköpings Södra
0–6
19.00 Mullsjö - RÅs LB U
5–1
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Hjortsberga - Lammhult
7–0
19.00 Moheda - Hultsjö B
5–0
19.00 Ryssby - Hamneda
3–4
19.30 Ljungby - Bor/Rydaholm B
1–2
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019  
19.00 Öster- Brage
2–2
 
Söndag 2 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Hallby - Hestra/Grimsås
5–3
17.00 IFK Värnamo U - Husqvarna FF B
7–2
17.00 NGIS/NIK - Skillingaryd
1–2
17.00 RÅs LB - Gnosjö
spelas 27/6
18.30 Bankeryd - Mariebo B
1–5
Div 4 Ljungby Dam 2019  
15.00 Lagan - Vrigstad
2–4
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 AIK - Hammarby
2–0
15.00 Athletic Eskilstuna - IFK Norrköping
0–2
15.00 Elfsborg - Häcken
0–0
17.30 Helsingborg - Malmö FF
0–1
Superettan 2019  
15.00 Varberg - GAIS
2–1
17.30 Brommapojkarna - Trelleborg
2–3
Div 1 södra 2019  
14.00 Lindome - Åtvidaberg
1–3
14.00 Lund - Tvååker
0–1
15.00 Utsikten - Torns IF
4–1
16.00 Assyriska Turabdin - Oddevold
3–1
16.00 Landskrona - Kristianstad
0–1
16.00 Oskarshamn - Trollhättan
0–1
17.00 IFK Värnamo - Ljungskile
0–2
17.00 Skövde - Eskilsminne
1–0
 
Lördag 1 juni 2019
FOTBOLL DAM 2019
VM i ishockey 2019  
15.00 Älmhult - Bor
6–2
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
16.00 IFK Göteborg - Örebro
0–1
16.00 Sirius - Djurgården
0–2
18.00 Falkenberg - Kalmar FF
0–0
18.00 Östersund - Sundsvall
0–1
Superettan 2019  
16.00 Degerfors - Frej Täby
1–3
16.00 Halmstad - Västerås
0–0
16.00 Mjällby - Jönköpings Södra
1–0
16.00 Norrby - Dalkurd
0–0
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Habo - Haga
1–3
16.00 Guddarp - Ljungby
Div 5 nordvästra 2019
12.00 Taberg - Burseryd
0–1
15.00 Liljan - Torpa FF
1–1
Div 5 sydvästra 2019  
14.30 Stockaryd/Rörvik - Häradsbäck/Ryd
0–0
HANDBOLL 2018/2019  
• VM damer  
17.00 Sverige -SlLovakien
33–18
   
Fredag 31 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
• Landskamp  
18.45 Sverige - Sydkorea
1–0
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Hessleholm - Vetlanda
3–1
19.00 Hultsjö Atom - Växjö BK
2–0
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Mullsjö - RÅs LB U
spelas 3/6
FOTBOLL HERR 2019  
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Vrigstad - Bredaryd Lanna
2–1
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Slätthög - Värnamo Södra
4–1
19.00 Växjö BK - Strömsnäsbruk
0–1
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Västboås - Hook
2–2
 
Torsdag 30 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Smålandsstenar - Osby
0–3
15.00 IFK Värnamo - Ingelstad
6–1
17.00 Ljungby - Waggeryd
2–0
FOTBOLL HERR 2019  
Div 1 södra 2019  
14.00 Tvååker - Skövde
2–2
15.00 Eskilsminne - Oskarshamn
2–2
16.00 Landskrona - Assyriska Turabdin
0–2
16.00 Lund - Åtvidaberg
0–2
17.00 Oddevold - Kristianstad
2–3
Div 4 sydvästra 2019  
15.00 Forsheda - Moheda
3–2
Div 5 nordvästra 2019  
15.00 Hovslätt - Rondinella
4–1
16.30 Smålandsstenar - Norrahammars IK
4–1
19.00 Jönköping - Reftele
3–2
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Ryssby - Hallaryd
2–3
HANDBOLL 2018/2019  
• SM-final herrar 55  
18.10 Alingsås - Sävehof
20–27
 
Onsdag 29 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
• Smålandscupen  
19.00 Bor - Växjö DFF Akademi
uppskjuten
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.30 Ljungby - Waggeryd
OBS! Spelas 30/5
FOTBOLL HERR 2019  
Div 1 södra 2019  
19.00 IFK Värnamo - Torns IF
0–0
19.00 Ljungskile - Utsikten
2–2
19.30 Trollhättan - Lindome
2–0
Div 4 nordvästra 2019  
18.45 Visingsö - Gislaveds IS
1–2
19.00 Hallby - Waggeryd
1–0
19.00 Kulltorp - Bankeryd
19.00 Mullsjö - Ölmstad
4–0
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Hovshaga - Rejban
2–0
19.00 Lagan - Gransholm
2–3
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Kärda - Bosna
1–1
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Angelstad - Vederslöv-Dänn.
0–1
19.00 Delary/Pjätteryd - Liatorp/Eneryda
2–2
19.00 Häradsbäck/Ryd - Alvesta
3–0
19.00 Lammhult - Stockaryd/Rörvik
1–0
19.00 Torpa IF - Agunnaryd
4–0
19.00 Vislanda - Horda
3–1
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Hamneda - Råstorp/Timsfors
1–4
19.00 Hits - Kånna
1–4
 
Tisdag 28 maj 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Malmö FF - Sundsvall
2–1
Superettan 2019  
19.00 Dalkurd - Örgryte
3–2
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Göteryd - Bor
2–3
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Dardania - Nissafors/Hestra
3–0
19.00 Hillerstorp - Skeppshult
2–3
19.00 Klevshult - Swebih
1–2
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
17.00 Dackarna - Lejonen
48–42
17.00 Indianerna - Vetlanda
51–39
17.00 Smederna - Västervik
49–41
17.00 Piraterna - Masarna
50–40
 
Måndag 27 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Burseryd - Jönköpings Södra
1–4
19.00 Gnosjö B - Hallby B
5–0
19.00 RÅs LB U - Taberg/Tenhult
0–5
19.00 Smålandsstenar B - Westbo
3–0
19.00 Torpa FF - Mullsjö
3–1
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Bor/Rydaholm B - Moheda
0–1
19.00 IFK Lammhult - Lagan
2–3
19.00 Ryssby - Hjortsberga
4–1
19.00 Vrigstad - Ljungby B
4–1
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 Hammarby - IFK Norrköping
2–2
19.00 Örebro - Sirius
0–2
Superettan 2019  
19.00 Västerås - Norrby
1–3
HANDBOLL HERR 2018/2019  
• SM-final 4:5 (2–1 till Alingsås)  
19.00 Sävehof - Alingsås
32–29 fl
   
Söndag 26 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Gnosjö - NGIS/NIK
5–1
17.00 Hestra/Grimsås - Bankeryd
1–8
17.00 Husqvarna FF B - Mariebo B
0–11
17.00 IFK Värnamo U - RÅs LB
1–1
18.30 Skillingaryd - Hallby
4–3
Div 4 Ljungby Dam 2019  
14.00 Hamneda - Hultsjö B
5–1
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 Djurgården - Östersund
3–1
17.30 Kalmar FF - Elfsborg
1–1
Superettan 2019  
15.00 Mjällby - GAIS
2–0
17.30 Trelleborg - Öster
1–1
Div 1 södra 2019  
16.00 Torns IF - Landskrona
1–1
Div 4 sydvästra 2019  
14.00 Värnamo Södra - Guddarp
1–1
ISHOCKEY 2018/2019
• VM  
15.15 VM-bronsmatch: Ryssland - Tjeckien
3–2 str
20.15 VM-final: Kanada - Finland
1–3
 
Lördag 25 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Osby - Hultsjö Atom
1–0
15.00 Bor - Ljungby
3–3
15.00 Vetlanda - Smålandsstenar
9–0
15.00 Ingelstad - Älmhult
2–7
15.00 Växjö BK - IFK Värnamo
1–0
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
16.00 Häcken - IFK Göteborg
1–2
16.00 Malmö FF - Athletic Eskilstuna
5–0
18.00 Helsingborg - Falkenberg
1–1
Superettan 2019  
16.00 Halmstad - Degerfors
3–0
16.00 Frej Täby - Varberg
1–1
16.00 Syrianska - Brommapojkarna
3–0
18.00 Jönköpings Södra - Brage
2–0
Div 1 södra 2019  
13.00 Lindome - Eskilsminne
0–0
15.00 Oskarshamn - Lund
5–1
16.00 Assyriska Turabdin - Ljungskile
1–3
16.00 Kristianstad - IFK Värnamo
3–2
16.00 Utsikten - Oddevold
1–0
16.00 Åtvidaberg - Tvååker
1–2
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Bredaryd Lanna - Mullsjö
0–2
Div 4 sydvästra 2019  
14.00 Gransholm - Slätthög
2–1
15.00 Ljungby - Forsheda
6–0
Div 5 nordvästra 2019  
15.00 Burseryd - Liljan
3–1
16.00 Norrahammars IK - Taberg
0–4
ISHOCKEY 2018/2019
• VM
15.15 Semifinal 1 Ryssland - Finland
0–1
19.15 Semifinal 2 Kanada - Tjeckien
5–1
 
Fredag 24 maj 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Sundsvall - AIK
1–1
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Bankeryd - Habo
1–2
19.00 Haga - Hallby
1–2
19.00 Waggeryd - Visingsö
2–0
19.00 Ölmstad - Kulltorp
1–3
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Hovshaga - Lagan
1–0
19.00 Moheda - Växjö BK
1–2
19.00 Strömsnäsbruk - Rejban
0–3
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Rondinella - Jönköpings BK
1–2
19.00 Bosna - Smålandsstenar
1–2
19.00 Torpa FF - Hovslätt
1–6
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Agunnaryd - Angelstad
1–1
19.00 Horda - Häradsbäck/Ryd
wo till Häradsbäck
19.00 Stockaryd/Rörvik - Torpa IF
4–1
19.00 Liatorp/Eneryda - Lammhult
2–0
19.00 Vederslöv-Dänn. - Vislanda
8–0
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Ling - Hamneda
3–4
 
Torsdag 23 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
19.00 Piteå - Limhamn Bunkeflo
2–1
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Waggeryd - FC Hessleholm
0–2
FOTBOLL HERR 2019  
Div 1 södra 2019  
19.30 Skövde - Trollhättan
2–2
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Gislaveds IS - Vrigstad
3–1
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Reftele - Kärda
3–2
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Alvesta - Delary/Pjätteryd
0–1
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Bor - Rydaholm
0–1
19.00 Hallaryd - Göteryd
2–2
19.00 Kånna - Ryssby
1–0
19.00 Råstorp/Timsfors - Hits
2–0
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Peking - Västboås
1–1
ISHOCKEY 2018/2019
• VM - kvartsfinaler
16.15 Kanada - Schweiz
3–2 fl
16.15 Ryssland - USA
4–3
20.15 Finland - Sverige
5–4 fl
20.15 Tjeckien - Tyskland
5–1
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
19.00 Piraterna - Rospiggarna
51– 39
 
Onsdag 22 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Hallby - RÅs LB U
4–2
19.00 Westbo - Gnosjö B
3–4
FOTBOLL HERR 2019  
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Hook - Klevshult
2–1
 
Tisdag 21 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Smålandscupen damer 2019  
19.00 IFK Värnamo - Gnosjö
7–0
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Hultsjö Atom - Älmhult
1–4
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
19.00 Degerfors - Dalkurd
1–2
19.00 GAIS - Västerås
1–1
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Guddarp - Slätthög
0–3
19.00 Ljungby - Rejban
4–0
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Nissafors/Hestra - Hillerstorp
3–0
19.00 Swebih - Dardania
2–4
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
12.15 Finland - Tyskland
2–4
12.15 Tjeckien - Schweiz
5–4
16.15 Slovakien - Danmark
2–1 str
16.15 Norge - Lettland
1–4
20.15 Kanada - USA,
3–0
20.15 Sverige - Ryssland
4–7
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
18.00 Västervik - Indianerna -
45–45
19.00 Masarna - Dackarna
53–37
19.00 Lejonen - Smederna
48–42
19.00 Vetlanda - Rospiggarna
52–38
 
Måndag 20 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
19.00 Djurgården - Växjö DFF
3–0
19.00 Linköping - Rosengård
0–0
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Hjortsberga - Hamneda
2–7
19.00 Hultsjö B - Bor/Rydaholm B
4–1
19.00 Lagan - Ryssby
1–2
19.00 Moheda - Vrigstad
2–2
19.30 Ljungby B - Lammhult
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 AIK - Falkenberg
2–0
19.00 IFK Göteborg - Hammarby
0–0
19.00 IFK Norrköping - Sundsvall
2–0
19.00 Östersund - Örebro
1–3
Superettan 2019  
19.00 Brommapojkarna - Jönköpings Södra
0–2
19.00 Brage - Syrianska
1–0
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 Frankrike - Storbritannien

3–4 fl
16.15 Sverige - Lettland
5–4
20.15 Kanada - Danmark
5–0
20.15 Österrike - Italien
3–4 str
 
Söndag 19 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
15.00 Waggeryd - Vetlanda
1–3
Div 3 NV Dam 2019  
13.00 Skillingaryd - Bankeryd
3–3
17.00 Hallby - Gnosjö
1–3
17.00 NGIS/NIK - IFK Värnamo U
uppskjuten
17.00 RÅs LB - Husqvarna FF B
0–6
18.30 Mariebo B - Hestra/Grimsås
10–3
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
17.00 Jönköpings Södra - Smålandsstenar B
10–0
17.30 Burseryd - Mullsjö
2–1
18.00 Taberg/Tenhult - Torpa FF
0–2
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 Sirius - Häcken
3–4
15.00 Malmö FF - Kalmar FF
1–0
17.30 Djurgården - Elfsborg
2–0
Superettan 2019  
15.00 Norrby - Frej Täby
3–0
15.00 Trelleborg - Örgryte

2–1
17.30 Öster - Mjällby
0–1
Div 1 södra 2019  
17.00 Trollhättan - Åtvidaberg
2–1
17.00 IFK Värnamo - Landskrona
2–2
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 Tyskland - USA
1–3
16.15 Österrike - Tjeckien
0–8
20.15 Frankrike - Finland
0–3
20.15 Schweiz - Ryssland
0–3
 
Lördag 18 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Hessleholm - Bor
3–0 wo
15.00 Hultsjö Atom - Smålandsstenar
2–1
15.00 IFK Värnamo - Osby
4–0
15.00 Ljungby - Ingelstad
4–2
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
16.00 Athletic Eskilstuna - Helsingborg
1–1
Superettan 2019  
16.00 Varberg - Halmstad
1–0
Div 1 södra 2019  
13.00 Lindome - Assyriska Turabdin
1–2
16.00 Eskilsminne - Utsikten
4–1
16.00 Ljungskile - Kristianstad
2–1
16.00 Lund - Oddevold
0–2
16.00 Oskarshamn - Skövde
1–2
16.00 Tvååker - Torns IF
0–1
Div 5 nordvästra 2019  
13.00 Taberg - Liljan
2–0
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
12.15 Danmark - USA
1–7
12.15 Lettland - Ryssland
1–3
16.15 Kanada - Tyskland
8–1
16.15 Italien - Norge
1–7
20.15 Storbritannien - Slovakien
1–3
20.15 Sverige - Schweiz

3–2
 
Fredag 17 maj 2019
FOTBOLL HERR 2019
Div 4 nordvästra 2019  
18.45 Visingsö - Haga
1–5
19.00 Hallby - Bankeryd
2–4
19:00 Kulltorp - Habo
2–2
19:00 Mullsjö - Gislaveds IS
2–2
19.00 Vrigstad - Waggeryd
2–2
19.00 Ölmstad - Bredaryd Lanna
5–3
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Forsheda - Värnamo Södra
0–4
19.00 Guddarp - Gransholm
2–1
19.00 Rejban - Lagan
1–2
19.00 Strömsnäsbruk - Moheda
1–1
19.00 Växjö BK - Ljungby
1–2
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Hovslätt - Burseryd
8–0
19.00 Jönköpings BK - Torpa FF
2–3
19.00 Kärda - Rondinella
3–1
19.00 Norrahammars IK - Bosna IF
1–3
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Alvesta - Horda
8–0
19.00 Angelstad - Stockaryd/Rörvik
2–3
19.00 Delary/Pjätteryd - Lammhult
3–2
19.00 Häradsbäck/Ryd - Vederslöv-Dänn.
2–0
19.00 Torpa IF - Liatorp/Eneryda
2–0
19:00 Vislanda - Agunnaryd
1–1
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Dardania - Hook
5–4
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 Österrike - Norge
3–5
16.15 Frankrike -Slovakien
3–6
20.15 Finland - Storbritannien
5–0
20.15 Tjeckien - Italien
8–0
TRAV 2019  
• Vaggerydstravet V5  
1 8 Intuned Boko, Jennifer L Oscarsson 3,90 36 kr 3 399 struken 4
2 11 Bo C. Carl-Erik Lindblom 2,00 42 kr 2 919 struken 9
3 9 Ferrari, Mathias Alm 1,84 49 kr 2 542 struken 12
4 3 Olga Utca, Brodin Sara Brodin 1,52 50 kr 2 487 strukna 1, 5
5 4 Bossy Alley (FI), Peter Untersteiner 1,64 53 kr 2 352 struken 12
 
Torsdag 16 maj 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19:00 IFK Göteborg - Malmö FF
0–0
19:00 Örebro - IFK Norrköping
1–2
Superettan 2019  
19:00 Dalkurd - Brage
1–3
19:00 Degerfors - Norrby
0–0
19:00 Jönköpings Södra - Öster
2–0
19:00 Västerås - Syrianska
0–0
Div 5 nordvästra 2019  
19:00 Smålandsstenar - Reftele
0–1
Div 6 Ljungby 2019  
19:00 Göteryd - Kånna
1–0
19:00 Hits - Ling
3–0
19:00 Rydaholm - Hallaryd
5–0
19:00 Ryssby - Råstorp/Timsfors
0–2
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 Kanada - Frankrike
5–2
16.15 Sverige - Österrike
9–1
20.15 Finland - Danmark
3–1
20.15 Tjeckien - Lettland
6–3
 
Onsdag 15 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
19.00 Rosengård - Piteå
2–0
19.00 Djurgården - Vittsjö
1–1
19.00 Eskilstuna - Örebro
0–0
19.00 Kungsbacka - Limhamn Bunkeflo

2–2
19.00 Växjö - Göteborg
0–2
19.00 Kristianstad - Linköping
1–1
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Bor - Waggeryd
5–0
19.00 Vetlanda - Hultsjö Atom
1–0
19.00 Osby - Älmhult
2–2
19.00 Ingelstad - Hessleholm
0–3
19.00 Smålandsstenar - IFK Värnamo
0–0
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019
19.00 RÅs LB U - Westbo
3–0
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Häcken - Kalmar FF
1–0
19.00 Falkenberg - Djurgården
0–3
19.00 Helsingborg - AIK
1–3
19.00 Elfsborg - Athletic Eskilstuna
1–0
19.00 Sirius - Sundsvall
1–0
Superettan 2019
19.00 Frej Täby - Brommapojkarna
1–1
19.00 Mjällby - Trelleborg
2–1
19.00 Örgryte - Varberg
1–1
• Svenska Cupen omg. 1-2, herrar
18.30 Gnosjö - IFK Värnamo
0–3
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Slätthög - Hovshaga
1–0
ISHCOKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 USA - Storbritannien
6–3
16.15 Schweiz - Norge
4–1
20.15 Tyskland - Slovakien
3–2
20.15 Ryssland - Italien
10–0
 
Tisdag 14 maj 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Hammarby - Östersund
4–0
Superettan 2019  
19.00 Halmstad - GAIS
1–2
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Forsheda - Rejban
1–5
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Hillerstorp - Swebih
1–0
19.00 Klevshult - Peking
0–1
IDHOCKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 Storbritannien - Danmark
0–9
16.15 Italien - Lettland
0–3
20.15 Tyskland - Frankrike

4–1
20.15 Schweiz - Österrike
4–0
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
19.00 Rospiggarna - Västervik
37–53
19.00 Indianerna - Lejonen
50–40
19.00 Smederna - Masarna
43–47
19.00 Dackarna - Piraterna
51–39
 
Måndag 13 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 3 NV Dam 2019  
18.30 RÅs LB - NGIS/NIK Ryavallen
7–1
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Burseryd - Smålandsstenar B
4–1
19.00 Gnosjö B - Jönköpings Södra
0–3
19.00 Torpa FF - Hallby B
7–1
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Hamneda - Bor/Rydaholm B
4–2
19.00 Hjortsberga - Lagan
2–1
19.00 Lammhult - Moheda
1–2
19.00 Ryssby - Ljungby B
19.00 Vrigstad - Hultsjö B
3–4
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 IFK Norrköping - IFK Göteborg
1–2
ISHOCKEY 2018/2019  
16.15 Ryssland - Tjeckien
3–0
16.15 USA- Finland
3–2 fl
20.15 Norge - Sverige
1–9
20.15 Slovakien - Kanada
5–6
 
Söndag 12 maj 2019
BOWLING 2018/2019  
• Kval till division 2  
10.00 BK Femtionian F - Team Värnamo BC F1

17–3
11.40 Team Värnamo BC F1 - BK Femtionian F
4–11
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
13.00 Piteå - Kristianstad
2–1
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Gnosjö - Bankeryd
5–0
17.00 Husqvarna B - Hestra/Grimsås
4–2
17.00 IFK Värnamo U - Hallby
0–2
17.00 Rås Lb - NGIS/NIK
spelas måndag
17.00 Skillingaryd - Mariebo B
3–5
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 Djurgården - AIK
0–2
17.30 Malmö FF - Elfsborg
4–1
Superettan 2019  
15.00 Öster - Västerås
0–0
17.30 Brage - Norrby
0–0
17.30 Syrianska - Mjällby
1–2
Div 1 södra 2019  
15.00 Oddevold - Oskarshamn
3–3
17.00 IFK Värnamo - Åtvidaberg
1–1
17.00 Kristianstad - Tvååker
1–1
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
12.15 USA - Frankrike
7–1
12.15 Ryssland - Österrike
5–0
15.15 Danmark - Tyskland
1–2
15.15 Italien - Sverige
0–8
20.15 Lettland -Schweiz
1–3
20.15 Storbritannien - Kanada
0–8
 
Lördag 11 maj 2019
BOWLING 2018/2019
Kval till Sydallsvenskan 2019  
10.00 Forsheda BK - Joker F
13–7
12.00 Joker F - Forsheda BK
5–10
FOTBOLL DAM 2019  
Damallsvenskan 2019
14.00 Örebro - Växjö
1–0
14.00 Vittsjö - Eskilstuna
1–0
15.00 Göteborg FC - Djurgården
3–1
15.00 Linköpings - Kungsbacka
2–0
16.00 Limhamn Bunkeflo - Rosengård
3–2
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Hessleholm - Växjö BK
1–3
15.00 Bor - Vetlanda
5–5
15.00 IFK Värnamo - Hultsjö Atom
8–0
15.00 Waggeryd - Ingelstad
2–4
15.00 Älmhult - Smålandsstenar
2–0
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
13.30 Östersund - BK Häcken
1–1
16.00 Athletic Eskilstuna - Falkenberg
0–0
16.00 Kalmar FF - Helsingborg
1–0
18.00 Sundsvall - Örebro
1–2
Superettan 2019
13.30 Trelleborg - Halmstad
0–1
16.00 Brommapojkarna - Degerfors
1–0
16.00 Varberg - Dalkurd
1–0
18.00 Örgryte - Jönköpings Södra
1–1
Div 1 södra 2019
15.00 Landskrona - Lund
2–0
16.00 Assyriska Turabdin - Eskilsminne
1–0
16.00 Ljungskile - Trollhättan
1–2
16.00 Torn - Lindome
1–0
16.00 Utsikten - Skövde
0–0
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Ljungby - Strömsnäsbruk
Div 5 nordvästra 2019
13.00 Taberg - Bosna IF
0–1
15.00 Burseryd - Jönköpings BK
1–3
Div 5 sydvästra 2019  
15.00 Vederslöv-Dänn. - Alvesta
1–0
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
12.00 Danmark - Frankrike
5–4 str
12.00 Schweiz - Italien
9–0
15.15 Lettland - Österrike
5–2
15.15 Tyskland -Storbritannien
3–1
20.15 Norge - Tjeckien
2–7
20.15 Slovakien - Finland
2–4
 
Fredag 10 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Mullsjö - Taberg/Tenhult
0–5
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 Hammarby - Sirius
2–0
Superettan 2019  
19.00 GAIS - Frej Täby
0–1
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Bredaryd Lanna - Kulltorp
0–4
19.00 Gislaveds IS - Ölmstad
6–1
19.00 Habo - Hallby
0–2
19.00 Waggeryd - Mullsjö
2–0
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Gransholm - Forsheda
0–0
19.00 Hovshaga - Guddarp
3–0
19.00 Moheda - Rejban
2–5
19.00 Värnamo Södra - Växjö BK
3–0
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Rondinella - Smålandsstenar
1–0
19.00 Liljan - Hovslätt
1–8
19.00 Reftele - Norrahammars IK
2–2
19.00 Torpa FF - Kärda
1–3
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Agunnaryd - Häradsbäck/Ryd
1–2
19.00 Horda - Delary/Pjätteryd
0–4
19.00 Lammhult - Torpa IF
5–1
19.00 Stockaryd/Rörvik - Vislanda
1–1
19.00 Liatorps/Eneryda - Angelstad
11–2
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Hook - Hillerstorp
2–3
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM  
16.15 A 1 Finland - Kanada
3–1
16.15 B 2 Ryssland - Norge
5–2
20.15 A 3 USA - Slovakien
1–4
20.15 B 4 Tjeckien - Sverige
5–2
 
Torsdag 9 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.15 Ljungby - Osby
0–6
FOTBOLL HERR 2019  
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Bankeryd - Visingsö
1–1
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Slätthög - Lagan
1–2
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Ling - Ryssby
3–3
19.00 Hamneda - Hits
1–2
19.00 Kånna - Rydaholm
3–2
19.00 Råstorp/Timsfors - Göteryd
3–1
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Peking - Dardania
4–7
 
Onsdag 8 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019  
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Hallby B - Mullsjö
1–1
FOTBOLL HERR 2019
Div 4 nordvästra 2019  
19.15 Haga - Vrigstad
2–1
 
Tisdag 7 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Bor/Rydaholm B - Vrigstad
6–3
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
19.00 Degerfors - Brage
1–0
U21 Superettan 2019  
17.00 IFK Värnamo - Jönköpings Södra
3–1
SPEEDWAY 2019  
Elitserien 2019  
19.00 Lejonen - Rospiggarna
43–35
19.00 Masarna - Indianerna
33–57
19.00 Piraterna - Smederna
48–42
19.00 Västervik - Vetlanda
50–40
 
Månag 6 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
19.00 Linköping - Örebro
4–1
Div 3 NV Dam 2019  
18.30 Hestra/Grimsås - Skillingaryd
3–2
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Smålandsstenar B - Gnosjö B
0–7
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Hultsjö B - IFK Lammhult
1–1
19.00 Lagan - Hamneda
3–1
19.30 Ljungby B - Hjortsberga
2–1
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 Helsingborg - Djurgården
1–1
19.00 Elfsborg - IFK Norrköping
0–0
Superettan 2019  
19.00 Dalkurd - Syrianska
4–1
19.00 Frej Täby - Trelleborg
3–3
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Moheda - Ljungby
2–5
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Bor - Hallaryd
8–1
19.00 Göteryd - Ling
0–2
19.00 Rydaholm - Råstorp/Timsfors
2–1
19.00 Ryssby - Hamneda
2–0
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Dardania - Västboås
1–1
19.00 Hillerstorp - Peking
5–1
19.00 Skeppshult - Nissafors/Hestra
2–1
 
Söndag 5 maj 2019
BOWLING2018/2019  
Slutspel till Div 2 Västra Götaland (Hässleholm)  
10.00 Team Värnamo F1 - BK Lejonet
18–1
11.40 BK Lejonet - Team Värnamo F1
5–10
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
13.00 Limhamn Bunkeflo - Eskilstuna
0–2
14.00 Kungsbacka - Piteå
1–5
15.00 Djurgården - Kristianstad
0–2
16.30 Rosengård - Göteborg
2–2
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
17.00 Ingelstad - Bor
2–1
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Bankeryd - IFK Värnamo U
1–2
17.00 Hallby - Rås Lb
0–2
17.00 Mariebo B - Gnosjö
7–3
17.00 NGIS/NIK - Husqvarna FF B
2–1
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
17.00 Westbo - Torpa FF
1–4
18.00 Taberg/Tenhult - Burseryd
1–0
Div 4 Ljungby Dam 2019  
16.00 Moheda - Ryssby
4–3
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 Häcken - Sundsvall
1–0
15.00 Falkenberg - Malmö FF
1–2
15.00 Kalmar FF - Östersund
1–1
17.30 Örebro - Hammarby
2–3
Superettan 2019  
15.00 GAIS - Jönköpings Södra
1–0
17.30 Halmstad - Öster
0–1
Div 1 södra 2019  
14.00 Lindome - Landskrona
0–0
14.00 Tvååker - Oddevold
0–0
15.00 Eskilsminne - Kristianstad
3–1
15.00 Åtvidaberg - Utsikten
1–2
16.00 Oskarshamn - Assyriska Turabdin
1–3
17.00 Trollhättan - IFK Värnamo
3–0
17.00 Skövde - Ljungskile
2–1
ISHOCKEY 2018/2019  
• Carlssons ishockeyturnering  
14.00 Sverige - FInland
2–1
18.00 Tjeckien - Ryssland
1–4
TRAV  
• Vaggerydstravet  

V4
1 15 Digital Science, Bergh Robert 3,22 79 kr 2 716
2 4 Aha, Ingves Peter 4,40 129 kr 1 677
3 6 Viggo Laday, Untersteiner Peter 3,86 178 kr 1 213 1, 9
4 9 Thengill (DK), Untersteiner Peter 3,10 357 kr 606,5 2, 3

V5
1 3 Davici, Molin Felicia 2,39 63 kr 2 293 7
2 2 Boxer Shrimp, Bergh Robert 2,14 88 kr 1 630
3 13 Golden Indra, Söderkvist Stefan 7,42 296 kr 489,2 9
4 15 Digital Science, Bergh Robert 3,22 734 kr 197
5 4 Aha, Ingves Peter 4,40 1 061 kr 136,4

 
   
 
Lördag 4 maj 2019
BOWLING HERR 218/2019
Kval till Sydallsvenskan (Nybro)  
10.00 Forsheda BK - BK Cahoot

13–7
12.00 BK Cahoot - Forsheda BK
11–9
14.00 Forsheda BK - BK Cahoot
2–3
  FOTBOLL DAM 2019  
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
11.00 Växjö BK - Waggeryd
3–0
15.00 Vetlanda - IFK Värnamo
0–9
15.00 Hultsjö Atom - Älmhult
uppskjuten
15.00 Osby - Hessleholm
1–1
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
12.00 Jönköpings Södra - RÅs LB U
2–0
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
13.30 AIK - Athletic Eskilstuna
2–1
16.00 Sirius - IFK Göteborg
2–4
Superettan 2019  
16.00 Mjällby - Örgryte
2–1
16.00 Västerås - Varberg
1–2
Div 1 södra 2019  
16.00 Lund - Torn
1–2
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Visingsö - Habo
2–4
Div 4 sydvästra 2019  
14.00 Forsheda - Hovshaga
0–3
15.00 Guddarp - Lagan
0–3
Div 5 nordvästra 2019  
13.00 Taberg - Hovslätt
1–1
Div 5 sydvästra 2019  
15.00 Stockaryd/Rörvik - Häradsbäck/Ryd
uppskjuten
ISHOCKEY 2018/2019  
• Carlssons ishockeyturnering  
14.00 Ryssland - FInland
1–3
18.30 Tjeckien - Sverige
3–o
 
Fredag 3 maj 2019
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019  
19.00 Norrby - Brommapojkarna
2–0
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Bredaryd Lanna - Gislaveds IS
0–1
19.00 Kulltorp - Hallby
4–1
19.00 Mullsjö - Haga
2–3
19.00 Ölmstad - Waggeryd
0–2
19.00 Vrigstad - Bankeryd
1–1
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Rejban - Slätthög
2–2
19.00 Strömsnäsbruk - Värnamo Södra
2–3
19.00 Växjö BK - Gransholm
3–2
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Bosna - Reftele
2–2
19.00 Jönköpings BK - Liljan
2–4
19.00 Kärda - Burseryd
1–1
19.00 Norrahammar - Rondinella
1–1
19.00 Smålandsstenar - Torpa FF
7–2
Div 5 sydvästra 2019  
19.00 Alvesta - Agunnaryd
1–1
19.00 Angelstad - IFK Lammhult
1–1
19.00 Delary/Pjätteryd - Torpa IF
3–0
19.00 Horda - Vederslöv-Dänn.
1–2
19.00 Vislanda - Liatorp/Eneryda
3–1
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Swebih - Skeppshult
3–2
ISHOCKEY 2018/2019  
• Carlssons hockeyturnering  
14.00 Ryssland - Finland
1–3
18.30 Tjeckien - Sverige
1–0
 
Torsdag 2 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
19.00 Smålandsstenar - Ljungby
3–2
Damallsvenskan 2019
 
19.00 Växjö - Vittsjö
1–1
ISHOCKEY 2018/2019  
• Carlssons turnering  
18.30 Finland - Tjeckien
3–2
SM-ffinal 6:7
19.30 Djurgården - Frölunda
2–6
 
Onsdag 1 maj 2019
FOTBOLL DAM 2019
Smålandscupen damer 2019  
14.00 Gnosjö - Waggeryd
6–3
15.00 Bor - Egnahem
4–2
19.00 Bankeryd - IFK Värnamo
0–7
FOTBOLL HERR 2019  
Div 1 södra 2019  
15:00 Assyriska Turabdin - Lund
0–0
15:00 Ljungskile - Åtvidaberg
4–0
15:00 Utsikten - Oskarshamn
4–2
16:00 IFK Värnamo - Lindome
1–3
16:00 Kristianstad - Trollhättan
0–2
16:00 Landskrona - Tvååker
0–0
16:00 Torn - Skövde
2–2
17:00 Oddevold - Eskilsminne
4–1
ISHOCKEY 2018/2019  
• Carlssons turnering  
15.00 Sverige - Ryssland (SVT1)
6–4
 
Tisdag 30 april 2019
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-ffinal 5:7
20.00 Frölunda - Djurgården
6–2
 
Måndag 29 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
19.00 Burseryd - Gnosjö B
5–3
19.00 RÅs LB U - Smålandsstenar B (Rocknevallen)
1–0
19.00 Taberg/Tenhult - Hallby B
3–0
19.00 Torpa FF - Jönköpings Södra
0–3
Div 4 Ljungby Dam 2019  
19.00 Hjortsberga - Moheda
0–3
19.00 Lammhult - Bor/Rydaholm B
1–3
19.00 Lagan - Ljungby B
3–0
19.00 Ryssby - Hultsjö B
3–0 spelad igår
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 Sundsvall - Falkenberg
3–1
19.00 IFK Göteborg - AIK
3–0
19.00 Örebro - Kalmar FF
1–1
19.00 Östersund - Helsingborg
3–0
Superettan 2019  
19.00 Öster - Norrby
0–1
Div 6 Ljungby 2019  
19.00 Ling - Rydaholm
2–2
19.00 Hamneda - Göteryd
0–7
19.00 HiTs - Ryssby
0–1
19.00 Kånna - Bor
0–5
Div 6 Gislaved 2019  
19.00 Klevshult - Dardania
1–3
19.00 Västboås - Hillerstorp
1–1
Smålandscupen 2019  
18.30 Kärda - Moheda
0–4
 
Söndag 28 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019  
13.00 Vittsjö - Linköping
2–0
15.00 Kristianstad - Göteborg
2–2
17.00 Eskilstuna - Växjö DFF
0–1
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Hessleholm - Smålandsstenar
4–0
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Gnosjö - Hestra
10–1
17.00 Husqvarna B - Skillingaryd
2–1
17.00 NGIS/NIK - Hallby
2–2
17.00 RÅs LB - Bankeryd
1–2
18.30 IFK Värnamo U - Mariebo B
2–0
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
17.00 Mullsjö - Westbo
2–2
Div 4 Ljungby Dam 2019  
12.-00 Ryssby - Hultsjö B
3–0
14.00 Hamneda - Vrigstad
3–4
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 Häcken - Athletic Eskilstuna
3–0
15.00 Hammarby - Djurgården
2–1
17.30 IFK Norrköping - Malmö FF
1–1
Superettan 2019
15.00 Brage - Varberg
1–2
15.00 Trelleborg - Dalkurd
2–0
17.30 Syrianska - GAIS
0–0
TRAV  
• Vaggerydstravet GS 75  
1 5 Darah Bibo, Peter Untersteiner
2 2 Caloy, Henna Halme
3 5 Rydens Limoncello, Henriette Larsen
4 10 Randemar R.D. Peter Untersteiner
5 6 Photograph, Dwight Pieters
6 7 Puccy Italia, Henna Halme
7 7 Rocky Bear, Håkan E Johansson
7 rätt: 93 530 kr
6 rätt: 497 kr
5 rätt: 40 kr
 
Lördag 27 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019  
14.00 Piteå - Limhamn Bunkeflo
uppskjuten
14.30 KIF Örebro - Rosengård
0–4
15.00 Kungsbacka - Djurgården
1–2
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Waggeryd - Osby
1–2
15.00 Bor - Växjö BK
2–2
15.00 Ingelstad - Vetlanda
2–3
15.00 Älmhult - IFK Värnamo
1–2
16.00 Ljungby - Hultsjö IF Atom
1–3
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
16.00 Sirius - Elfsborg
2–4
Superettan 2019  
13.30 Mjällby - Degerfors
1–0
16.00 Jönköpings Södra - Frej Täby
1–1
16.00 Brommapojkarna - Halmstad
2–1
Div 1 södra 2019  
14.00 Eskilsminne - Torn
0–1
14.00 Lindome - Kristianstad
5–1
14.00 Lund - IFK Värnamo
0–2
14.00 Tvååker - Assyriska Turabdin
2–2
15.00 Oskarshamn - Ljungskile
1–0
16.00 Skövde - Oddevold
2–0
16.00 Åtvidaberg - Landskrona
0–5
ISHOCKEY 2018/2019  
• Euro Hockey Challenge "C"  
17.00 Norge - Danmark
3–0 slutres i morgon
SM-ffinal 4:7
15.15 Djurgården - Frölunda
3–2
VOLLEYBOLl 2018/2019  
• Elitseriekval  
14.00 Iksu - Värnamo
0–3
16.00 Degerfors - Lund
3–1
 
Fredag 26 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019  
19.00 Örgryte - Västerås
0–2
   
19.00 Trollhättan - Utsikten
0–1
Div 4 nordvästra 2019  
18.45 Bankeryd - Mullsjö
18.45 Gislaveds IS - Kulltorp
2–0
18.45 Habo - Vrigstad
0–2
18.45 Haga - Ölmstad
2–0
18.45 Waggeryd - Bredaryd Lanna
3–0
19.00 Hallby - Visingsö
2–1
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Gransholm - Strömsnäsbruk
4–1
19.00 Hovshaga - Växjö BK
3–0
19.00 Rejban - Ljungby
19.00 Slätthög - Guddarp
19.00 Värnamo Södra - Moheda
Div 5 nordvästra 2019  
19.00 Rondinella - Bosna
19.00 Burseryd - Smålandsstenar
19.00 Liljan - Kärda (Ljusseveka)
3–1
19.00 Hovslätt - Jönköpings BK
19.00 Reftele - Taberg
19.00 Torpa FF - Norrahammars IK
2–3
Div 5 sydvästra 2019  
18.45 Agunnaryd - Horda
1–1
18.45 Lammhult - Vislanda
2–1
18.45 IFK S/RIF - Alvesta
2–2
18.45 Vederslöv-Dänn. - Delary/Pjätteryd
ISHOCKEY 2018/2019  
• Euro Hockey Challenge "C"  
18.00 Norge - Danmark
0–1
18.30 Finland - Sverige
1–3
 
Torsdag 25 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Helsingborg - Sundsvall
1–1
19.00 Kalmar FF - IFK Göteborg
1–1
19.00 Djurgården - IFK Norrköping
1–1
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Lagan - Forsheda
5–1
Div 5 sydvästra 2019  
18.45 Liatorp/Eneryda - Häradsbäck/Ryd
3–1
18.45 Torpa - Angelstad
6–0
Div 6 Ljungby 2019  
18.45 Bor - Råstorp/Timsfors
0–2
18.45 Göteryd - HiTs
4–1
18.45 Hallaryd - Kånna
0–10
18.45 Rydaholm - Hamneda
6–1
ISHOCKEY 2018/2019
• Euro Hockey Challenge "C"
18.00 Finland - Sverige
5–4
SM-ffinal 3:7
19.30 Frölunda - Djurgården
5–2
 
Onsdag 24 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
18.45 Gnosjö IF B - RÅs LB U
3–1
18.45 Smålandsstenar B - Torpa FF
1–4
19.00 Hallby B - Burseryd
2–5
19.00 Westbo - Taberg/Tenhult
3–1
Div 4 Ljungby Dam 2019  
18.45 Bor/Rydaholm B - Ryssby
1–2
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 Elfsborg - Örebro
4–2
19.00 Falkenberg - Sirius
0–0
19.00 Malmö FF - Hammarby
4–1
19.00 AIK - Häcken
1–0
19.00 Athletic Eskilstuna - Östersund
0–1
 
Tisdag 23 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 4 Ljungby Dam 2019  
18.45 Hultsjö B - Hjortsberga
1–3
18.45 Moheda - Lagan
1–1
18.45 Vrigstad - Lammhult
4–3
19.30 Ljungby B - Hamneda
FOTBOLL HERR 2019  
Div 5 nordvästra 2019  
18.30 Reftele - Rondinella
0–2
18.30 Smålandsstenar - Liljan
4–0
19.00 Norrahammars IK - Burseryd
0–2
Div 6 Gislaved 2019  
18.45 Hillerstorp - Klevshult
3–1
18.45 Nissafors IS /Hestra - Swebih
2–1
ISHOCKEY 2018/2019
SM-ffinal 2:7
19.30 Djurgården - Färjestad
5–1
 
Måndag 22 april 2019 – Annandag påsk
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
13.00 Växjö DFF - Piteå
0–0
14.00 Vittsjö - Kungsbacka
3–0
15.00 Limhamn Bunkeflo - KIF Örebro
1–3
15.00 Djurgården - Linköping
2–3
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
13.00 IFK Värnamo - Ljungby
4–0
14.00 Hultsjö Atom - Hessleholm
2–4
14.00 Osby - Bor
8–1
16.00 Smålandsstenar - Waggeryd
2–1
16.00 Älmhult - Vetlanda
7–1
Div 3 NV Dam 2019  
17.00 Hallby - Husqvarna FF B
2–4
Div 4 JKPG/Gislaved Dam 2019  
18.15 Jönköpings Södra - Mullsjö
6–0
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019

 
15.00 IFK Göteborg - Helsingborg
3–1
Superettan 2019  
15.00 Västerås - Trelleborg
0–0
17.30 Halmstad - Syrianska
2–2
17.30 Frej Täby - Öster
3–2
17.30 Varberg - Brommapojkarna
3–0
Div 1 södra 2019  
15.00 Torn - Åtvidaberg
1–2
16.00 IFK Värnamo - Tvååker
2–2
16.00 Landskrona - Oskarshamn
1–1
17.00 Oddevold - Lindome
0–1
17.00 Kristianstad - Skövde
0–1
Div 4 nordvästra 2019  
15.00 Ölmstad - Bankeryd
3–0
Div 4 sydvästra 2019
15.00 Forsheda - Slätthög
0–4
16.00 Rejban - Guddarp
1–1
Div 5 Sydvästra 2019  
17.00 Bosna - Torpa FF
1–2
17.00 Kärda - Hovslätt
1–0
19.00 Jönköpings BK - Taberg
1–1
Div 6 Ljungby 2019  
18.30 Ryssby - Göteryd
3–0
Div 6 Gislaved 2019  
17.00 Skeppshult - Hook
2–1
 
Söndag 21 april 2019 – Påskdagen
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
15.00 Göteborg - Eskilstuna
1–1
16.00 Rosengård - Kristianstad
5–1
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019

 
15.00 Häcken - Djurgården
0–1
17.30 Hammarby - Athletic Eskilstuna
3–1
Superettan 2019  
15.00 Norrby - Jönköpings Södra
1–7
17.30 Dalkurd - Mjällby
2–1
Div 1 södra 2019  
16.00 Ljungskile - Eskilsminne
1–1
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-ffinal 1:7
15.00 Frölunda . Djurgården
5–3
 
Lördag 20 april 2019 – Påskafton
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019

 
13.30 Sundsvall - Kalmar FF
1–2
16.00 Sirius - Malmö FF
0–1
Superettan 2019  
13.30 Degerfors - Örgryte
1–2
 
Fredag 19 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 3 NV Dam 2019  
12.30 Skillingaryd - Gnosjö (Vaggeryd)
0–4
15.00 Hestra - IFK Värnamo U
4–2
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
13.30 Östersund - Elfsborg
1–1
16.00 Örebro - AIK
2–1
16.00 IFK Norrköping - Falkenberg
4–3
Superettan 2019  
16.00 GAIS - Brage
0–3
Div 1 södra 2019  
15.00 Assyriska Turabdin - Trollhättan
1–1
15.00 Utsikten - Lund
3–2
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Moheda - Gransholm
2–4
15.00 Ljungby - Värnamo Södra
4–3
ISHOCKEY 2019  
• Euro Hockey Challenge "C"  
17.00 Finland - Norge
7–0
 
Torsdag 18 april 2019
FOTBOLL DAM 2019  
Div 3 NV Dam 2019  
19.00 Bankeryd - NGIS/NIK
5–0
FOTBOLL HERR 2019  
Div 4 nordvästra 2019  
18.30 Bredaryd Lanna - Haga
0–3
18.30 Mullsjö - Habo
2–1
19.00 Hallby - Vrigstad
0–1
19.00 Waggeryd - Gislaveds IS
3–3
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Strömsnäsbruk - Hovshaga
0–3
Div 5 Sydvästra 2019  
18.30 Delary/Pjätteryd - Angelstad
7–0
18.30 Horda - Stockaryd/Rörvik
0–3
Div 6 Ljungby 2019  
18.30 Ling - Bor
0–8
ISHOCKEY 2019  
• Euro Hockey Challenge "C"  
15.00 Danmark - Sverige
0–2
SM-semifinal 7:7  
19.30 Färjestad - Djurgården
1–4
 
Onsdag 17 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019  
19.00 Linköping - Växjö DFF
5–0
Div 3 NV Dam 2019  
18.30 Mariebo B - RÅs LB
6–0
Div 4 nordvästra 2019  
18.30 Kulltorp - Visingsö
0–2
Div 4 sydvästra 2019  
19.00 Växjö BK - Lagan
3–3
Div 5 Sydvästra 2019  
18.30 Alvesta - Liatorp/Eneryda
1–5
18.30 Häradsbäck/Ryd - IFK Lammhult
3–0
18.30 Vederslöv-Dänn. - Agunnaryd
3–0
18.30 Vislanda - Torpa IF
0–2
Div 6 Ljungby 2019  
18.30 HiTs - Rydaholm
1-3
18.30 Råstorp/Timsfors - Hallaryd
5–2
Div 6 Gislaved 2019
18.30 Peking - Skeppshult
1–0
18.30 Hook - Nissafors/Hestra
0–1
18.30 Västboås - Klevshult
4–0
19.30 Dardania - Hillerstorp
3–3
 
Tisdag 16 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019
 
19.00 Öster - Degerfors
1–1
U21 Superettan 2019  
17.00 IFK Värnamo - Varberg
2–0
ISHOCKEY 2018/2019
SM-semifinal 6:7
19.30 Djurgården - Färjestad
1–6
 
Måndag 15 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Djurgården - IFK Göteborg
2–1
19.00 Helsingborg - Hammarby
2–1
Superettan 2019  
19.00 Trelleborg - Norrby
1–1
19.00 Örgryte - Frej Täby
2–0
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-semifinal 5:7  
19.30 Luleå - Frölunda
2–6
Frölunda till SM-final
 
 
Söndag 14 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damallsvenskan 2019
 
13.00 Eskilstuna - Rosengård
0–1
14.00 Kristianstad - Limhamn Bunkeflo
5–1
15.00 Piteå - Djurgården
1–0
16.00 KIF Örebro - Vittsjö
1–0
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
14.00 Hessleholm - IFK Värnamo
0–0
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 AIK - Sirius
2–1
15.00 Elfsborg - Sundsvall
3–1
17.30 Malmö FF - Östersund
2–0
Superettan 2019  
15.00 Brommapojkarna - GAIS
1–2
17.30 Syrianska - Varberg
1–5
Div 1 södra 2019  
16.00 Oddevold - Landskrona
0–1
17.00 Skövde - IFK Värnamo
1–3
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
15.00 Bredaryd Lanna (B) - Dardania Bollagården
inställd
ISHOCKEY 2018/2019  
• Dam-VM bronsmatch + final  
15.00 Ryssland - Kanada
0–7
19.00 USA - Finland
2–1 str
SM-semifinal 5:7  
18.15 Färjestad - Djurgården
8–2
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
16.00 Boden - Vita Hästen
4–2
16.00 Tranås - Hudiksval
0–4
16.00 Almtuna - Kristianstad
1–2 fl
 
Lördag 13 april 2019
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
10.00 Skillingaryds IS - BK Oden Falköping
8–12
FOTBOLL DAM 2019  
Damallsvenskan 2019  
15.00 Kungsbacka - Göteborg
0–3
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019
15.00 Bor - Smålandsstenar (Rydaholm)
1–2
16.30 Ingelstad - IFK Osby
1–3
15.00 Waggeryd - Hultsjö Atom
1–5
15.00 Älmhult - Ljungby
1–1
Träningsmatcher Dam 2019  
12.30 Skillingaryd - Torpa (Vaggeryd)
inställd
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
13.30 Falkenberg - Häcken
0–3
16.00 Kalmar FF - IFK Norrköping
2–2
Superettan 2019
 
13.30 Mjällby - Västerås
2–1
16.00 Brage - Halmstad
2–0
Div 1 södra 2019  
13.00 Lindome - Utsiktens
3–0
14.00 Lund - Eskilsminne
3–0
14.00 Tvååker - Ljungskile
1–4
15.00 Oskarshamn - Kristianstad
6–2
16.00 Trollhättan - Torn
1–2
16.00 Åtvidaberg - Assyriska Turabdin
2–0
Div 4 nordvästra 2019  
14.00 Habo - Ölmstad
1–2
14.00 Visingsö - Vrigstad
0–1
15.00 Bankeryd - Bredaryd Lanna
1–0
15.30 Haga - Gislaveds IS
0–1
Div 4 sydvästra 2019  
14.00 Gransholm - Ljungby
4–2
14.00 Guddarp - Forsheda
2–3
Div 5 nordvästra 2019
12.00 Rondinella - Taberg
0–1
15.00 Burseryd - Bosna
1–4
15.00 Hovslätt - Smålandsstenar
6–3
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-semifinal 4:7
15.15 Frölunda - Luleå
3–0
• Euro Hockey Challenge Grupp C  
13.00 Sverige - Norge
5–1
15.00 Danmark - Finland
1–2
TRAV  
• Vaggerydstravet  
V4 7–5–11–12. 4 rätt 490:-
V5 6–5–5–12–6. 5 rätt 17 605:-
 
VOLLEYBOLL 2018/2019
• Kval till elitserien  
14.00 Värnamo - Degerfors
3–1
(20–25, 25–21, 25–19, 25–11)
 
Fredag 12 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Vetlanda - Växjö BK
1–2
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
19.00 Athletic Eskilstuna - Örebro
1–1
Superettan 2019  
19.00 Jönköpings Södra - Dalkurd
1–0
Div 4 nordvästra 2019  
19.00 Waggeryd - Kulltorp
4–2
19.00 Hallby - Mullsjö
2–1
Div 4 sydvästra 2019
19.00 Hovshaga - Moheda
4–1
19.00 Värnamo Södra - IRejban (Gröndal)
4–0
19.00 Växjö BK - Slätthög
3–1
Div 5 nordvästra 2019  
18.45 Torpa FF - Reftele
1–2
19.00 Liljan - Norrahammars IK (Ljusseveka KG)
1–4
19.00 Jönköpings BK - Kärda
8–0
Div 5 Sydvästra 2019  
18.30 Angelstad - Vislanda
2–8
18.30 Lammhult - Alvesta
1–0
18.30 Liatorp/Eneryda - Horda
9–0
18.30 Torpa IF - Häradsbäck/Ryd
0–1
19.00 Stockaryd/Rörvik - Vederslöv-Dänningelanda
0–3
ISHOCKEY 2018/2019
SM-semifinal 4:7
19.30 Djurgården - Färjestad
3–1
 
Torsdag 11 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Div 5 Sydvästra 2019  
18.30 Agunnaryd - Delary/Pjätteryd
0–5
HANDBOLL  
• Europacup
17.00 Norge - Sverige
35–26
ISHOCKEY  
SM-semifinal 3:7  
19.00 Luleå - Frölunda
3–1
Euro Hockey Challenge Grupp C  
19.00 Danmark - Finland
0–1
19.30 Sverige - Norge
2–0
Kvalserien till HockeyAllsvenskan  
19.00 Kristianstad - Tranås
2–3
19.00 Vita Hästen - Almtuna
4–2
19.00 Hudiksvall - Boden
3–2 fl
 
Onsdag 10 april 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SM-semifinal 3:7
19.00 Färjestad - Djurgården
1–2
 
Tisdag 9 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Damlandskamp  
19.10 Österrike - Sverige
0–2
F19 Elitrunda  
14.00 Italien - England
0–2
14.00 Turkiet - Sverige
0–3
Div 2 Mellersta Götaland Dam 2019  
19.00 Växjö BK - Ingelstad
4–1
FOTBOLL HERR 2019  
Superettan 2019  
19.00 Västerås - Brage
1–1
ç Smålandscupen herr kvalspel
18.00 Kärda - Dardania
3–2
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
19.00 Peking - Grimsås (Gisle IP)
ISHOCKEY 2018/2019  
• VM - damer
11.30 Sverige - Japan
2–3
SM-semifinal 2:7  
19.00 Frölunda - Luleå
2–0
Kvalserie till Hockeyallsvenskan  
19.00 Tranås - Vita Hästen

3–4
19.00 Kristianstad - Hudiksvall
3–2 fl
19.00 Boden - Almtuna
1–2
 
Måndag 8 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 IFK Norrköping - AIK
0–0
19.00 Örebro - Djurgården
0–3
19.00 Sirius - AFC Eskilstuna
3–2
Superettan 2019  
19.00 Norrby - Mjällby
2–1
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-semifinal 2:7
19.00 Djurgården - Färjestad
5–3
Direktkval till SHL matcvh 7:7
19.00 Timrå - Oskarshamn
0–3
 
Söndag 7 april 2019
BOWLING 2018/2019
Div 3 Götaland Herr 2018/2019  
10.00 Bockarna F - Team Värnamo F1
11–9
11.40 Monark - Team Värnamo F1
4–15
Div 5 herr 2018/2019  
11.00 June B - Team Värnamo B
10–9
14.20 Eksjö B - Team Värnamo B
9–10
FOTBOLL DAM 2019  
Träningsmatcher Dam 2019
14.00 Bor - Alvesta (Kungshall)
7–2
15.00 IFK Värnamo U - Tingsryd (Ljusseveka)
5–0
FOTBOLL HERR 2019  
Allsvenskan 2019  
15.00 IFK Göteborg - Elfsborg
3–0
15.00 Östersund - Falkenberg
3–2
17.30 Hammarby - Kalmar FF
1–1
Superettan  
15.00 Dalkurd - Brommapojkarna
0–4
15.00 Varberg - Trelleborg
3–1
17.30 Frej Täby - Syrianska
0–3
Div 1 södra 2019  
16.00 IFK Värnamo - Oskarshamn
0–1
16.00 Assyriska Turabdin - Skövde
0–1
16.00 Landskrona - Trollhättan
1–0
16.00 Ljungskile - Lindome
1–1
17.00 Kristianstad - Lund
0–2
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
16.30 Rydaholm - Norrhult
0–2
ISHOCKEY 2018/2019
• Dam-VM  
1500 Frankrike - Sverige
1–2
SM-semifinal 1:7
15.00 Luleå - Frölunda
3–4 fl
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
15.00 Boden - Tranås
2–5
VOLLEYBOLL 2018/2019
• Kval till elitserien
14.00 Värnamo - Stockholms Vingar
3–0
(27–25, 25–10, 29–27)
 
Lördag 6 april 2019
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
10.00 BK Wicki - Skillingaryds IS Dam
6–14
Div 1 Södra Herr 2018/2019  
10.00 Heberg - Forsheda
12–8
10.00 Karlskrona BK - Team Värnamo
12–8
13.40 Turbo - Forsheda
6–13
14.00 Cahoot - Team Värnamo
11–9
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
10.00 Forsheda F - Höganäs F1
15–5
14.20 Skillingaryds IS - Göta F2
17–3
Div 3 Götaland Herr 2018/2019  
11.40 Trippel - Team Värnamo F2
18–2
15.20 Kungsbacka F - Team Värnamo F2
15–5
FOTBOLL DAM 2019
• Dam Landskamp  
13.45 Sverige - Tyskland
1–2
Träningsmatcher Dam 2019  
13.30 Husqvarna FF - IFK Värnamo
0–2
13.30 Gripenberg - Waggeryd
0–6
15.00 RÅs LB B - Gnosjö B (Bollagården)
1–7
FOTBOLL HERR 2019  
Smålandscupen herr kvalspel
 
12.30 Hook - Skede (Vaggeryd)
3–4 str
Allsvenskan 2019  
16.00 Häcken - Helsingborg
2–1
16.00 Sundsvall - Malmö FF
3–1
Superettan 2019
13.30 Degerfors - Jönköpings Södra IF
2–1
16.00 Halmstad - Örgryte
1–3
Div 1 södra 2019
14.00 Torns IF - Oddevold
0–1
15.00 Eskilsminne - Åtvidaberg
1–1
15.00 Utsikten - Tvååker
3–2
Tr.matcher Sydv. Småland 2019  
13.00 Angelstad - Liljan
3–6
Tr. matcher Vä.Småland FDK 2019  
10.00 Peking - Sjötofta
6–2
11.00 Forsheda - Smålandsstenar
0–3
13.00 Västboås - Kärda
3–0
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-semifinal 1:7  
15.15 Färjestad - Djurgården
5–2
Direktkval till SHL
18.30 Oskarshamn - Timrå
5–4 fl
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
16.00 Vita Hästen - Kristianstad
1–2
• Dam-VM
11.30 Sverige - Tjeckien
3–5
 
Fredag 5 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019  
19.00 Gais - Öster
1–1
Tr.matcher Jönköping FDK 2019  
19.30 Waggeryd - Lagan
1–0
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
18.30 Värnamo Södra - Kärda (Gröndal)
5–1
19.00 Bredaryd Lanna - Bor (Bollagården)
1–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Landskamp herrar  
19.00 Ungern - Sverige
3–4
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna - Hudiksvall
7–1
Direktkval till SHL
19.30 Mora - Leksand
2–3 fl
 
Torsdag 4 april 2019
FOTBOLL DAM 2019
Träningsmatcher Dam 2019  
19.30 Skillingaryd - Forserum
3–0
ISHOCKEY 2018/2019  
• Dam-VM  
11.30 Tyskland - Sverige
2–1 str
Landskamp herr
17.00 Slovakien - Sverige
0–4
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
19.30 Timrå - Oskarhamn
4–1
 
Onsdag 3 april 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 7:7  
19.00 Färjestad - HV 71
3–2
Direktkval till SHL
19.30 Leksand - Mora
2–1
Kvalserie till Hockeyallsvenskan  
19.00 Hudiksvall - Vita Hästen
0–3
19.00 Kristianstad - Boden
3–0
19.00 Tranås - Almtuna
1–7
Kvalserie södra till ishockeyettan  
19.00 Alvesta - Halmstad
4–3
19.00 Grästorp - Vänersborg
5–3
19.00 Helsingborg - Borås
2–3
 
Tisdag 2 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Superettan 2019  
19.00 J-Södra - Halmstad
0–1
ISHOCKEY 2018/2019  
Ishockey SM-kvartsfinal 6:7
19.00 Skellefteå - Djurgården
1–4
Direktkval till SHL  
19.30 Oskarshamn - Timrå
5–2
 
 
Måndag 1 april 2019
FOTBOLL HERR 2019
Allsvenskan 2019  
19.00 Elfsborg - Hammarby
1–1
19.00 Djurgården - Sundsvall
2–2
19.00 Malmö FF - Häcken
1–2
Superettan 2019
19.00 Brage - Frej
2–0
ISHOCKEY 2018/2019  
Ishockey SM-kvartsfinal 5:7  
19.00 HV71 - Färjestad
5–3
Direktkval till SHL  
19.30 Mora - Leksand
5–2
 
Söndag 31 mars 2019
BOWLING 2018/2019
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
11.00 Markaryd - Forsheda F
8–12
15.00 Animals - Forsheda F
6–14
FOTBOLL 2019  
Träningsmatcher Dam 2019  
12.00 Nässjö FF - IFK Värnamo Dam U
5–1
Allsvenskan 2019  
15.00 AIK - Östersund
0–0
15.00 Falkenberg - Örebro
1–0
15.00 Kalmar FF - Sirius
0–2
17.30 Athletic Eskilstuna - IFK Göteborg
3–1
17.30 Helsingborg - IFK Norrköping
3–1
Superettan 2019  
15.00 Öster - Dalkurd
0–0
17:30 Syrianska - Degerfors
1–4
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
15.00 Swebih - Horda
2–4
Tr.matcher Växjö FDK 2019  
13.15 Araby - FC Peking
10–1
INNEBANDY 2018/2019
Kvalserie till div 1 damer
14.00 CL98 - Värnamo
1–1 fl
14.00 Ryd - Olofström
6–5 fl
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 5:7
15.00 Djurgården - Skellefteå
2–3
15.00 Frölunda - Malmö
4–1
Direktkval till SHL  
18.30 Timrå - Oskarshamn
4–3 fl
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
16.00 Vita Hästen - Boden
3–1
16.00 Hudiksvall - Tranås
1–3
Kvalserie södra till ishockeyettan  
14.00 Borås - Alvesta
5–2
16.00 Halmstad - Grästorp
6–2
17.00 Vänersborg - Helsingborg
2–3
 
Lördag 30 mars 2019
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
14.20 Skillingaryds IS Dam - BK Kyrk
15–5
Div 1 Södra Herr 2018/2019
10.00 Team Värnamo - Frigg
16–4
11.40 Forsheda - Frigg
14–6
Div 2 Södra Herr 2018/2019
10.00 Skillingaryds IS - Sunnerbo
11–9
Div 3 Götaland Herr 2018/2019  
13.40 Team Värnamo F1 - Turbo F
16–4
15.20 Team Värnamo F2 - Turbo F
9–11
FOTBOLL 2019  
Träningsmatcher Dam 2019
15.30 Växjö DFF Akademi - IFK Värnamo
2–1
17.00 Skillingaryd - Taberg/Tenhult
6–2
Träningsmatcher Division 2 Dam Halland  
10.00 Tofta - Bor
0–9
Superettan 2019  
13.30 Brommapojkarn - Västerås
1–2
16.00 Mjällby - Varberg
0–1
16.00 Trelleborg - GAIS
2–2
16.00 Örgryte - Norrby
1–1
Träningsmatcher Div. 1 Herrar  
14.15 IFK Värnamo - FC Gute
3–0
Tr.matcher Jönköping FDK 2019  
13.30 Jönköpings BK - Kärda
1–0
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
11.00 Bredaryd Lanna - Hillerstorp
1–1
12.00 Gnosjö- Waggeryd
3–3
Träningsmatcher herrar Halland  
12.00 Tofta - Bor
5–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Ishockey SM-kvartsfinal 5:7  
15.15 Färjestad - HV 71
3–2 fl
18.00 Luleå - Växjö Lakers
4–1
Direktkval till SHL
18.30 Leksand - Mora
4–3
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
16.00 Kristianstad - Almtuna
5–4
 
Fredag 29 mars 2019
FOTBOLL 2019
F17 kvalserie

 
18.00 Polen - Spanien
0–3
18.00 Slovakien - Sverige
0–1
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
18.00 Forsheda - Bredaryd Lanna
1–1
18.30 Kulltorp - Kärda
4–0
• Träningsmatch
13.00 Bjelkavik (Norge) - Värnamo Södra
6–0
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 4:7
19.00 Malmö - Frölunda
3–5
(1–3 i matcher)
19.00 Skellefteå - Djurgården
2–4
(1–3 i matcher)
Direktkval till SHL  
19.30 Oskarshamn - Timrå
3–2 fl
(1–1 i matcher)
 
Torsdag 28 mars 2019
FOTBOLL DAM 2019
Träningsmatcher Dam 2019  
19.30 Skillingaryd D - Forserum
uppskjuten
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 4:7
19.00 HV 71 - Färjestad
1–3
19.00 Växjö Lakers - Luleå
3–2 fl
Direktkval till SHL  
19.30 Mora - Leksand
3–5
Kvalserie södra till ishockeyettan  
19.00 Vänersborg - Borås
1–3
19.00 Grästorp - Alvesta
6–1
19.00 Helsingborg - Halmstad
3–4 str
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
19.00 Almtuna - Vita Hästen
1–3
19.00 Tranås - Kristianstad
2–4
19.00 Boden - Hudiksvall
1–5
 
Onsdag 27 mars 2019
FOTBOLL 2019
• Träningsmatch  
17.00 Osmanlispor (Turkiet) - Värnamo Södra
6–0
Smålandscupen grupp 28
19.00 Hook - Klevshult
5–0
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 3:7
19.00 Frölunda - Malmö
7–2
19.00 Djurgården - Skellefteå
3–1
Direktkval till SHL
19.30 Timrå - Oskarshamn
5–4 fl
 
Tisdag 26 mars 2019
FOTBOLL 2019
Herrar A EM-kval  
20.45 Malta - Spanien
0–2
20.45 Norge - Sverige
3–3
20.45 Rumänien - Färöarna
4–1
Smålandscupen grupp 27  
20.00 FC Peking - Burseryd
2–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Ishockey SM-kvartsfinal 3:7
19.00 Färjestad - HV 71
2–3
19.00 Luleå - Växjö Lakers
4–0
Kvalserie till Hockeyallsvenskan
19.00 Hudiksvall - Kristianstad
3–2 str
19.00 Vita Hästen - Tranås
3–5
Kvalserie södra till ishockeyettan  
19.00 Alvesta - Helsingborg
3–4
19-00 Grästorp - Borås
3–6
19-00 Haömstad - Vänersborg
2–1 fl
 
Måndag 25 mars 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 2:7  
19.00 Malmö - Frölunda
3–2
19.00 Skellefteå - Djurgården
3–6
Kvalserie till Hockeyallsvenskan  
19.00 Almtuna - Boden
4–1
 
Söndag 24 mars 2019
FOTBOLL 2019
Träningsmatcher Dam 2019  
15.15 Hallby - Bor
2–1
Smålandscupen grupp 24
17.30 Liljan - Ling (Gröndal)
3–1
INNEBANDY 2018/2019  
Kvalserie till div 1 damer  
11.00 Värnamo - Olofström
7–4
13.30 CL98 - Ryd
5–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Ishockey SM-kvartsfinal 2:7
15.00 HV 71 - Färjestad
1–3
15.00 Växjö - Luleå
4–5 fl
Ishockey Hockeyallsvenskan play-off 2:3  
15.00 Leksand - AIK
7–2
Kvalserie södra till ishockeyettan
16.00 Helsingborg - Grästorp
3–1
16.00 Borås - Halmstad
3–3
17.00 Vänersborg - Alvesta
5–3
VOLLEYBOLL 2018/2019
Div 1 damer 2018|2019
17:00 Kronan - Värnamo
0–3
(22–25, 24–26, 14–25)
 
Lördag 23 mars 2019
FOTBOLL 2019
Träningsmatcher Dam 2019  
10.00 Skillingaryd - Forserum (Vaggeryd)

uppskjuten
10.30 IFK Värnamo Dam U - Öis/Vista Ljusseveka
4–0
13.00 IFK Värnamo Dam - Bor Ljusseveka
inställd
Herrar A EM-kval  
18.00 Malta - Färöarna
2–1
18.00 Sverige - Rumänien
2–1
20.45 Spanien - Norge
2–1
Träningsmatcher div 1 2019  
12.00 Sylvia - IFK Värnamo
0–2
Träningsmatcher Elit, herr 2019  
12.00 Norrby - Jönköpings Södra
0–1
14.00 Öster - Kalmar FF
1–2
Tr.matcher Jönköping FDK 2019  
13.00 Hallby - Waggeryd
1–1
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
10.00 Kulltorp - Bredaryd-Lanna
2–0
Tr.matcher Sydvästra Småland FDK 2019  
11.00 Lagan - Värnamo Södra
3–1
16.00 Strömsnäsbruk - Kärda
inställd
Smålandscupen grupp 28
10.00 Malmbäck - Skillingaryd
13–0
ISHOCKEY 2018/2019  
Ishockey SM-kvartsfinal 1:7  
14.45 Frölunda - Malmö
4–0
14.45 Djurgården - Skellefteå
0–2
Kvalserie till Hockeyallsvenskan  
16.00 Hudiksvall - Almtuna
1–4
16.00 Tranås - Boden
1–2
16.00 Kristianstad - Vita Hästen
0–2
 
Fredag 22 mars 2019
FOTBOLL 2019
Smålandcupen dam grupp 8  
18.00 Gnosjö - Rås Lb
5–1
Smålandscupen herr grupp 25
19.00 Bor - Dardania (Gröndal)
4–3
• Grupp 28  
19.00 Hook - Klevshult (Vaggeryd)
uppskjuten
INNEBANDY 2018/2019
Kvalserie till div 1
19.30 Värnamo IK dam - Ryd
4–2
20.00 Olofström - CL 98
4–2
ISHOCKEY 2018/2019
Ishockey SM-kvartsfinal 1:7  
19.00 Färjestad - HV71
1–2 fl
19.00 Luleå - Växjö
3–1
Ishockey Hockeyallsvenskan play-off 1:3
19.00 AIK - Leksand
1–2
 
Torsdag 21 mars 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SM-final damer 5:5  
18.00 Luleå - Linköping
5–1
Kvalserie till Hockeyallsvenskan  
19.00 Vita Hästen - Hudiksvall
3–0
19.00 Almtuna - Tranås
6–1
19.00 Boden - Kristianstad
1–4
Kvalserie södra till ishockeyettan  
19.00 Halmstad - Alvesta
5–0
 
Onsdag 20 mars 2019
FOTBOLL DAM 2019
Smålandscupen grupp 26  
19.15 Reftele - Västboås
3–1
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-final damer 4:5
18.00 Luleå - Linköping
3–2 fl
Ishockey Allsv slutspelsserien  
19.00 Västerås - Karlskrona
7–2
19.00 Leksand - Modo
6–0
19.00 Västervik - Karlskoga
5–4
Kvalserie södra till ishockeyettan
19.00 Vänersborg - Grästorp
1–2 fl
19.00 Borås - Helsingborg
3–0
 
Tisdag 19 mars 2019
FOTBOLL DAM 2018
Hockeyallsvenska finalen 5:5  
19.00 AIK - Oskarhamn
1–4
 
Måndag 18 mars 2019
ISHOCKEY 2019
SM-åttondelsfinal 2:3  
19.00 Örebro - Växjö Lakers
2–4
Växjö till kvartsfinal
19.00 Rögle - HV71
3–4 fl
HV till kvartsfinal
Ishockey Allsv slutspelsserien  
19.00 Modo - Västervik
5–1
19.00 Karlskrona - Leksand
4–5 fl
19.00 Bofors Karlskoga - Västerås
1–2
 
Söndag 17 mars 2019
FOTBOLL DAM 2019
Träningsmatcher Dam 2019  
11.00 IFK Värnamo Dam U - Rås Lb (Ljusseveka)
2–2
14.15 Waggeryd - Egnahem
2–5
FOTBOLL HERR 2019  
Träningsmatcher Elit, herr 2019  
14.00 Helsingborg - IFK Värnamo
3–0
HANDBOLL  
Div 3 herrar  
16.00 HV 78 (Jönköping) - Värnamo
27–16
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
16.00 Vetlanda - Kalmarsund
4–8
16.00 Sävsjö - CL98IC
4–3
16.00 Craftstaden - Gransholm
5–1
16.00 Olofström - Ryd
4–5 fl
16.00 Östra - Värnamo
6–3
16.00 Tranås - Växjö
2–5
Div 4 herr västra 2018/2019  
16.00 Älmhult - Hestra
11–7
16.00 Markaryd/Strömsnäsbruk - Westbo B
5–3
16.00 Värnamo B - Ryd
5–8
16.00 KF Ljungby - Lessebo
8–9
16.00 Hovmantorp - Öjaby
9–1
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-final damer 3:5  
14.15 Linköping - Luleå -
1–5
Hockeyallsvenska finalen 4:5  
15.00 Oskarshamn - AIK
3–4 fl
Kvalserie södra till ishockeyettan  
16.00 Helsingborg - Vänersborg
3–0
16.00 Alvesta - Borås
3–2 fl
16.00 Grästorp - Halmstad
2–7
 
Lördag 16 mars 2019
FOTBOLL 2019 DAM
Träningsmatcher Dam 2019  
13.00 IFK Värnamo Dam - Eskilsminne (Ljusseveka)
2–0
13.45 J-Södra - Skillingaryd
0–3
FOTBOLL 2019 HERR
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
10.45 Liljan - Grimslöv/V Torsås (Gröndal)
0–15
11.00 Forsheda - Torpa IF
1–0
13.00 V-Södra - Haga (Gröndal)
1–2
Smålandscupen grupp 26
11.00 Hillerstorp - Västboås
3–0
Tr.matcher Jönköping FDK 2019
12.00 Habo - Waggeryd
1–3
Smålandscupen grupp 28
12.30 Hook - Skillingaryd (Vaggeryd)
6–0
Träningsmatcher Elit, herr 2019
15.30 J-Södra - Carlstad
2–1
INNEBANDY 2018/2019  
Div 4 herr norra 2018/2019  
13.30 Östra Jönköping - Forserum
9–8
17.00 Husqvarna B - Gränna B
5–6
17.00 Tenhult B - Södra Wättern
2–11
17.00 Skillingaryd - Beduinerna
12–4
17.00 PA Jönköping - Hovslätt
11–8
ISHOCKEY 2018/2019
SM-åttondelsfinal 1:3
15.15 Växjö Lakers - Örebro
3–2 fl
15.15 HV71 - Rögle -
4–1
SM-final damer 2:5  
14.15 Linköping - Luleå
3–1
Ishockey Allsv slutspelsserien  
18.00 Västerås - Modo
3–2 fl
18.00 Leksand - Västervik
4–1
18.00 Bofors Karlskoga - Karlskrona
3–2
Ishockey HockeyEttan play-off 3 herrar 3:3  
16.00 Östersund - Hudiksvall .
2–3
16.00 Kristianstad - Vimmerby
6–5
 • Damtrean ( i Värnamo)  
10.00 Värnamo/Halmstad - Motala
1–4
11.45 Karlskrona - Kalmar
6–4
13.30 Kalmar - Motala/Linköping
2–4
15.15 Karlskrona - Värnamo/Halmstad
2–0
17.00 Motala/Linköping - Karlskrona
6–7
18.45 Värnamo/Halmstad - Kalmar
3–4 str
 
Fredag 15 mars 2019
FOTBOLL 2019
Smålandscupen grupp 25  
19.00 Dardania - IFK S/RIF
1–1
Smålandscupen grupp 28  
19.00 Klevshult - Malmbäck (Vaggeryd)
0–2
Träningsmatcher Elit, herr 2019  
18.30 Öster - Oskarshamn
3–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenska finalen 2:5  
19.00 AIK - Oskarshamn
2–3
Ishockey HockeyEttan play-off 3 herrar2:3  
Tranås och Boden går vidare, skiljematcher i morgon i Kristianstad och Östersund  
19.00 Kallinge-Ronneby - Tranås.
1–3
19.00 Boden. - Huddinge
2–1
19.00 Östersund - Hudiksvall .
5–1
19.00 Kristianstad - Vimmerby
0–3
Kvalserie södra till ishockeyettan  
19.00 Alvesta - Grästorp
3–0
19.00 Borås - Vänersborg
3–4 str
19.00 Halmstad - Helsingborg
5–2
 
Torsdag 14 mars 2019
FOTBOLL HERR 2019
Smålandscupen grupp 22
18.30 Rydaholm - Växjö BoIS
1–1
Smålandscupen grupp 27
19.15 Nissafors/Hestra - Peking
5–1
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Luleå - Växjö Lakers
3–2
19.00 Mora - Timrå
5–3
19.00 Rögle - Skellefteå
2–3
19.00 Färjestad - Djurgården
2–3 str
19.00 HV71 - Linköping
4–0
19.00 Malmö - Örebro
3–1
19.00 Frölunda - Brynäs
3–2
Ishockey Allsv slutspelsserien  
19.00 Leksand - Karlskoga
3–2 fl
19.00 Modo - Karlskrona
6–0
19.00 Västervik - Västerås
1–2
 
Onsdag 13 mars 2019
FOTBOLL 2019•
Smålandscupen grupp 24  
19.00 Ling - Kärda
2–3
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-final damer 1:5  
18.30 Luleå - Linköping
0–3
Hockeyallsvenska finalen 2:5  
19.00 Oskarshamn - AIK
3–1
Kvalserie södra till ishockeyettan  
19.00 Vänersborg - Halmstad
5–2
19.00 Borås - Grästorp
4–2
19.00 Helsingborg - Alvesta
2–1
VOLLEYBOLL 2018/2019
Div 1 damer 2018|2019
19.00 Värnamo - Eneryda
3–0
(25–19, 25–14, 25–11)
 
Tisdag 12 mars 2019
FOTBOLL DAM 2019
Smålandcupen grupp 8  
19.00 Hestra - Rås Lb (Bollagården)
1–3
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Örebro - Mora
4–1
19.00 Djurgården - Frölunda
4–2
19.00 Växjö Lakers - Skellefteå
1–2 str
19.00 Färjestad - Luleå
3–0
19.00 Linköping - Brynäs
3–2 fl
19.00 Timrå - HV71
3–5
19.00 Malmö - Rögle
3–0
Ishockey Allsv slutspelsserien  
19.00 Västerås - Leksand
0–3
19.00 Karlskoga - Modo
2–0
19.00 Karlskrona - Västervik
3–2 str
Ishockey HockeyEttan play-off 3 herrar 1:3  
19.00 Tranås - Kallinge-Ronneby
4–3
19.00 Huddinge - Boden
1–3
19.00 Hudiksvall - Östersund
3–2 fl
19.00 Vimmerby - Kristianstad
3–4 fl
 
Måndag 11 mars 2019
FOTBOLL 2019
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
20.00 Forsheda - Gislaveds IS
0–3
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenska finalen
19.00 AIK - Oskarshamn
5–1
 
Söndag 10 mars 2019
BOWLING 2018/2019
Div 3 Götaland Herr 2018/2019  
11.40 Team Värnamo F2 - Mariedal
18–2 (5581–5081)
13.20 Team Värnamo F1 - Mariedal
13–7
(5867–5585)
Div 5 herr 2018/2019  
10.00 Team Värnamo B - Clan B
1–19
(4649–6157)
FOTBOLL 2019
Träningsmatcher Dam 2019  
11.15 IFK Värnamo Dam U - Mariebo B
2–7
15.00 Bor Dam - Smålandsstenar (Kungshall)
0–0
Smålandscupen grupp 24  
13.00 Kärda - Liljan (Ljusseveka)
3–2
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
13.30 V-Södra - Torpa IF (Gröndal)
7–0
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
13.00 Växjö - Olofström
14–0
17.00 Vetlanda - Östra
6–6
Div 3 herr södra 2018/2019  
14.00 Märserum - Växjö Utveckling B
8–5
14.00 Lagan B - Moheda
4–9
14.00 Gransholm - Rottne
5–3
14.00 Värnamo - Hovshaga B
6–15
14.00 Väckelsång - Westbo
8–4
14.00 Vetlanda B - Carlshamn
4–10
Div 4 herr västra 2018/2019
14.00 Lessebo - Hovmantorp
8–8
ISHOCKEY 2018/2019  
Kvalserie södra till ishockeyettan  
16.00 Alvesta - Vänersborg

3–8
16.00 Grästorp - Helsingborg
6–1
16.00 Halmstad - Borås
4–3 fl
 
Lördag 9 mars 2019
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
10.00 Skillingaryds IS Dam - BK Wicki
12–8
(5154–5029)
Div 1 Södra Herr 2018/2019
11.40 Forsheda BK - Bråhög
13–7
(6535–6075)
13.20 Team Värnamo - Bråhög
13–7
(6594–6387)
Div 2 Södra Herr 2018/2019
10.00 Forsheda F - Falkenberg F
16–4
(6163–5473)
10.00 Spiken - Skillingaryds IS
15–5
(6523–5916)
12.00 Ohm - Skillingaryds IS
15–5
(6513–6014)
FOTBOLL DAM 2019  
Träningsmatcher Dam 2019  
11.00 IFK Värnamo - Halmstads BK
3–6
14.00 Hultsjö - Waggeryd
2–3
FOTBOLL HERR 2019
Svenska Cupen – slutspel

16.00 Öster - AIK
2–4 fl
Träningsmatcher Elit, herr 2019  
14.00 Varberg - IFK Värnamo
2–0
Smålandscupen grupp 28  
10.00 SIS - Klevshult
1–4
10.00 Malmbäck - Hook
0–2
Tr.matcher Sydvästra Småland FDK 2019  
12.00 Lagan - Bredaryd Lanna
9–0
Tr.matcher Jönköping FDK 2019
12.30 Waggeryd - Ölmstad
6–1
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
13.00 V-Södra - Smålandsstenar (Gröndal)
3–4
Smålandscupen grupp 22
15.00 Tolg - Rydaholm
2–2
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
14.00 CL98IC - Craftstaden
2–4
14.00 Värnamo - Tranås
2–1
16.00 Gransholm - Vetlanda
3–4
16.00 Ryd - Östra
2–3
spelad 1/3
18.00 Kalmarsund - Sävsjö
2–5
Div 4 herr norra 2018/2019  
12.30 Södra Wättern - Skillingaryd
4–3
15.00 Forserum - Tenhult B
18–6
15.15 Hovslätt - Husqvarna B
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Frölunda - HV 71
6–1
15.15 Djurgården - Mora
7–1
15.15 Luleå - Linköping
4–3
18.00 Skellefteå - Örebro
2–1 str
18.00 Växjö Lakers - Färjestad
1–2
18.00 Brynäs - Rögle
1–4
18.00 Timrå - Malmö
1–1
Hockeyettan play-off 2 herrar 3:3  
16.00 Borlänge - Huddinge
3–5
16.00 Östersund - Forshaga
4–0
16.00 Tranås - Visby/Roma
4–3 fl
VOLLEYBOLL 2018/2019
Div 1 damer 2018|2019
15.00 Ljungby - Värnamo
2–3
 
Fredag 8 mars 2019
FOTBOLL HERR 2019
Smålandscupen grupp 26  
18.00 Västboås - Skeppshult (Bollagården)
2–0
INNEBANDY 2018/2019
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.00 Westbo B - Älmhult
5–22
19.30 Ljungby IB - Markaryd/Strömsnäsbruk
5–4
19.30 Ryd - KF Ljungby
7–17
Div 4 herr norra 2018/2019
19.30 Beduinerna - PA Jönköping
5–9
20.00 Gränna B - Östra Jönköping
9–10
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 HV71 - Frölunda
6–1
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Karlskrona - Pantern
2–1 fl
19.00 Modo - Västerås
2–3
19.00 Oskarshamn - Tingsryd
2–3 fl
19.00 Leksand - Björklöven
4–2
19.00 AIK - Almtuna
4–5 str
19.00 Västervik - Vita Hästen
2–0
19.00 Bofors Karlskoga - Södertälje
4–3
Hockeyettan play-off 2 herrar 2:3  
19.00 Östersund - Forshaga
3–4 fl
19.00 Kristianstad - Segeltorp
2–1
19.00 Borlänge - Huddinge
3–1
19.00 Tranås - Visby/Roma
4–2
19.00 Piteå - Hudiksvall
2–3 fl
19.00 Vimmerby - Troja/Ljungby
2–1 fl
 
Torsdag 7 mars 2019
FOTBOLL HERR 2019
Smålandscupen grupp 25
18.45 IFK S/RIF - Bor Herr
3–4
HANDBOLL
Division 3 herrar
19.15 Värnamo HK - Växjö HF U
23–24
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019
19.00 Skellefteå - Timrå
7–0
19.00 Mora - Växjö
5–1
19.00 Örebro - Färjestad
1–4
19.00 Brynäs - Malmö
4–2
19.00 Rögle - Djurgården
5–3
19.00 Linköping - Luleå
0–3
 
Onsdag 6 mars 2019
FOTBOLL DAM 2018
Algarve cup  
18.00 Kanada - Sverige
1–0 str
INNEBANDY 2018/2019  
Div 4 herr västra 2018/2019  
20.15 Öjaby - Värnamo B
13–2
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Karlskrona - Modo
3–5
19.00 Leksand - Vita Hästen
4–0
19.00 Almtuna - Oskarshamn
0–3
19.00 Björklöven - Pantern
5–2
19.00 Bofors Karlskoga - Västerås
3–4 fl
19.00 Tingsryd - Västervik
1–2
19.00 Södertälje - AIK
1–4
 
Tisdag 5 mars 2019
FOTBOLL DAM 2018
Smålandscupen grupp 8  
19.00 Rås Lb - Burseryd (Bollagården)
4–0
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Djurgården - Skellefteå
2–3 str
19.00 Växjö - Rögle
4–1
19.00 Färjestad - Brynäs
4–1
19.00 Timrå - Örebro
3–5
19.00 Malmö - Mora
7–1
19.00 Luleå - HV71
3–2 str
19.00 Frölunda - Linköping
3–1
Hockeyettan play-off 2 herrar 1:3  
19.00 Forshaga - Östersund
3–4
19.00 Segeltorp - Kristianstad
1–1
19.00 Huddinge - Borlänge
3–2 fl
19.00 Visby/Roma - Tranås
6–5 fl
19.00 Hudiksvall - Piteå
2–1
19.00 Troja/Ljungby - Vimmerby
1–2
 
Måndag 4 mars 2019
FOTBOLL HERR 2019  
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
2000 Forsheda - Bosna
3–0
 
Söndag 3 mars 2019
BOWLING 2018/2019
Div 3 Götaland Herr 2018/2019  
11.00 Team Värnamo F1 - Trippel F
18–2
12.40 Team Värnamo F2 - Trippel F
15–5
Div 5 herr 2018/2019  
11.00 JBS/Boys B - Team Värnamo B
15–5
FOTBOLL DAM 2019  
Träningsmatcher Dam 2019  
13.00 Smålandsstenar - Skillingaryd
3–0
18.00 Waggeryd - Fredriksdal/Äng
2–4
18.30 Mariebo - IFK Värnamo
1–0
FOTBOLL HERR 2019  
Tr.matcher Jönköping FDK 2019  
12.30 Klevshult - Torpa
2–0
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
13.00 Kärda - Dardania Ljusseveka
1–4
13.30 Värnamo S - Gransholm (Gröndal)
inställd
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
14.00 Vetlanda - Sävsjö
2–4
17.00 Östra - Olofström
13–1
17.30 Tranås - Ryd
0–5
Div 3 herr södra 2018/2019  
16.30 Växjö Utveckling B - Lagan B
19–2
Div 4 herr norra 2018/2019  
15.30 Gränna B - Forserum
5–8
18.00 Husqvarna B - Södra Wättern
Div 4 herr västra 2018/2019  
14.00 Westbo B - Ljungby IB
5–4
ISHOCKEY 2018/2019  
• SM-slutspel Damer  
14.00 Linköping - Modo
4–3
16.00 HV 71 - Luleå
2–6
Playoff inför kval till Hockeyettan  
16.00 Mjölby - Grästorp
2–4
16.00 Vänersborg - Jonstorp
9–3
VOLLEYBOLL 2018/2019
Div 1 damer 2018|2019
12.00 Värnamo - Engelholm C
2–3
 
Lördag 2 mars 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
10.00 Waggeryd . Åby/Tjureda B
5–2
14.00 Tjust - Månsarp
3–8
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019
10.00 Oden Falköping - Skillingaryds IS
14–5
14.00 Fram - Skillingaryds IS
14–5
Div 1 Södra Herr 2018/2019  
11.40 Team Värnamo - Bockarna
13–7
13.20 Forsheda - Bockarna
17–3
Div 2 Södra Herr 2018/2019
10.00 Sunnerbo - Skillingaryds IS
14–6
15.20 Forsheda F - Skillingaryds IS
17–3
FOTBOLL HERR 2019  
Svenska Cupen, Grupp 1  
14.00 AIK - Örgryte
1–0
14.00 Jönköpings Södra - Norrby
1–0
• Svenska Cupen, Grupp 2
14.00 IFK Norrköping - Athletic Eskilstuna
1–1
14.00 IFK Värnamo - Assyriska Turabdin
3–4
• Svenska Cupen, Grupp 3  
16.00 Degerfors - Öster
1–3
16.00 Malmö FF - Falkenberg
2–0
Tr.matcher Jönköping FDK 2019
12.30 Skillingaryd - Peking
3–3
13.30 Haga - Bredaryd Lanna
7–1
15.00 Waggeryd - Anderstorp
1–3
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019
11.00 Kärda - Moheda
2–0
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
14.00 Vetlanda - Sävsjö
spelas söndag
15.00 Gransholm - CL98IC
3–11
15.00 Växjö - Värnamo
6–1
Div 3 herr södra 2018/2019  
16.30 Hovshaga B - Vetlanda B
16–5
Div 4 herr norra 2018/2019
14.00 Tenhult B - PA Jönköping
2–10
17.00 Östra Jönköping - Beduinerna
16–9
Div 4 herr västra 2018/2019  
11.30 KF Ljungby - Värnamo B
28–6
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Linköping - Malmö
2–3
15.15 Timrå - Luleå
0–2
15.15 Örebro - Växjö Lakers
2–1 fl
18.00 Skellefteå - Brynäs
3–2 fl
18.00 HV 71 - Djurgården
2–3
18.00 Färjestad - Mora
8–3
18.00 Rögle - Frölunda
5–7
• SM-slutspel Damer
18.00 Linköping - Modo
4–3
Playoff till Allsv. kval - avgörande matcher  
16.00 Visby/Roma - Mariestad
3–1
16.00 Hudiksvall - Köping
4–2
16.00 Huddinge - Kalmar
4–2
16.00 Kalix - Segeltorp
2–4
16.00 Vimmerby - Enköping
1–0
Playoff inför kval till Hockeyettan  
Borås och Alvesta klara för nästa omgång  
15.00 Alvesta - Bäcken
6–1
16.00 Jonstorp - Vänersborg
2–1
16.40 Mölndal - Borås
2–3 fl
17.00 Grästorp - Mjölby
3–4 fl
VOLLEYBOLL 2018/2019  
Div 1 damer 2018|2019
 
15.00 Värnamo - Falkenberg
2–3
(19–25, 21–25, 25–18, 25–18, 15–17)
 
Fredag 1 mars 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
20.45 Skirö B - Fredriksberg
5–5
FOTBOLL DAM 2019
Algarve cup damer
17.45 Portugal - Sverige
2–1
FOTBOLL HERR 2019  
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
18.30 Reftele - Bor
3–1
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019

19.30 Craftstaden - Kalmarsund

7–7

20.00 ryd - Östra

2–1
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.15 Westbo - Värnamo
7–7
19.30 Rottne - Märserum
19.30 Carlshamn - Väckelsång
3–5
Div 4 herr norra 2018/2019  
19.00 Skillingaryd - Hovslätt
8–1
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Markaryd/Strömsnäsbruk - Hestra
4–10
19.30 Hovmantorp - Ryd
11–3
19.30 Öjaby - Lessebo
7–3
ISHOCKEY 2018/2019  
• Damer SM-slutspel  
18.00 Hv - Luleå
3–4
SHL 2018/2019  
19.00 Mora -Färjestad
3–0
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Vita Hästen - Pantern
0–3
19.00 Bofors Karlskoga - AIK
1–4
19.00 Västerås - Karlskrona
4–0
19.00 Västervik - Almtuna
3–4 fl
19.00 Södertälje - Oskarshamn
2–1
19.00 Tingsryd - Leksand
0–4
19.00 Modo - Björklöven
4–1
Playoff till Allsv. kval  
19.00 Piteå - Teg
3–2
19.00 Kalix - Segeltorp
2–1 fl
19.00 Troja/Ljungby - Hanhals
3–0
19.00 Visby/Roma - Mariestad
7–3
19.00 Vimmerby - Enköping
2–3
19.00 Hudiksvall - Köping
5–2
19.00 Huddinge - Kalmar
4–3
19.05 Väsby - Forshaga
2–3
 
Torsdag 28 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Rögle - Timrå
2–5
19.00 Frölunda - Örebro
4–1
19.00 Malmö - HV 71
4–3
19.00 Djurgården - Luleå
1–3
19.00 Brynäs - Skellefteå
3–4 str
19.00 Linköping - Växjö Lakers
2–4
 
Onsdag 27 februari 2019
FOTBOLL DAM 2019  
Algarve cup damer  
17.45 Sverige - Schweiz
4–1
INNEBANDY 2018/2019
Div 3 herr södra 2018/2019  
20.30 Moheda - Gransholm
5–5
ISHOCKEY 2018/2019  
SM-slutspel damer 2019
18.00 Luleå - HV 71
4–3 fl
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Leksand - AIK
2–4
19.00 Västervik - Oskarshamn
3–2 str
19.00 Modo - Södertälje
1–4
19.00 Almtuna - Karlskrona
3–2 str
19.00 Västerås - Vita Hästen
4–1
19.00 Björklöven - Tingsryd
1–2 str
19.00 Pantern - Bofors Karlskoga
0–3
Playoff inför kval till Hockeyettan  
19.00 Vänersborg - Jonstorp
3–2 fl
19.00 Mjölby - Grästorp
3–4 fl
19.00 Bäcken - Alvesta
1–5
19.00 Borås - Mölndal
7–1
 
 
Tisdag 26 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
• Damer SM-slutspel  
18.00 Modo - Linköping
1–3
SHL 2018/2019  
19.00 Luleå - Rögle
1–0 fl
19.00 Växjö Lakers - Djurgården
2–0
19.00 HV 71 - Örebro
1–2
19.00 Timrå - Linköping
1–3
19.00 Frölunda - Malmö
4–2
19.00 Mora - Brynäs
6–1
19.00 Skellefteå - Färjestad
1–3
Playoff till Allsv. kval  
19.00 Köping - Hudiksvall
2–1
19.00 Enköpings - Vimmerby
3–7
19.00 Forshaga - Väsby
5–4 fl
19.00 Segeltorp - Kalix
4–0
19.00 Mariestad - Visby/Roma
4–0
19.00 Kalmar - Huddinge
4–2
19.00 Hanhals - Troja/Ljungby
1–3
19.00 Teg - Piteå
5–6 fl
 
Måndag 25 februari 2019
FOTBOLL HERR 2019
Svenska Cupen grupp 3  
19.00 Öster - Malmö FF
2–1
 
Söndag 24 februari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
13.30 Fredriksberg - Tjust U

5–0
15.00 Målilla B - Waggeryd
Uppskjuten
15.30 Nässjö U - Bore
BOWLING 2018/2019
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
12.40 Femtionian F - Forsheda F
15–5
14.20 Turbanen - Forsheda F
11–9
Div 3 Götaland Herr 2018/2019
10.00 Bockarna F - Team Värnamo F2
15–5
11.40 Monark - Team Värnamo F2
6–14
13.20 Heberg F - Team Värnamo F1
8–12
15.00 Rekyl - Team Värnamo F1
11–9
Div 5 herr 2018/2019
15.20 Team Värnamo B - Gislaved B
9–11
FOTBOLL DAM 2019  
Träningsmatcher Dam 2019
11.00 Växjö DFF B - Bor
1–0
18.00 Waggeryd D - Skillingaryd D
4–0
FOTBOLL HERR 2019
Tr.matcher Jönköping FDK 2019
12.30 Waggeryd - Aneby
6–1
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
12.00 Kärda - Horda (Gröndal)
0–4
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
14.00 Olofström - Värnamo
4–5 fl
Div 3 herr södra 2018/2019  
15.00 Vetlanda B - Värnamo
5–9
15.30 Westbo - Carlshamn
5–8
Div 4 herr västra 2018/2019  
10.30 Värnamo B- Lessebo
4–13
13.30 Älmhult - Ljungby IB
16–3
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.00 Vita Hästen - Leksand
0–2
15.00 AIK - Södertälje
4–3
Alltvåan 2019  
16.00 Jonstorp - Borås
3–2
16.00 Grästorp - Bäcken

5–4
16.00 Värnamo - Vänersborg
3–5
16.00 Olofström - Mjölby
3–4 str
Playoff inför kvalserie till Hockeytvåan  
16.00 Lions - Härryda

4–3
16.00 Munkedal - Tidaholm
4–1
VOLLEYBOLL 2018/2019  
Div 1 damer 2018|2019
11.00 KFUM Jönköping - Värnamo
0–3
 
Lördag 23 februari 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
15.00 Månsarp - Waggeryd
3–3
BOWLING 2018/2019  
Div 1 Dam 2018/2019  
10.00 Skillingaryds IS - Linnéa
6–14
(5043–)5597
Div 1 Södra Herr 2018/2019  
10.00 Forsheda BK - Team Växjö
13–7
(6599–6361)
11.40 Team Värnamo - Team Växjö
14–6
(6598–6453)
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
14.20 Skillingaryds IS - Höganäs F1
10–10
(6156 –6160 )
FOTBOLL 2019  
Träningsmatcher Dam 2019  
11.00 IFK Värnamo - Nittorp
0–1
Svenska Cupen grupp 2  
16.00 Athletic Eskilstuna - IFK Värnamo
4–0
Tr.matcher Jönköping FDK 2019  
15.00 Klevshult - Waggeryd B (Vaggeryd)
2–5
15.30 Haga - Värnamo Södra
2–1
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
10.00 Kulltorp - Bor (Töllshov)
5–1
11.00 Bredaryd Lanna - Limmared (Bollagården)
2–7
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
14.00 Vetlanda - CL98IC
6–1
16.30 Kalmarsund - Gransholm
10–6
Div 3 herr södra 2018/2019  
17.00 Märserum - Lagan B
3–7
Div 4 herr västra 2018/2019  
12.00 Markaryd/Strömsnäsbruk - Värnamo B
7–13
19.30 Hovmantorp - KF Ljungby
20–3
Div 4 herr norra 2018/2019  
12.30 Södra Wättern - Östra Jönköping
18–5
15.00 Forserum - Husqvarna B
22–8
15.15 Hovslätt - Gränna B
17.15 PA Jönköping - Skillingaryd
7–6
ISHOCKEY 2018/2019  
Stålbucklan semifinaler  
14.05 Småland - Stockholm
2–3 str
15.40 Skåne/Blekinge - Södermanland
1–6
SM-slutspel Damer
12.00 Linköping - Djurgården
4–0
18.00 Leksand - HV 71
2–5
SHL 2018/2019  
15.15 Malmö - Skellefteå
0–2
15.15 Rögle - Mora
5–1
15.15 Färjestad - Timrå
1–0 fl
18.00 Örebro - Brynäs
3–1
18.00 Växjö Lakers - HV 71
3–2
18.00 Luleå - Frölunda
3–1
18.00 Linköping - Djurgården
2–3
Hockeyallsvenskan 2018/2019
15.15 Västerås - Bofors Karlskoga
4–2
1800 Modo - Karlskrona
2–5
Playoff inför kvalserie till Hockeytvåan  
15.00 Lions - Härryda
5–2
15.00 Munkedal - Tidaholm
0–2
15.00 Valdemarsvik - Skillingaryd
7–2
15.00 Halmstad Raven - Frosta
3–0
 
Fredag 22 februari 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019  
19.30 Åby/Tjureda B - Tjust U

8–4
19.30 Målilla B - Nässjö IF U
5–3
20.00 Bore - Fredriksberg
2–3
FOTBOLL HERR 2019
Svenska Cupen grupp 2  
19.00 Assyriska Turabdin - IFK Norrköping
0–2
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
18.00 Hillerstorp - Kärda

0–1
18.00 Reftele B - Peking
2–3
19.00 Forsheda - Reftele
INSTÄLLD
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 mdamer 2018/2019
19.30 Ryd - Växjö
3–10
19.30 Tranås - Östra
4–10
19.45 Sävsjö - Craftstaden
3–4
Div 3 herr södra 2018/2019

19.25 Väckelsång - Hovshaga B

8–7
19.30 Rottne - Moheda
3–5
19.30 Gransholm - Växjö Utveckling B

9–8
Div 4 herr norra 2018/2019
19.30 Beduinerna - Tenhult B
10–1
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019
19.00 Pantern - Björklöven
3–2
19.00 Västervik - Tingsryd
2–1 fl
19.00 Oskarshamn - Almtuna
5–0
Stålbucklan  
10.00 Gästrikland/Hälsingland - Östergötland (Ljungby)
0–4
10.00 Dalarna - Norrbotten (Diö)
6–1
10.00 Skåne/Blekinge - Västmanland (Alvesta)
10–0
10.00 Ångermanland - Göteborg (Rydaholm)
3–2
11.45 Västerbotten - Småland (Ljungby)
1–5
11.45 Uppland - Västerg/Bohuslän-Dal (Diö)
0–3
11.45 Medelpad - Stockholm (Alvesta)
2–4
11.45 Värmland - Södermanland (Rydaholm)
2–3
16.15 Östergötland - Västerbotten (Ljungby)
2–1
16.15 Norrbotten - Uppland (Diö)
5–7
16.15 Västmanland - Medelpad (Alvesta)
0–7
16.15 Göteborg - Värmland (Rydaholm)
3–1
18.00 Småland - Gästrikland/Hälsingland (Ljungby)
2–0
18.00 Västerg/Bohuslän-Dal - Dalarna (Diö)
0–3
18.00 Stockholm - Skåne/Blekinge (Alvesta)
0–2
18.00 Södermanland - Ångermanland (Rydaholm)
7–1
 
Torsdag 21 februari 2019
FOTBOLL 2019  
• Europaligan - returmöte  
21.00 Chelsea - Malmö FF
3–0
(totalt 5–1)
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Skellefteå - Luleå
1–2
19.00 Brynäs - HV 71
2–4
19.00 Timrå - Växjö Lakers
1–5
19.00 Frölunda - Mora IK
4–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Karlskrona - AIK
1–3
19.00 Leksand - Västerås
3–6
Playoff inför kvalserie till Hockeytvåan  
19.00 Skillingaryd - Valdemarsvik
3–7
19.00 Härryda - Lions
4–3
19.00 Tidaholm - Munkedal
4–6
19.00 Frosta - Halmstad Ravens
1–2
Stålbucklan  
17.00 Småland - Östergötland (Ljungby)
5–2
17.00 Västerg/Bohuslän-Dal - Norrbotten (Diö)
3–2
17.00 Stockholm - Västmanland (Alvesta)
10–0
17.00 Södermanland - Göteborg (Rydaholm)
6–0
18.45 Gästrikland/Hälsingland - Västerbotten (Ljungby)
2–0
18.45 Dalarna - Uppland (Diö)
4–1
18.45 Skåne/Blekinge - Medelpad (Alvesta)
4–2
18.45 Ångermanland - Värmland (Rydaholm)
3–2
 
Onsdag 20 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Djurgården - Malmö
2–1
19.00 Rögle - Färjestad
1–6
19.00 Örebro - Linköping
4–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Bofors Karlskoga - Björklöven
4–1
19.00 Vita Hästen - Södertälje
2–5
19.00 Modo - Oskarshamn
4–2
19.00 Tingsryd - Almtuna
0–3
Allettan Södra 18/19  
19.00 Kristianstad - Grums
6–2
19.00 Visby/Roma - Troja/Ljungby
3–1
19.00 Huddinge - Tranås
4–5 str
19.00 Hanhals - Vimmerby
5–4 fl
19.00 Kallinge-Ronneby - Mariestad
4–3
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Tyringe - Kalmar
3–6
19.00 Helsingborg - Halmstad
2–3
19.00 Mörrum - HC Dalen
2–5
Alltvåan 2019  
19.00 Bäcken - Jonstorp
3–1
19.00 Borås - Olofström
4–1
19.00 Mjölby - Värnamo
5–3
19.00 Vänersborg - Grästorp
5–3
 
Tisdag 19 februari 2019
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
20.00 Värnamo - Ryd
3–1
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019
19.00 AIK - Västerås
3–5
19.00 Västervik - Pantern
4–1
 
Måndag 18 februari 2019
INNEBANDY 2018/2019
Div 3 herr södra 2018/2019
20.00 Gransholm - Värnamo
15–5
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019
19.00 Malmö - Timrå
6–2
Allettan Södra 18/19  
15.00 Kallinge - Visby/Roma
4–2
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Kalmar - Nybro
5–4 str
 
Söndag 17 februari 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019  
15.00 Fredriksberg - Målilla
4–1
BOWLING 2018/2019  
Div 5 herr 2018/2019  
10.00 Team Värnamo B - Cyrus B
4–15
FOTBOLL 2019  
Träningsmatcher dam  
15.30 Eksjö -IFK Värnamo
1–3
• Svenska cupen herrar  
17.00 IFK Norrköping - IFK Värnamo
3–1
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
13.30 Gransholm - Sävsjö
1–12
16.30 Värnamo - CL 98
4–4
Div 4 herr norra 2018/2019
16.30 Östra - Södra Vättern
6–6
ISHOCKEY 2018/2019  
• SM-slutspel Damer  
11.30 HV 71 - Leksand
1–3
14.00 Brynäs - Modo
1–3
16.00 Djurgården - Linköping
1–3
16.00 AIK - Luleå
0–6
• SHL  
17.00 HV 71 - Rödle
2–3
Allettan Södra 18/19  
16.00 Grums - Huddinge
1–8
16.00 Mariestad - Vimmerby
2–1
Hockeyettan Södra vår 2019  
16.00 Halmstad - Mörrum
6–3
16.00 HC Dalen - Tyringe
3–1
Alltvåan 2019  
16.00 Olofström - Jonstorp
3–2
16.00 Mjölby - Vänersborg
6–7 fl
16.00 Grästorp - Borås ( i fredags)
3–7
17.00 Värnamo - Bäcken
5–4
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
16.00 Motala - Skillingaryd
3–6
16.00 Rydaholm - Löfstad
1–5
 
Lördag 16 februari 2019
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
10.00 Skillingaryds IS Dam - BK Solklot
14.20 Skillingaryds IS Dam - Götene BK
11–9
Div 1 Södra Herr 2018/2019
10.00 Team Värnamo - Forsheda
9–11
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
11.40 Forsheda F - Sunnerbo
19–1
12.10 Gislaved - Skillingaryds IS
15–5
Div 3 Götaland Herr 2018/2019
13.20 Team Värnamo F2 - Team Värnamo F1
5–15
FOTBOLL HERR 2019  
Ligacupen U19 A3  
13.00 IFK Värnamo - Öster
0–2
Svenska Cupen, Grupp 1  
14.00 AIK - Jönköpings Södra
1–0
• Årydscupen
16.00 Värnamo Södra - Rockneby
2–0
18.00 Värnamo Södra - Hovshaga
2–3
20.00 Värnamo Södra - Harskov (Danmark)
2–0
Kvalspel Rejban – Värnamo Södra
7–6 str
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
14.00 CL98IC - Kalmarsund
4–0
15.00 Växjö - Östra
5–2
15.00 Olofström - Tranås
8–2
Div 3 herr södra 2018/2019  
14.00 Väckelsång - Vetlanda B
5–4
16.00 Märserum - Moheda
1–8
16.00 Hovshaga B - Westbo
6–7
ISHOCKEY 2018/2019  
• SM-slutspel Damer  
15.00 Brynäs - Modo
3–7
16.30 AIK - Luleå
0–7
17.00 Djurgården - Linköping
2–3 fl
17.00 HV 71 - Leksand
3–1
SHL 2018/2019  
15.15 Frölunda - Skellefteå
7–1
15.15 Malmö - Växjö Lakers
3–1
18.00 Djurgården - Örebro
0–2
18.00 Timrå - Brynäs
2–4
18.00 Mora - Luleå
1–2 fl
20.00 Färjestad - Linköping
3–0
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Södertälje - Modo
1–5
15.15 Almtuna - Karlskrona
2–5
18.00 Oskarshamn - Västervik
0–3
Allettan Södra 18/19  
14.00 Tranås - Kristianstad
3–2
16.00 Visby/Roma - Hanhals
0–6
16.00 Troja/Ljungby - Kallinge-Ronneby
4–1
VOLLEYBOLL 2018/2019
Div 1 damer 2018|2019
13.30 Engelholm B- Värnamo
3–1
 
Fredag 15 februari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019  
19.00 Åby/Tjureda B - Nässjö U
19.40 Bore - Waggeryd
3–6
21.00 Skirö B - Månsarp
3–4
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
19.30 Craftstaden - Vetlanda
8–3
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.00 Lagan B - Gransholm
5–9
19.00 Växjö Utveckling B - Rottne
8–5
19.45 Värnamo - Carlshamn
8–8
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Örebro - Djurgården
5–2
19.00 Färjestad - HV 71
6–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Pantern - Bofors Karlskoga
3–2 fl
19.00 Vita Hästen - Västerås
3–0
19.00 AIK - Leksand
3–2 str
19.00 Björklöven - Tingsryd
6–1
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 HC Dalen - Kalmar
1–2 str
19:00 Helsingborg - Mörrum
1–6
19.00 Nybro - Halmstad
4–2
 
Torsdag 14 februari 2019
FOTBOLL HERR 2019
• Europaligan  
21.00 Malmö FF - Chelsea
1–2
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019
19.00 Luleå - Malmö
5–1
19.00 Skellefteå - Mora
3–4 fl
19.00 Växjö - Brynäs
5–3
19.00 Linköping - Rögle
3–4
19.00 Timrå - Frölunda
1–5
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.30 Löfstad - Mjölby
5–1
19.00 Skillingaryd - Rydaholm
8–2
 
Onsdag 13 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
• SM-kvartsfinal damer 1:5  
18.00 Luleå - AIK
6–0
19.00 Modo - Brynäs
4–1
19.00 Linköping - Djurgården
0–5
19.00 Leksand - HV71
2–3
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
18.00 Vita Hästen - Oskarshamn
4–3 str
19.00 Södertälje - Västerås
5–2
19.00 Karlskrona - Leksand
2–5
19.00 Tingsryd - AIK
3–2
19.00 Pantern - Modo
3–7
19.00 Almtuna - Karlskoga
5–3
Allettan Södra 18/19
19.00 Kristianstad - Visby/Roma
3–4 str
19.00 Hanhals - Mariestad
1–4
19.00 Huddinge - Kallinge-Ronneby
2–3
19.00 Vimmerby - Troja/Ljungby
4–0
19.00 Grums - Tranås
0–5
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Nybro - HC Dalen
2–4
19.00 Helsingborg - Kalmar
3–5
19.00 Mörrum - Tyringe
5–4 fl
Alltvåan 2019  
19.00 Olofström - Bäcken
3–5
19.00 Jonstorp - Vänersborg
5–2
19.00 Grästorp - Värnamo
4–0
19.00 Borås - Mjölby
3–4 fl
 
Tisdag 12 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Mora - Linköping
3–2 str
19.00 Brynäs - Luleå
1–2 fl
19.00 Djurgården - Timrå
2–1 fl
19.00 Rögle - Örebro
5–2
19.00 HV 71 - Skellefteå
1–3
19.00 Malmö - Färjestad
5–6
19.00 Frölunda - Växjö Lakers
4–3 str
 
Måndag 11 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Västervik - Björklöven
2–3
Allettan Södra 18/19  
19.00 Traås - Mariestad
1–0
 
Söndag 10 februari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
15.00 Målilla B - Tjust U
3–3
17.30 Åby/Tjureda B - Bore
17–0
FOTBOLL DAM 2018
Tr.matcher Vä.Småland FDK 2019  
13.00 Kärda- Klevshult (Gröndal)
2–5
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
14.00 Östra - Gransholm
14–7
Div 3 herr södra 2018/2019  
14.00 Gransholm - Märserum
12–8
15.00 Westbo - Vetlanda B
10–9
Div 4 herr västra 2018/2019
12.00 Ljungby IB - Värnamo B
2–5
13.30 Älmhult - Ryd
10–4
Div 4 herr norra 2018/2019
15.30 Gränna B - Beduinerna
3–5
17.30 Husqvarna B - PA Jönköping
3–8
ISHOCKEY 2018/2019  
Landslagsturnering
12.00 Ryssland - Tjeckien
3–1
15.30 Sverige - Finland
4–5 str
Hockeyallsvenskan 2018/2019
15.00 Tingsryd - Pantern
3–4 fl
Allettan Södra 18/19  
12.30 Visby/Roma - Grums
10–3
16.00 Kristianstad - Vimmerby
3–4 fl
Hockeyettan Södra vår 2019
16.00 Kalmar - Halmstad
6–1
16.00 HC Dalen - Helsingborg
4–3
16.00 Tyringe - Nybro
2–7
Alltvåan 2019
16.00 Vänersborg - Olofström
5–0
16.00 Mjölby - Grästorp

6–0
17.00 Värnamo - Jonstorp
2–4

17.00 Bäcken - Borås

1–0
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
16.00 Motala - Löfstad
3–4
 
Lördag 9 februari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
11.30 Waggeryd - Fredriksberg
9–1
FOTBOLL HERR 2019
Träningsmatcher Elit, herr 2019  
13.00 Falkenberg - IFK Värnamo
0–1
14.00 Helsingborg - Öster
2–0
Tr.matcher Växjö FDK 2019  
14.00 Åryd - Värnamo Södra
1–0
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
14.00 CL98IC - Olofström
7–2
14.00 Vetlanda - Ryd
4–3
16.00 Craftstaden - Växjö
3–3
16.00 Carmarsund - Tranås
9–1
Div 4 herr västra 2018/2019  
11.30 KF Ljungby - Westbo B
18–5
Div 4 herr norra 2018/2019  
14.00 Östra Jönköping - Skillingaryd
12–9
15.00 Forserum - Södra Wättern
9–6
17.00 Tenhult B - Hovslätt
9–7
ISHOCKEY 2018/2019  
Landslagsturnering  
12.00 Finland - Tjeckien
1–3
15.30 Sverige -Ryssland
4–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Västervik - Södertälje

4–1
18.00 Karlskrona - Björklöven
4–1
Allettan Södra 18/19
16.00 Mariestad - Huddinge
2–1 fl
16.00 Kallinge-Ronneby - Tranås
3–1
16.00 Troja/Ljungby - Hanhals
2–1 fl
VOLLEYBOLL 2018/2019
Div 1 damer 2018|2019
14.00 Värnamo - Falköping
3–1
 
Fredag 8 februari 2019
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019  
19.30 Sävsjö - Värnamo
7–3
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.30 Rottne - Lagan B
7–10
19.30 Carlshamn - Hovshaga B
10–11
19.45 Moheda - Växjö Utveckling B
7–3
19.45 Värnamo - Väckelsång
6–5
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Hestra - Hovmantorp
5–8
19.30 Markaryd/Strömsnäsbruk - Öjaby
2–11
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Modo - Vita Hästen
3–2 str
19.00 Bofors Karlskoga - Oskarshamn
2–1
19.00 Leksand - Almtuna
5–1
Allettan Södra 18/19  
19.00 Visby/Roma - Vimmerby
1–4
Hockeyettan Södra vår 2019
19.00 Helsingborg - Tyringe
1–0
19.00 Halmstad - HC Dalen
0–5
19.00 Mörrum - Nybro
2–1 fl
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
19.00 Mjölby - Motala
7–1

 

 

Torsdag 7 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Landslagsturnering  
17.30 Finland - Ryssland
2–3 str
19.00 Tjeckien - Sverige
5–2
 
Onsdag 6 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Björklöven - Leksand
1–4
19.00 Södertälje - Bofors Karlskoga
3–4
19.00 Oskarshamn - Tingsryd
7–1
19.00 Almtuna - AIK
0–1
19.00 Vita Hästen - Västervik
4–2
Allettan Södra 18/19  
19.00 Huddinge - Troja/Ljungby
5–4 fl
19.00 Hanhals - Kristianstad
3–2
19.00 Grums - Kallinge-Ronneby
0–6
Hockeyettan Södra vår 2019
19.00 Kalmar - Mörrum
6–4
19.00 Tyringe - Halmstad
5–3
19.00 Nybro - Helsingborg
6–5
Alltvåan 2019  
19.00 Borås - Vänersborg
5–3
19.00 Olofström - Värnamo
5–2
19.00 Jonstorp - Grästorp
2–1
19.00 Bäcken - Mjölby
5–1
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Mjölby - Rydaholm
5–2
 
Tisdag 5 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
• Champions Hockey League - final
19.00 Frölunda - München
3–1
 
Måndag 4 februari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
19.00 Pantern - Karlskrona
2–0
 
Söndag 3 februari 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
12.00 Waggeryd - Tjust
12–0
14.00 Månsarp - Fredriksberg
8–1
15.00 Målilla B - Åby/Tjureda B
2–9
16.30 Skirö B - Nässjö U
2–7
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
12.00 Tranås - Gransholm
2–5
15.00 Växjö - Sävsjö
3–5
17.00 Östra - CL98IC
2–5
Div 3 herr södra 2018/2019  
13.30 Gransholm - Westbo

8–4
15.00 Vetlanda B - Rottne
3–4
19.00 Växjö Utveckling B - Väckelsång
8–6
Div 4 herr västra 2018/2019  
11.30 Värnamo B - Hestra
2–20
15.00 Hovmantorp - Westbo B
25–2
Div 4 herr norra 2018/2019
15.15 Hovslätt - Forserum
16.00 Skillingaryd - Tenhult B
8–7
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019
15.00 Västerås - Modo
0–2
Allettan Södra 18/19  
16.00 Mariestad - Kristianstad
1–6
16.00 Huddinge - Hanhals
5–1
16.00 Kallinge-Ronneby - Visby/Roma
uppskjuten–
Hockeyettan Södra vår 2019
16.00 Kalmar - Tyringe
6–5
16.00 Halmstad - Helsingborg
8–2
16.00 HC Dalen - Mörrum
4–5
Alltvåan 2019  
16.00 Mjölby - Jonstorp
1–5
16.00 Vänersborg - Bäcken
8–1
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
16.00 Rydaholm - Motala
3–6
17.00 Skillingaryd - Mjölby
4–5
 
Lördag 2 februari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
14.00 Tjust U - BK Bore
uppskjuten
FOTBOLL 2019  
Träningdsmatcher elit  
13.00 Kalmar FF - IFK Värnamo
2–1
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
13.00 Olofström - Kalmarsund
2–5
16.00 Ryd - Craftstaden
0–6
Div 3 herr södra 2018/2019  
15.00 Lagan B - Carlshamn
13–3
17.00 Märserum - Hovshaga B
9–11
Div 4 herr västra 2018/2019  
11.30 KF Ljungby - Ljungby IB
6–4
Div 4 herr norra 2018/2019
12.30 Södra Wättern - Gränna B
5–2
17.15 PA Jönköping - Östra Jönköping
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Färjestad - Mora
3–2
15.15 Örebro - Timrå
3–2
15.15 Brynäs - Malmö
4–1
18.00 Växjö Lakers - Rögle
5–3
18.00 Luleå - Djurgården
2–1
18.00 HV 71 - Frölunda
5–3
18.00 Skellefteå - Linköping
2–4
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 AIK - Björklöven
7–2
18.00 Tingsryd - Södertälje
5–2
18.00 Bofors Karlskoga - Vita Hästen
4–1
Allettan Södra 18/19  
16.00 Tranås - Troja/Ljungby
3–4 str
 
Fredag 1 februari 2019
FOTBOLL 2019  
Träningdsmatcher elit  
19.00 Öster - Jönköpings-Södra
1–2
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
19.00 Värnamo - Gransholm
5–4
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.45 Moheda - Värnamo
8–1
Div 4 herr norra 2018/2019  
19.30 Beduinerna - Husqvarna B
8–7
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Lessebo - Älmhult
9–8
20.00 Ryd - Markaryd/Strömsnäsbruk
5–6
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019
19.00 Karlskrona - Oskarshamn
1–2 fl
19.00 Almtuna - Västerås
3–2
19.00 Västervik - Modo
3–2 fl
19.00 Leksand - Pantern
4–2
Allettan Södra 18/19  
19.00 Visby/Roma - Mariestad
3–2 fl
19.00 Grums - Vimmerby
2–1
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Nybro - Kalmar
1–4
19.00 Tyringe - HC Dalen
1–5
19.00 Mörrum - Halmstad
3–2
Alltvåan 2019
19.00 Värnamo - Borås
1–5
19.00 Grästorp - Olofström
6–3
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Mjölby - Motala
2–3 str
 
Torsdag 31 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Linköping - Skellefteå
1–3
19.00 Färjestad - Örebro
7–1
19.00 Timrå - Djurgården
4–5
19.00 Luleå - Brynäs
2–3
19.00 Mora - HV 71
2–3
19.00 Rögle - Växjö Lakers
2–1 fl
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
19.30 Löfstad - Skillingaryd
5–7
 
Onsdag 30 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.45 Waggeryd - Nässjö U
6–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Björklöven - Almtuna
2–1
19.00 Vita Hästen - Tingsryd
4–1
19.00 Södertälje - Karlskrona
0–1
19.00 Oskarshamn - Leksand
1–2
19.00 Västerås - Västervik
3–0
19.00 Modo - Bofors Karlskoga
5–2
19.00 Pantern - AIK
1–7
Allettan Södra 18/19  
19.00 Hanhals - Tranås
0–2
19.00 Troja/Ljungby - Grums
4–2
19.00 Kristianstad - Huddinge
3–1
19.00 Vimmerby - Kallinge-Ronneby
2–5
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 HC Dalen - Kalmar
6–0
19.00 Mörrum - Helsingborg
4–0
19.00 Halmstad - Nybro
2–8
 
Tisdag 29 januari 2019
INNEBANDY 2018/2019  
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.45 Värnamo B - Westbo B
11–3
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Djurgårdens - Färjestad
3–2
19.00 Skellefteå - Rögle
2–3 fl
19.00 HV 71 - Timrå
7–1
19.00 Växjö Lakers - Linköping
2–3 fl
19.00 Örebro - Frölunda
4–3 fl
19.00 Brynäs - Mora
1–4
19.00 Malmö - Luleå
1–2 str
 
Måndag 28 januari 2019
INGA MATCHER
 
Söndag 27 januari 2019
BOWLING 2018/2019
Div 5 herr 2018/2019  
10.00 Raketen B - Team Värnamo B
12–8
(4871–4733)
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
13.30 Fredriksberg - Skirö B
5–3
HANDBOLL 2018/2019  
• VM herrar  
14.30 Tyskland - Frankrike (brons)
25–26
17.30 Norge - Danmark (final)
22–31
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
13.00 Kalmarsund - Växjö
3–2
Div 3 herr södra 2018/2019
15.00 Vetlanda B - Moheda
7–4
Div 4 herr västra 2018/2019  
13.30 Älmhult - Hovmantorp
7–10
15.30 Westbo B - Lessebo
4–21
ISHOCKEY 2018/2019  
Allettan Södra 18/19  
16.00 Visby/Roma - Tranås
4–2
16.00 Vimmerby - Huddinge
3–2 fl
16.00 Kristianstad - Troja/Ljungby
6–2
16.00 Grums - Mariestad
1–3
16.00 Hanhals - Kallinge-Ronneby
0–3
Hockeyettan Södra vår 2019
16.00 HC Dalen - Nybro

5–3
16.00 Kalmar - Helsingborg
5–0
16.00 Tyringe - Mörrum
5–3
Alltvåan 2019

16.00 Borås - Jonstorp
4–1
16.00 Vänersborg - Värnamo
4–3
17.00 Bäcken - Grästorp
2–1 fl
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
17.00 Löfstad - Rydaholm
5–3
17.00 Skillingaryd - Motala
6–3
 
Lördag 26 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
14.00 Tjust Bandy U - Waggeryd
5–6
BOWLING 2018/2019  
Div 1 Dam 2018/2019  
14.20 Skillingaryds IS Dam - BK Alley Team
11–9
(5252–5243)
Div 1 Södra Herr 2018/2019
10.00 Vårkulla - Team Värnamo
6–14
(6073–6436)
11.40 Team Bjuv - Forsheda
7–13
(6394–6916)
13.50 Bockarna - Team Värnamo
15–3
(6845– 6379)
15.20 Frigg - Forsheda
4–16
(6269–6859)
Div 2 Södra Herr 2018/2019
10.00 Skillingaryds IS - Markaryd
9–11
(5568–6005)
10.00 Forsheda F - Animals
12–8
(5925–5777)
Div 3 Götaland Herr 2018/2019
11.40 Team Värnamo F2 - Getinge
9–11
(5371–5250)
13.20 Team Värnamo F1 - Getinge
11–9
(5727–5586)
FOTBOLL HERR 2019  
Träningsmatcher Div. 1 Herrar  
13.00 IFK Värnamo - Trelleborg
0–1
HANDBOLL 2018/2019
• VM herrar placeringsmatcher
17.30 Spanien - Egypten
36–31
20.30 Kroatien - Sverige
28–34
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
13.00 Craftstaden - Östra
7–1
14.00 Sävsjö - Olofström
9–1
14.00 CL98IC - Ryd
4–5
14.00 Gransholm - Värnamo
4–5 fl
14.00 Vetlanda - Tranås
5–2
Div 3 herr södra 2018/2019  
16.30 Hovshaga B - Gransholm
6–2
Div 4 herr norra 2018/2019  
14.30 Östra - PA Jönköping
12–8
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019
15.15 Malmö - Mora
5–1
15.15 Frölunda - Djurgården
1–6
18.00 Skellefteå - Örebro
3–2 fl
18.00 Rögle - Luleå
2–3 fl
18.00 Brynäs - Linköping
4–1
18.00 HV 71 - Växjö
4–2
18.00 Timrå - Färjestad
2–5
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Leksand - Södertälje
4–3
15.15 Tingsryd - Modo
2–1
18.00 Karlskrona - Vita Hästen
2–1
Alltvåan 2019
15.00 Mjölby - Olofström
5–4
 
Fredag 25 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.30 Månsarp - Åby/Tjureda B
13–2
19.30 Målilla B - BK Bore
5–8
HANDBOLL 2019  
• VM herrar – semifinaler  
17.30 Danmark -Frankrike
38-30
20.30 Tyskland - Norge
25–31
INNEBANDY 2018/2019
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.15 Westbo - Lagan B
6–7
19.15 Carlshamn - Märserum
10–5
19.25 Väckelsång - Rottne
7–4
19.45 Värnamo - Växjö Utveckling B
8–6
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Hestra - Öjaby

6–9
19.30 Ljungby IB - Ryd
5–5
19.30 Markaryd/Strömsnäsbruk - KF Ljungby
7–7
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Bofors Karlskoga - Västervik
0–1
19.00 AIK - Oskarshamn
5–4
19.00 Almtuna - Pantern
2–3 fl
19.00 Björklöven - Västerås
3–2
Allettan Södra 18/19  
19.00 Grums - Hanhals
2–3 fl
19.00 Huddinge - Visby/Roma
2–3
19.00 Kallinge-Ronneby - Kristianstad
4–3 fl
19.00 Tranås - Vimmerby
4–2
19.00 Troja/Ljungby - Mariestad
1–2 str
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Mjölby - Löfstad
7–1
 
Torsdag 24 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Brynäs - HV 71
2–3
19.00 Djurgården - Malmö
2–3
19.00 Luleå - Skellefteå
2–3
19.00 Mora - Timrå
0–5
19.00 Linköping - Frölunda
2–3
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
19.00 Rydaholm - Skillingaryd
5–6 fl
 
Onsdag 23 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019  
• VM herrar  
15.30 Brasilien - Island
32–29
15.30 Tunisien - Egypten
23–30
18.00 Frankrike - Kroatien
20–23
18.00 Norge - Ungern
35–26
20.30 Tyskland - Spanien
31–30
20.30 Danmark - Sverige
30–26
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Örebro - Växjö Lakers
4–2
19.00 Färjestad - Rögle
4–6
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Västerås - Bofors Karlskoga
3–2
19.00 Södertälje - AIK
4–3 str
19.00 Oskarshamn - Almtuna
7–2
19.00 Västervik - Tingsryd
4–1
19.00 Modo - Karlskrona
4–1
19.00 Vita Hästen - Leksand
2–3
19.00 Pantern - Björklöven
2–3 fl
Allettan Södra 18/19  
19.00 Grums - Kristianstad
3–4 fl
19.00 Troja/Ljungby - Visby/Roma
5–1
19.00 Mariestad - Kallinge-Ronneby
3–5
19.00 Tranås - Huddinge
1–2
19.00 Vimmerby - Hanhals
9–1
Hockeyettan Södra vår 2019
19.00 Helsingborg - HC Dalen
1–2
19.00 Nybro - Tyringe
4–1
19.00 Halmstad - Kalmar
3–2 fl
Alltvåan 2019
19.00 Jonstorp - Bäcken
4–5 fl
19.00 Olofström - Borås
2–6
19.00 Värnamo - Mjölby
4–1
19.00 Grästorp - Vänersborg
3–2 str
 
Tisdag 22 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Malmö - Djurgården
3–1
 
Måndag 21 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019
• VM herrar  
18.00 Spanien - Brasilien
36–24
18.00 Sverige - Norge
27–30
20.30 Kroatien - Tyskland
21–22
20.30 Egypten - Danmark
20–26
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019
19.00 Pantern - Leksand
2–3 fl
 
Söndag 20 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
13.30 Fredriksberg- BK Bore
7–2
18.00 Skirö B - Tjust Bandy U
uppskjuten
BOWLING 2018/2019  
Div 3 Götaland Herr 2018/2019  
10.00 Team Kungsbacka F - Team Värnamo F1
11–9
13.40 Trippel - Team Värnamo F1
9–10
Div 5 herr 2018/2019  
10.00 Cyrus B - Team Värnamo B
6–13

13.20 JBS/Boys B - Team Värnamo B

10–10
FOTBOLL 2019  
Vrigstad Värdshus Cup  
Slutspel  
10.20 Waggeryd 1 - Aneby/Bälaryd J18
3–2
11.20 Ekenässjön - Waggeryd 1
0–1
13.00 Höreda - Waggeryd 1
1–3
10.40 Waggeryd 2 - Nässjö
2–1
12.00 Waggeryd 2 - Hvetlanda
0–2
13.20 Aneby - Waggeryd 2
3–1
Slutspel - semifinaler  
14.00 Waggeryd 1 - Aneby
2–1
14.20 Hvetlanda – Höreda
2–1
Slutspel - bronsmatch  
14.40 Aneby - Höreda
1–2
Slutspel - final
15.00 Waggeryd 1 - Hvetlanda
3–1
HANDBOLL 2018/2019  
• VM herrar placeringsmatcher  
13.00 Japan - Angola
29–32
13.00 Makedonien - Chile
32–30
15.30 Korea - Saudiarabien
26–27
15.30 Ryssland - Qatar
28–34
18.00 Bahrain - Österrike
27–29
20.30 Serbien - Argentina
28–30
• VM herrar slutspel  
18.00 Brasilien - Kroatien
29–26
18.00 Ungern - Tunisien
26–22
20.30 Island - Frankrike
22–31
20.30 Norge - Egypten
32–28
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
12.00 Tranås - CL98IC
3–4 fl
13.00 Olofström - Gransholm
13–2
14.00 Östra - Kalmarsund
7–5
Div 3 herr södra 2018/2019  
13.00 Växjö Utveckling B - Westbo

5–1
14.00 Gransholm - Vetlanda B
8–5
Div 4 herr norra 2018/2019  
12.00 Skillingaryd - Forserum
2–11
17.00 Tenhult B - Gränna B

3–6
19.30 Husqvarna B - Östra Jönköping
Div 4 herr västra 2018/2019
13.00 Värnamo B - Westbo B
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.00 Tingsryd - Bofors Karlskoga
1–2 fl
Allettan Södra 18/19  
15.00 Hanhals - Visby/Roma
4–1
16.00 Huddinge - Grums
7–1
Hockeyettan Södra vår 2019  
16.00 HC Dalen - Halmstad
5–1
Alltvåan 2019  
16.00 Jonstorp - Olofström
4–6
16.00 Vänersborg - Mjölby
4–5 str
16.00 Borås - Grästorp
4–2
17.00 Bäcken - Värnamo
3–2
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
16.00 Mjölby - Rydaholm
3–4 fl
16.00 Löfstad - Motala
5–8
 
Lördag 19 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
14.00 BK Bore - Månsarp
1–11
BOWLING 2018/2019  
Div 1 Dam 2018/2019  
14.40 BK Solklot - Skillingaryds IS Dam
15–5
Div 1 Södra Herr 2018/2019
10.00 Team Värnamo - Olofström
6–14
11.40 Forsheda - Olofström
5–15
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
12.40 Femtionian F - Skillingaryds IS
16–4
14.20 Turbanen - Skillingaryds IS
15–5
15.20 Forsheda F - Göta F2
18–2
Div 3 Götaland Herr 2018/2019
12.20 Rekyl - Team Värnamo F2
17–3
14.00 Heberg F - Team Värnamo F2
12–8
FOTBOLL 2019  
Vrigstad Värdshus Cup  
Grupp C  
09.00 Waggeryd 1 - Sommen

3–0
10.30 Waggeryd 1 - Aneby/Bälaryd J18
1–0
11.30 Frinnaryd - Waggeryd 1
1–7
Grupp D  
09.40 Aneby - Waggeryd 2
0–1
10.00 Sävsjö - Klevshult
2–2
11.00 Aneby - Sävsjö
2–0
11.20 Waggeryd 2 - Klevshult
2–0
12.20 Klevshult - Aneby
2–5
12.40 Waggeryd 2 -Sävsjö
2–2
Grupp F  
14.00 Hook - Lommaryd

2–0
15.00 Storckaryd/Rörvik 1 - Hook
1–1
16.40 Hvetlanda - Hook
2–1
HANDBOLL 2019  
• VM - placeringsmatcher
13.00 Korea - Japan
27–25
13.00 Ryssland - Makedonien
30–28
15.30 Saudiarabien - Angola
34–29
15.30 Chile - Qatar
27–37
• VM - Mellanrundan
18.00 Frankrike - Spanien
33–30
18.00 Tunisien - Sverige
23–35
18.00 Serbien - Bahrain
32–27
20.30 Tyskland - Island
24–19
20.30 Danmark - Ungern
25–22
20.30 Österrike - Argentina
22–24
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
14.00 Värnamo - Craftstaden
5–6 fl
15.00 Växjö - Vetlanda
12–2
Div 3 herr södra 2018/2019  
16.00 Märserum - Väckelsång

2–8
Div 4 herr västra 2018/2019  
11.30 KF Ljungby - Hestra
5–8
Div 4 herr norra 2018/2019  
11.00 PA Jönköping - Södra Wättern
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Luleå - Färjestad
4–5 str
15.15 HV 71 - Skellefteå
1–3
15.15 Timrå - Malmö
3–4 fl
15.15 Örebro - Mora
1–2 fl
15.15 Rögle - Linköping
1–3
18.00 Djurgården - Brynäs
3–0
18.00 Växjö Lakers - Frölunda
3–4 fl
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Leksand - Modo
1–2
15.15 Karlskrona - Västervik
5–2
18.00 Björklöven - Oskarshamn
3–4 fl
Allettan Södra 18/19  
15.00 Kristianstad - Tranås
5–2
15.00 Kallinge-Ronneby - Troja/Ljungby
5–1
17.00 Vimmerby - Mariestad
3–2
Hockeyettan Södra vår 2019  
16.00 Nybro - Mörrum
6–5
 
Fredag 18 januari 2019
FOTBOLL DAM 2018
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.30 Åby/Tjureda IF B - Fredriksberg
11–2
19.30 Nässjö U - Waggeryd
6–4
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
20.00 Ryd - Sävsjö
1–8
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.00 Lagan B - Värnamo
9–2
19.30 Rottne - Carlshamn
3–2
19.45 Moheda - Hovshaga B
7–5
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Hovmantorp - Ljungby IB
21–1
19.30 Öjaby - Älmhult
6–6
Div 4 herr norra 2018/2019  
19.30 Beduinerna - Hovslätt
7–9
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Brynäs - Djurgården
1–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 AIK - Vita Hästen
5–1
19.00 Almtuna - Södertälje
2–4
19.00 Pantern - Västerås
2–5
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Tyringe - Helsingborg
4–3 fl
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Skillingaryd - Löfstad
5–3
 
Torsdag 17 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019
• VM herrar  
15.00 Chile - Saudiarabien
32–27
15.30 Brasilien - Korea
35–26
15.30 Bahrain - Japan
23–22
15.30 Egypten - Angola
33–28
17.30 Österrike - Tunisien
27–32
18.00 Tyskland - Serbien
31–23
18.00 Makedonien - Island
22–24
18.00 Qatar - Argentina, sänds i TV10
26–25
20.15 Danmark - Norge
30–26
20.30 Sverige - Ungern, sänds i TV3
33–30
20.30 Frankrike - Ryssland
23–22
20.30 Spanien - Kroatien
19–23
INNEBANDY 2018/2019  
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Ryd - Värnamo
17–3
20.00 Lessebo - Markaryd/Strömsnäsbruk
14–4
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Skellefteå - Växjö Lakers

3–0
19.00 Frölunda - Färjestad
0–3
19.00 HV 71 - Luleå
0–4
19.00 Linköping - Örebro
5–4 fl
19.00 Mora - Rögle
4–1
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Motala - Mjölby
3–5
 
Onsdag 16 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019
• VM herrar  
15.30 Japan - Island, sänds i TV10
21–25
15.30 Angola - Argentina
26–33
18.00 Kroatien - Bahrain
32–20
18.00 Ungern - Egypten, sänds i TV10
30–30
20.30 Qatar - Sverige, sänds i TV3
22–23
20.30 Makedonien - Spanien
21–32
ISHOCKEY 2018/2019  
• Champions Hockey League - semifinal 2  
20.20 Salzburg - München (0–0 match 1)
1–3
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Bofors Karlskoga - Karlskrona
5–3
19.00 Vita Hästen - Almtuna
6–3
19.00 Modo - AIK
1–6
19.00 Leksand - Västervik
3–2
19.00 Västerås - Tingsryd
4–1
19.00 Oskarshamn - Pantern
5–1
19.00 Södertälje - Björklöven
2–1 fl
Allettan Södra 18/19  
19.00 Visby/Roma - Kristianstad
1–2 str
19.00 Mariestad - Hanhals
6–4
19.00 Kallinge-Ronneby - Huddinge
5–5
19.00 Tranås - Grums
2–3
19.00 Troja/Ljungby - Vimmerby
1–4
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Helsingborg - Nybro
1–5
19.00 Mörrum - Kalmar
3–4
19.00 Halmstad - Tyringe
4–6
Alltvåan 2019  
19.00 Bäcken - Olofström
3–0
19.00 Vänersborg - Jonstorp
7–5
19.00 Värnamo - Grästorp
0–8
19.00 Mjölby - Borås
2–3 fl
 
Tisdag 15 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019
• VM herrar  
15.30 Ryssland - Brasilien, sänds i TV10
23–25
16.15 Saudiarabien - Tunisien
20–24
18.00 Sydkorea - Serbien
29–31
18.30 Norge - Chile, sänds i TV10
41–20
20.30 Tyskland - Frankrike, sänds i TV10
25–25
20.45 Österrike - Danmark
17–28
ISHOCKEY 2018/2019  
• Champions Hoekcye League semifina l2  
17.30 Pilsen -Fröunda (3–6 match 1)
1–3
totalt 4–9
 
Måndag 21 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019
• VM herrar  
15.00 Tunisien - Chile
36–30
15.30 Serbien - Brasilien
22–24
15.30 Island - Bahrain
36–18
15.30 Ungern - Qatar, sänds i TV10
32–26
17.30 Norge - Österrike
34–24
18.00 Ryssland - Tyskland
22–22
18.00 Kroatien - Makedonien, sänds i TV10
31–22
18.00 Argentina - Egypten
20–22
20.15 Danmark-Saudiarabien
34–22
20.30 Sverige - Angola, sänds i TV3
37–19
20.30 Frankrike - Sydkorea
34–23
20.30 Spanien - Japan
26–22
INNEBANDY 2018/2019
Div 3 herr södra 2018/2019  
20.00 Carlshamn - Gransholm
7–3
 
Söndag 13 januari 2019
BOWLING 2018/2019
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
10.00 Spiken - Forsheda F
7–13
(6050–6354)
12.00 Ohm - Forsheda F
15–5
(6472–6285)
Div 5 herr 2018/2019  
11.00 Team Värnamo B - Cyrus B
8–12
(4766–4855)
HANDBOLL  
• VM herrar  
14.00 Makedonien - Bahrain
28–23
15.30 Qatar - Egypten
28–23
16.30 Kroatien - Japan
35–27
18.00 Ungern - Angola
34–24
19.00 Spanien - Island
32–25
20.30 Sverige - Argentina
31–16
ISHOCKEY 2018/2019
Allettan Södra 18/19
12.30 Grums - Visby/Roma
4–5
16.00 Huddinge - Mariestad
6–4
16:00 Tranås - Kallinge-Ronneby
3–4 fl
16:00 Vimmerby - Kristianstad
4–1
19.00 Hanhals - Troja/Ljungby
2–6
Hockeyettan Södra vår 2019
16.00 Mörrum - HC Dalen
2–1
16.00 Halmstad - Helsingborg
1–3
16.00 Tyringe - Kalmar
3–2
Alltvåan 2019
16.00 Olofström - Vänersborg

1–4
16.00 Borås - Bäcken
2–4
16.00 Grästorp - Mjölby
0–3
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
16.00 Mjölby - Skillingaryd
3–5
16.00 Rydaholm - Motala
3–11
 
Lördag 12 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
14.00 Tjust Bandy U - Nässjö U

4–5
14.00 BK Bore - Åby/Tjureda B
spelas 13/1 1300
15.00 Månsarp - Målilla B
14–2
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019
10.00 Skillingaryds IS Dam - Kvänums BK
12–8
(5401–5274)
Div 1 Södra Herr 2018/2019
11.00 Forsheda BK - BK Borgen F1
14–6
(6831–6209)
12.40 Team Värnamo BC - BK Borgen F1
11–9
(6376-–6368)
Div 2 Södra Herr 2018/2019
9/1 18.00 Forsheda F - Markaryd
20–0
(6509–5270)
14.20 Skillingaryds IS Full House F1
8–12
(5986–6033)
Div 3 Götaland Herr 2018/2019
14.20 Team Värnamo F1 - Svaneholm
6–14
(5763–6077)
16.00 Team Värnamo F2 - Svaneholm
4–16
(5378–6039)
HANDBOLL 2019  
• VM herrar  
15.00 Österrike - Chile
24–32
15.30 Ryssland - Korea
34–27
17.30 Norge - Saudiarabien
40–21
18.15 Tyskland - Brasilien
34–21
20.15 Danmark - Tunisien
36–22
20.30 Frankrike - Serbien
32–21
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019  
13.00 Craftstaden - Olofström
11–2
14.00 Vetlanda - Östra
uppskjuten
15.00 Gransholm - Ryd
5–6
16.00 CL98IC - Växjö
1–2
16.30 Kalmarsund - Värnamo
3–1
Div 3 herr södra 2018/2019  
17.00 Vetlanda B - Växjö Utveckling B
4–4
17.00 Hovshaga B - Lagan B
7–5
Div 4 herr norra 2018/2019
12.30 Södra Wättern - Beduinerna
7–3
15.00 Forserum - PA Jönköping
13–5
15.30 Gränna B - Skillingaryd
5–5
17.00 Östra Jönköping - Hovslätt
12–7
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Växjö Lakers - Brynäs
3–2 fl
15.15 Örebro - Luleå
1–2
15.15 Djurgården - Linköping
6–3
15.15 Rögle - HV 71
1–3
18.00 Färjestad - Malmö
3–1
18.00 Timrå - Skellefteå
4–6
18.00 Mora - Frölunda
2–3
Hockeyallsvenskan 2018/2019
15.15 Leksand - Bofors Karlskoga
5–1
15.15 Björklöven - Vita Hästen
0–2
18.00 Oskarshamn - Västerås
3–1
 
 
Fredag 11 januari 2019
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.30 Waggeryd - Skirö B
4–5
FOTBOLL 2019  
• Landskamp herrar  
17.45 Sverige - Island
2–2
HANDBOLL 2018/2019  
• VM herrar  
15.30 Japan - Makedonien
29–38
15.30 Angola - Qatar
24–23
18.00 Serbien - Ryssland
29–29
18.00 Island - Kroatien
27–31
18.00 Saudiarabien - Österrike
22–39
18.00 Argentina - Ungern
25–25
20.30 Brasilien - Frankrike
22–24
20.30 Bahrain - Spanien
23–33
20.30 Tunisien - Norge
24–34
20.30 Egypten - Sverige
24–27
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
19.30 Sävsjö - Tranås
5–0
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.15 Westbo - Märserum
4–8

19.25 Väckelsång - Moheda

3–7
19.45 Värnamo - Rottne
4–4
Div 4 herr norra 2018/2019  
20.00 Husqvarna B - Tenhult B
5–3
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Pantern - Södertälje
3–4 fl
19.00 AIK - Västervik
5–2
19.00 Almtuna - Modo
5–6
19.00 Karlskrona - Tingsryd
3–1
Allettan Södra 18/19  
19.00 Kristianstad - Hanhals
4–2
19.00 Vimmerby - Visby/Roma
3–4
19.00 Mariestad - Tranås
3–4
19.00 Kallinge-Ronneby - Grums
5–4
19.00 Troja/Ljungby - Huddinge
1–0 str
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Kalmar - Nybro
3–2
19.00 Halmstad - Mörrum
4–0
19.00 HC Dalen - Tyringe
3–4 fl
Alltvåan 2019
 
19.00 Jonstorp - Värnamo
1–3
 
Torsdag 10 januari 2019
HANDBOLL 2018/2019  
• VM herrar  
18.30 Sydkorea - Tydskland
19–30
20.15 Chile - Danmark
16–39
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Linköping - Mora
2–4
19.00 Brynäs - Frölunda
2–1 fl
19.00 Rögle - Malmö
6–4
19.00 HV 71 - Färjestad
3–2
19.00 Skellefteå - Djurgården
1–3
19.00 Luleå - Örebro
4–2
19.00 Växjö Lakers - Timrå
3–2
 
Onsdag 9 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Västerås - Karlskrona
3–2
19.00 Modo - Björklöven
2–3 fl
19.00 Södertälje - Oskarshamn
4–2
19.00 Bofors Karlskoga - AIK
4–3 fl
19.00 Västervik - Almtuna
3–2
19.00 Pantern - Vita Hästen
3–2 fl
19.00 Tingsryd - Leksand
5–3
Allettan Södra 18/19  
19.00 Mariestad - Visby/Roma
3–2
19.00 Grums - Troja/Ljungby
3–4 str
19.00 Tranås - Hanhals
5–3
19.00 Huddinge - Kristianstad
1–4
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Kalmar - HC Dalen

3–1
19.00 Helsingborg - Mörrum
4–2
19.00 Nybro - Halmstad
3–2 fl
Alltvåan 2019  
19.00 Vänersborg - Borås
2–7
19.00 Värnamo - Olofström
1–4
19.00 Grästorp - Jonstorp
7–3
19.00 Mjölby - Bäcken
0–4
 
Tisdag 8 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
• Champions League semifinaler  
18.00 Frölunda - Pilsen (SVT)
6–3
19.30 München - Salzburg
0–0
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Kalling/ronneby - Vimmerby
3–2
   
Måndag 7 januari 2019
FOTBOLL DAM 2018
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Västerås - Leksand
3–1
 
Söndag 6 januari 2019
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
12.00 Tranås - Craftstaden
0–9
14.00 Olofström - Vetlanda
5–4
15.00 Växjö - Gransholm
8–6
Div 4 herr norra 2018/2019  
17.15 Hovslätt - Södra Wättern
19.15 PA Jönköping - Gränna B
Div 4 herr västra 2018/2019  
11.00 Värnamo B - Älmhult
2–10
17.00 Öjaby - Westbo B
ISHOCKEY 2018/2019  
• J-VM-final  
02.00 USA - Finland (SVT)

2–3
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.00 Vita Hästen - Södertälje
4–3 fl
15.00 Oskarshamn - Modo
5–2
15.00 AIK - Karlskrona

4–0
17.30 Björklöven - Bofors Karlskoga
0–2
17.30 Almtuna - Tingsryd
3–2
17.30 Pantern - Västervik
4–3 fl
Allettan Södra 18/19  
16.00 Hanhals - Huddinge
3–4 fl
Hockeyettan Södra vår 2019  
16.00 Helsingborg - Kalmar
1–4
16.00 Mörrum - Tyringe
1–0
16.00 Nybro Dalen
5–3
Alltvåan 2019  
16.00 Olofström - Grästorp
8–1
16.00 Borås - Värnamo
5–6
17.00 Bäcken - Vänersborg
2–1
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
16.00 Motala - Skillingaryd
7–0
16.00 Rydaholm - Löfstad
3–4
 
Lördag 5 januari 2019
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
12.00 Waggeryd - Målilla B
wo till WIK
14.00 BK Bore - Skirö B
3–3
15.00 Fredriksberg - Nässjö IF U
3–4
16.30 Månsarp - Tjust U
5–2
HANDBOLL 2018/2019  
• Landskamp herrar  
16.00 Sverige - Ryssland (i Jönköping)
29–18
INNEBANDY 2018/2019  
Div 3 herr södra 2018/2019  
15.00 Märserum - Vetlanda B
7–6
Div 4 herr västra 2018/2019  
14.00 Ryd - Hestra
6–3
ISHOCKEY 2018/2019  
• Junior-VM semifinal 2
02.00 Finland - Schweiz
6–1
• Junior-VM bronsmatch  
22.00 Ryssland - Schweiz
5–2
SHL 2018/2019  
15.15 Frölunda - Timrå
4–5
15.15 Luleå - Växjö Lakers
2–3
15.15 Malmö - Örebro
2–3
18.00 Mora - Djurgården
5–3
18.00 Linköping - HV 71
4–3 fl
18.00 Brynäs - Rögle
1–4
18.00 Skellefteå - Färjestad
4–2
Allettan Södra 18/19
15:00 Troja/Ljungby - Tranås
4–3 str
Alltvåan 2019  
15.00 Jonstorp - Mjölby
2–8
 
Fredag 4 januari 2019
INNEBANDY 2018/2019
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.00 Lagan B - Väckelsång
3–6
19.45 Moheda - Westbo
14–3
Div 4 herr norra 2018/2019  
19.00 Skillingaryd - Husqvarna B
11–7

19.30 Beduinerna - Forserum

4–11
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Lessebo - Ljungby IB
9–6
19.30 Hovmantorp - Markaryd/Strömsnäsbruk
17–3
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Södertälje - Modo
3–2
19.00 Vita Hästen - Västerås
5–2
19.00 Västervik - Oskarshamn
3–1
19.00 Karlskrona - Almtuna
2–0
19.00 Leksand - AIK
2–1 fl
• Junior-VM – semifinal  
22.00 Ryssland - USA (SVT eller TV4)
1–2
Allettan Södra 18/19
19.00 Kristianstad - Mariestad
3–2
19.00 Visby/Roma - Kallinge-Ronneby
2–3 str
19.00 Vimmerby - Grums
3–0
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 HC Dalen - Helsingborg
5–2
 
Torsdag 3 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Tingsryd - Björklöven
6–2
19.00 Bofors Karlskoga - Pantern
2–3
Hockeyettan Södra vår 2019
19.00 Tyringe - Nybro
3–7
19.00 Kalmar - Halmstad
4–3 fl
• Junior-VM  
00.30 kvartsfinal (SVT1) Kanada - Finland
1–2 fl
02.00 kvartsfinal (TV4) USA - Tjeckien
3–1
04.30 kvartsfinal (SVT1) Ryssland - Slovakien
8–3
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Löfstad - Mjölby
spelas 10/1
19.00 Skillingaryd - Rydaholm
11–6
 
Onsdag 2 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
• Junior-VM – kvartsfinal (TV4)
22.00 Sverige- Schweiz
0–2
 
Tisdag 1 januari 2019
ISHOCKEY 2018/2019
• Junior-VM  
00.00 Sverige - Kazakstan (SVT)
4–1
02.00 Ryssland - Kanada (TV4 och C More)
2–1
04.30 USA - Finland (SVT)
4–1
 
Måndag 31 december 2018
ISHOCKEY 2018/2019
• Junior-VM  
02.00 Schweiz - Ryssland (tv-sänds inte)

4–7
04.30 Kazakstan - Slovakien (tv-sänds inte)
2–11
22.00 Danmark - Tjeckien (tv-sänds inte)
0–4
 
Söndag 30 december 2018
ISHOCKEY 2018/2019
• Junior-VM  
00.30 Slovakien - Finland (SVT)
1–5
02.00 Kanada - Tjeckien (TV4 och C More)
5–1
04.00 Sverige - USA (TV4 och C More)
5–4 fl
SHL 2018/2019
15.15 Djurgården - Växjö Lakers
4–2
15.15 Färjestad - Brynäs
3–4 str
15.15 Mora - Luleå
4–7
15.15 Örebro - HV 71
1–3
18.00 Frölunda - Rögle
2–3 fl
18.00 Timrå - Linköping
3–4
18.00 Malmö - Skellefteå
3–2
Allettan Södra 18/19  
16.00 Huddinge - Vimmerby
0–3
16.00 Mariestad - Grums
3–1
16.00 Kallinge-Ronneby - Hanhals
4–3
17.00 Tranås - Visby/Roma
3–1
17.00 Troja/Ljungby - Kristianstad
2–3 str
Hockeyettan Södra vår 2019  
16.00 Helsingborg - Tyringe

5–4 fl
16.00 Halmstad - HC Dalen
2–3
16.00 Mörrum - Nybro
3–5
 
Lördag 29 december 2018
FOTBOLL DAM
Div 2 Småland 2018/2019
 
14.00 Tjust U - Fredriksberg
4–2
ISHOCKEY 2018/2019  
• Junior-VM
02.00 Tjeckien - Ryssland (TV4 och C More)
1–2
03.30 Kazakstan - USA (tv-sänds inte)
2–8
22.00 Danmark - Schweiz (tv-sänds inte)
0–4
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Almtuna - Bofors Karlskoga
3–2
15.15 Karlskrona - Leksand
1–3
15.15 Södertälje - Västerås
3–1
18.00 Modo - Pantern
2–0
18.00 Oskarshamn - Vita Hästen
1–0
18.00 Västervik - Björklöven
4–3 str
 
Fredag 28 december 2018
FOTBOLL DAM
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.30 Åby/Tjureda B - Waggeryd

6–7
19.30 Målilla B - Skirö B 0 -
4–2
20.00 BK Bore - Nässjö U
2–3
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Luleå - Timrå
1–2 fl
19.00 Skellefteå - Frölunda
3–5
19.00 Brynäs - Örebro
3–3 fl
19.00 Rögle - Djurgården
2–1 fl
19.00 Växjö Lakers - Mora
5–2
19.00 Linköping - Färjestad
5–4
19.00 HV 71 - Malmö
3–1
Hockeyallsvenskan 2018/2019
19.00 AIK - Tingsryd
3–1
Allettan Södra 18/19  
19.00 Vimmerby - Tranås
2–3
19.00 Mariestad - Troja/Ljungby
3–4
19.00 Kristianstad - Kallinge-Ronneby
4–3 fl
19.00 Visby/Roma - Huddinge
1–2
19.00 Hanhals - Grums
8–0
Hockeyettan Södra vår 2019  
19.00 Kalmar - Mörrum
7–2
19.00 Tyringe - Halmstad
4–2
19.00 Nybro - Helsingborg
7–1
• Junior-VM
00.00 Slovakien - Sverige (TV4 och C More)

2–5
02.00 Schweiz - Kanada (SVT)
2–3
04.30 Finland - Kazakstan (tv-sänds inte)
5–0
 
Torsdag 27 december 2018
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Vita Hästen - Modo
0–1
19.00 Karlskrona - Björklöven
2–1 fl
• Junior-VM  
00.00 USA - Slovakien (TV4 och C More)
2–1
02.00 Kanada - Danmark (tv-sänds inte)
14–0
04.00 Finland - Sverige (SVT)
1–2
22.00 Ryssland - Danmark (TV12 och C More)
4–0
 
Onsdag 26 december 2018
ISHOCKEY 2018/2019
• Junior-VM  
22.00 Tjeckien - Schweiz (tv-sänds inte)
2–1 fl
SHL 2018/2019
15.15 Frölunda - Luleå
5–3
15.15 Färjestad - Växjö Lakers
3–2
15.15 Timrå - Brynäs
3–2 fl
15.15 Djurgården - HV 71
0–2
15.15 Malmö - Linköping
2–3 fl
18.00 Mora - Skellefteå
3–1
18.00 Örebro - Rögle
5–3
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Västervik - Södertälje
2–3 fl
15.15 Tingsryd - Pantern
1–4
18.00 Bofors Karlskoga - Oskarshamn
1–3
18.00 Västerås - AIK
3–2 fl
18.00 Leksand - Almtuna
3–2
 
Tisdag 25 december 2018
INGA MATCHER
 
Måndag 24 december 2018
INGA MATCHER
 
Söndag 23 december 2018
INGA MATCHER
 
Lördag 22 december 2018
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
14.00 Tjust U - Åby/Tjureda B
6–2
15.00 Fredriksberg - BK Bore
spelas 20/1
 
Fredag 21 december 2018
FOTBOLL DAM
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.30 Waggeryd - Månsarp
0–6
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
19.30 Värnamo - CL98IC
uppskjuten
20.00 Ryd - Kalmarsund
0–4
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Malmö - Luleå
4–0
19.00 Brynäs - Växjö Lakers
3–1
19.00 Frölunda - Timrå
3–2
19.00 HV 71 - Färjestad
4–3
19.00 Mora - Djurgården
3–2 str
19.00 Örebro - Skellefteå
2–4
 
Torsdag 20 december 2018
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019  
20.00 Östra - Sävsjö
2–8
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
18.00 Vita Hästen - Bofors Karlskoga
1–2
19.00 Oskarshamn - Karlskrona
7–0
19.00 Modo - Västervik
2–4
19.00 Södertälje - Tingsryd
2–3
19.00 Björklöven - AIK
3–2
19.00 Almtuna - Västerås
4–3
 
Onsdag 19 december 2018
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.10 Nässjö U - Målilla B
18–5
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
19.00 Rögle - Brynäs
0–4
19.00 Timrå - Frölunda
2–4
19.00 Djurgården - HV 71
3–2 fl
19.00 Luleå - Mora
5–2
19.00 Växjö Lakers - Malmö
3–1
19.00 Färjestad - Örebro
4–3 fl
19.00 Skellefteå - Linköping
6–2
 
Tisdag 18 december 2018
INGA MATCHER
 
Måndag 17 december 2018
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 AIK - Pantern
1–4
19.00 Karlskrona - Vita Hästen
4–1
 
Söndag 16 december 2018
FOTBOLL DAM
Div 2 Småland 2018/2019
 
13.00 Nässjö U - Åby/Tjureda B
3–1
15.00 Målilla B - Fredriksberg
4–5
HANDBOLL - DAM-EM  
14.00 Rumänien - Nederländerna (brons)
20–24
17.30 Ryssland - Frankrike (final)
21–24
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019  
18.00 Kalmarsund - Vetlanda
6–2
Div 3 herr södra 2018/2019  
15.00 Vetlanda B - Lagan B
8–7
Div 4 herr norra 2018/2019  
15.15 Hovslätt - PA Jönköping
5–7
Tenhult B - Östra Jönköping
spelas 5/1
Div 4 herr västra 2018/2019  
15.30 Westbo B - Markaryd/Strömsnäsbruk
9–0
19.30 Hovmantorp - Värnamo B
22–2
ISHOCKEY 2018/2019  
• Channel One Cup  
12.00 Tjeckien - Sverige
2–3
15.00 Ryssland - Finland
5–0
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
17.30 Tingsryd - Vita Hästen
4–0
Div 2 Södra B 2018
16.00 Mjölby - Jonstorp
0–4
16.00 Alvesta - Nässjö
3–1
16.00 Lund - Gislaved
4–5 fl
16.00 HA74 Sävsjö - Olofström
6–3
16.00 Åstorp - Värnamo
2–3 fl
16.00 Boro/Vetlanda - Sölvesborg
5–0
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
16.00 Rydaholm - Mjölby
3–6
16.00 Motala - Löfstad
6–3
 
Lördag 15 december 2018
FOTBOLL L2018  
Råslättscupen herr grupp D  
08.15 Waggeryd - Mullsjö
3–1
09.00 IK Tord - Waggeryd
2–0
10.00 Waggeryd - Jönköpings Södra 1
0–1
10.45 Habo - Waggeryd
2–2
11.30 Waggeryd - Assyriska Futsal Club Jönköping
3–2
Råslättscupen dam grupp B  
15.45 Husqvarna FF 1 - Waggeryd
0–1
16.30 Waggeryd - Norrahammars IK
2–0
17.45 Hovås/Billdal - Waggeryd
3–0
18.45 Waggeryd - Öxnehaga
1–0
19.30 Waggeryd - Mariebo 1
0–7
20.00 Forserum - Waggeryd
0–3
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019  
13.00 Kalmarsund - Vetlanda
spelas 16/12
14.00 CL98IC - Sävsjö
0–5
14.00 Gransholm - Craftstaden
4–6
14.00 Värnamo - Östra
6–8
15.00 Växjö - Tranås
7–2
Div 4 herr norra 2018/2019  
12.30 Södra Wättern - Tenhult B
5–3
13.30 Gränna B - Husqvarna B
5–5
15.00 Forserum - Östra Jönköping
Div 4 herr västra 2018/2019  
14.00 Ryd - Värnamo B
spelas 17/1
ISHOCKEY 2018/2019
• Channel One Cup
09.30 Finland - Sverige
3–2
13.45 Ryssland - Tjeckien
7–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.15 Västerås - Västervik
1–6
18.00 Bofors Karlskoga - Modo
1–0
 
Fredag 14 december 2018
BANDY 2018/2019
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.00 Månsarp - Skirö B
10–1
20.00 Waggeryd - BK Bore
12–1
HANDBOLL DAMER 2018  
• EM - slutspel  
14.00 Sverige - Norge (placering 5-6)
29–38
17.30 Ryssland - Rumänien (semifinal)
28–22
21.00 Nederländerna - Frankrike (semifinal)
21–27
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019
19.30 Ryd - Olofström
2–1
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.15 Westbo - Rottne
9–9
19.25 Väckelsång - Gransholm
6–14
19.30 Carlshamn - Moheda
2–2
19.45 Värnamo - Märserum
9–3
Div 4 herr norra 2018/2019
19.30 Beduinerna - Skillingaryd
2–3
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Hestra - Älmhult
9–7
19.30 Lessebo - KF Ljungby
11–9
19.30 Öjaby - Hovmantorp
5–8
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Södertälje - Karlskrona
5–4
19.00 Almtuna - Björklöven
2–3
19.00 Leksand - Oskarshamn
0–3
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.00 Mjölby - Motala
spelas 1/2
 
Torsdag 13 december 2018
FOTBOLL 2018  
• Europaligan  
18.55 Besiktas - Malmö FF
0–1
18.55 Genk - Sarpsborg
4–0
ISHOCKEY 2018/2019
• Channel One Cup  
17.30 Finland - Tjeckien
3–4 str
16.45 Sverige - Ryssland
2–3 str
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019  
19.30 Löfstad - Skillingaryd
1–6
 
Onsdag 12 december 2018
HANDBOLL 2018/2019  
• Dam-EM  
18.00 Sverige - Ryssland
39–30
21.00 Serbien - Frankrike
28–38
INNEBANDY 2018/2019  
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.45 Hovshaga B - Växjö Utveckling B
6–4
20.00 Carlshamn - Moheda 2–2
2–2
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Västerås - Björklöven
5–4 fl
19.00 Oskarshamn - AIK
5–3
19.00 Modo - Tingsryd
4–5 fl
19.00 Bofors Karlskoga - Västervik
3–2 fl
19.00 Pantern - Almtuna
0–2
19.00 Leksand - Södertälje
0–4
Div 1 Södra 2018/2019  
19.00 Troja/Ljungby - Nybro
5–2
19.00 Mörrum - Helsingborg
4–2
19.00 HC Dalen - Kallinge-Ronneby
1–2
19.00 Tyringe - Hanhals
5–6
19.00 Vimmerby - Halmstad
7–1
19.00 Kalmar - Kristianstad
3–1
Div 2 Södra B 2018
19.00 Nässjö - Mjölby
2–7
19.00 Jonstorp - Boro/Vetlanda
5–3
19.00 Sölvesborg - Åstorp
3–0
19.00 Värnamo - HA74 Sävsjö
0–4
19.00 Olofström - Lund
6–2
19.00 Gislaved - Alvesta
0–1
 
Tisdag 11 december 2018
ISHOCKEY 2018/2019
• CHL – kvartsfinaler  
Match 1 inom parentes.
Lag i fet stil vidare till semifinaler
 
17.00 Pilzen - Skellefteå (3–3)
2–1 str
18.00 Frölunda - Brno (4–1)
6–1
18.00 Kärpät - Salzburg (2–3)
1–1
18.00 Malmö - München (1–2)
5–5 fl
 
Måndag 10 december 2018
INGA MATCHER
 
Söndag 9 december 2018
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
13.30 Fredriksberg - Månsarp
3–11
HANDBOLL 2018/2019  
• Dam-EM  
15.00 Sverige - Frankrike
21–21
Ungdoms-SM grupp 11 P16 i Skillingaryd

09.00 Hultsfreds HF - Lugi HF 2

13–30
10.30 HK Vaggeryd - HK Country
17–24
12.00 IK Baltichov - Hultsfreds HF
23–13
13.30 Lugi HF 2 - HK Country
22–19
15.00 HK Vaggeryd - IK Baltichov
18–25
INNEBANDY 2018/2019
• VM herrar  
13.00 Tjeckien - Schweiz (bronsmatch)
2–4
16.00 Finland - Sverige (final)
6–3
Div 1 damer 2018/2019  
14.00 Sävsjö - Kalmarsund
5–4
15.00 Tranås - Värnamo
3–5
Div 3 herr södra 2018/2019  
17.00 Växjö Utveckling B - Märserum
13–7
18.00 Carlshamn - Vetlanda B
10–3
Div 4 herr norra 2018/2019  
12.00 Östra Jönköping - Gränna B
13–12
17.00 PA Jönköping - Beduinerna
6–8
Div 4 herr västra 2018/2019  
13.30 Älmhult - Westbo B
16–3
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.00 Södertälje - Almtuna
0–4
15.00 AIK - Modo
2–1
17.30 Bofors Karlskoga - Tingsryd
3–5
Div 1 Södra 2018/2019  
16.00 Hanhals - Mörrum
7–1
16.00 Kallinge-Ronneby - Troja/Ljungby
0–1
16.00 Nybro - Vimmerby
4–2
16.00 Helsingborg - Kalmar

6–4
16.00 Kristianstad - HC Dalen
1–0
16.00 Halmstad - Tyringe
1–3
Div 2 Södra B 2018  
16.00 Sölvesborg - Värnamo
0–4
16.00 Boro/Vetlanda - Mjölby
3–7
16.00 Åstorp - Olofström
0–4
16.00 Gislaved - HA74 Sävsjö
2–3
16.00 Alvesta - Jonstorp
1–5
16.30 Lund - Nässjö
2–3 fl
Division 3 Södra C fortsättning 2018/2019
16.00 Skillingaryd - Mjölby
5–2
16.00 Motala - Rydaholm
9–3
 
Lördag 8 december 2018
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
10.00 Götene BK - Skillingaryds IS
11–9
(4979–4806)
14.00 BK Kyrk - Skillingaryds IS Dam
13–6
(5018–4517)
Div 5 herr 2018/2019
10.00 Team Värnamo B - Gislaved B
5–15
(4821–5198)
FOTBOLL 2018  
Träningsmatch  
12.00 Värnamo Södra - IFK Värnamo U 19
2–7
HANDBOLL 2018/2019  
Ungdoms-SM grupp 11 P16 i Skillingaryd  
13.00 HK Vaggeryd - Hultsfreds HF
24–16
14.30 IK Baltichov - Lugi HF
13–21
16.00 Hultsfreds HF - HK Country
14–28
17.30 HK Vaggeryd - Lugi HF 2
14–34
19.00 HK Country - IK Baltichov
22–12
INNEBANDY 2018/2019  
• Herr-VM semifinaler  
16.00 Tjeckien - Finland
2–7
19.00 Sverige . Schweiz
5–4 str
Div 1 damer 2018/2019  
17.00 Östra - Ryd
7–2
19.00 Vetlanda - Gransholm
8–2
Div 3 herr södra 2018/2019
16.00 Hovshaga B - Värnamo
7–7
Div 4 herr norra 2018/2019
17.00 Tenhult B - Forserum
2–16
17.00 Husqvarna B - Hovslätt
10–13
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Frölunda - Växjö Lakers
1–0 str
15.15 Rögle - Skellefteå
4–1
15.15 Linköping - Färjestad
0–1
18.00 Mora - HV 71
2–1
18.00 Örebro - Malmö
0–1 str
18.00 Brynäs - Timrå
5–1
18.00 Luleå - Djurgården
4–1
 
Fredag 7 december 2018
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.30 Åby/Tjureda B - Målilla B

15–2
19.30 Nässjö U - Skirö B
7–1
20.00 BK Bore - Tjust U
0–10
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019  
19.30 Craftstaden - CL98IC
9–0
19.45 Olofström - Växjö
5–6
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.15 Westbo - Väckelsång
7–10
19.30 Rottne - Gransholm
7–2
19.45 Moheda - Lagan B
5–11
Div 4 herr norra 2018/2019
19.00 Skillingaryd - Södra Wättern
5–5
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Markaryd/Strömsnäsbruk - Ljungby IB
7–11
19.30 Hovmantorp - Lessebo
11–6
19.45 Värnamo B - Öjaby
2–9
19.30 KF Ljungby - Ryd
ISHOCKEY 2018/2019
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Västervik - Karlskrona
1–2
19.00 Västerås - Pantern
4–1
19.00 Modo - Leksand
3–2
19.00 Vita Hästen - AIK
0–1
19.00 Oskarshamn - Björklöven
3–1
Div 1 Södra 2018/2019  
19.00 Tyringe - Helsingborg
4–1
19.00 Dalen - Nybro
7–2
 
Torsdag 6 december 2018
HANDBOLL 2018/2019  
• Dam-EM  
21.00 Sverige - Montenegro
28–30
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Malmö - Rögle
2–1 str
19.00 Växjö Lakers - Timrå
2–1
19.00 Örebro - Frölunda
7–1
19.00 HV 71 - Mora
6–0
19.00 Brynäs - Linköping
2–5
19.00 Färjestad - Luleå
1–0
19.00 Djurgården - Skellefteå
3–2 fl
 
Onsdag 5 december 2018
INNEBANDY 2018/2019
Div 3 herr södra 2018/2019
20.00 Växjö Utveckling B - Carlshamn
6–6
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019
19.00 Västervik - Leksand
3–0
19.00 Pantern - Oskarshamn
2–3
19.00 Almtuna - Vita Hästen
2–0
19.00 Tingsryd - Västerås
2–5
19.00 Björklöven - Södertälje
3–0
19.00 Karlskrona - Bofors Karlskoga
3–5
Div 1 Södra 2018/2019  
19.00 Vimmerby - Troja/Ljungby
3–0
19.00 Kristianstad - Mörrum
3–0
19.00 Kallinge-Ronneby - Kalmar
4–2
19.00 Halmstad - Hanhals
2–4
Div 2 Södra B 2018  
19.00 Lund - Värnamo
1–11
19.00 Boro/Vetlanda - Nässjö
4–3
19.00 Mjölby - Gislaved
8–3
19.00 Alvesta - Olofström
2–3
19.00 HA74 Sävsjö - Åstorp
12–1
19.00 Jonstorp - Sölvesborg
4–2
 
Tisdag 4 december 2018
HANDBOLL 2018/2019  
• EM damer  
18.00 Sverige - Polen
23–22
INNEBANDY 2018/2019
• VM herrar  
17.15 Sverige - Danmark
25–0
ISHOCKEY 2018/2019  
• Champions hockeyleague - kvartsfinaler match 1(2)  
18.00 Kometa Brno - Frölunda
1–4
18.00 Skellefteå - Pilzen
3–3
19.30 München - Malmö
2–1
19.30 Salzburg - Kärpät
3–2
 
Måndag 3 december 2018
INNEBANDY 2018/2019
• VM herrar  
19.30 Sverige - Norge
9–1
 
Söndag 2 december 2018
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
13.30 Fredriksberg - Waggeryd
2–6
BOWLING 2018/2019  
Div 5 herr 2018/2019  
11.00 Team Värnamo B - Raketen B
5–15
(4500–4993)
HANDBOLLS-EM DAMER  
18.00 Sverige - Serbien
22–21
INNEBANDY 2018/2019  
Div 1 damer 2018/2019
13.00 Värnamo - Växjö
1–5
Div 4 herr norra 2018/2019  
15.15 Hovslätt - Skillingaryd
2–5
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
15.00 Modo - Almtuna
3–0
15.00 Leksand - Bofors Karlskoga

2–5
15.00 Tingsryd - Karlskrona
3–2
15.00 Västervik - AIK
1–2 fl
17.30 Södertälje - Pantern
3–4
17.30 Västerås - Oskarshamn
3–1
18.30 Vita Hästen - Björklöven
3–4 fl
Div 1 Södra 2018/2019  
16.00 Troja/Ljungby - Kristianstad
4–3 str
16.00 Vimmerby - Kallinge-Ronneby
1–2
16.00 Kalmar - Hanhals
7–5
Div 2 Södra B 2018  
16.00 Olofström - Mjölby
4–6 i går
16.00 Gislaved - Boro/Vetlanda
6–3
16.00 Nässjö - Jonstorp
1–2 str
16.00 Sölvesborg - HA74 Sävsjö
1–4
17.00 Värnamo - Alvesta
1–5
 
Lördag 1 december 2018
BOWLING 2018/2019
Div 1 Södra Herr 2018/2019  
10.00 Vårkulla IK - Forsheda
3–16
(5833–6502)
10.00 Frigg - Team Värnamo
6–14
(6046–6305)
13.20 Team Bjuv - Team Värnamo
14–6
(6358–6117)
   
13.50 Bockarna - Forsheda
7–13
(6460–6740)
Div 2 Södra Herr 2018/2019
14.20 Skillingaryds IS - Animals
8–12
(5980–6180)
15.20 Forsheda F - Markaryd
spelas 9/1
INNEBANDY 2018/2019  
• VM herrar  
15-00 Finland - Sverige
4–5
Div 1 damer 2018/2019  
13.00 Kalmarsund - Craftstaden
4–2
14.30 CL98IC - Gransholm
7–4
15.00 Olofström - Östra
2–8
16.00 Ryd - Tranås
5–3
Div 3 herr södra 2018/2019  
17.00 Vetlanda B - Hovshaga B
spelas 4/12
Div 4 herr norra 2018/2019  
12.30 Södra Wättern - Husqvarna B

8–7
15.00 Forserum - Gränna B
13–3
17.15 PA Jönköping - Tenhult B
23–2
Div 4 herr västra 2018/2019
10.00 Värnamo B - KF Ljungby
4–11
ISHOCKEY 2018/2019  
SHL 2018/2019  
15.15 Rögle - Luleå
2–3 str
15.15 Linköping - Malmö
4–3
15.15 Timrå - Örebro
2–1 fl
18.00 Skellefteå - Brynäs
0–2
18.00 HV 71 - Växjö Lakers
4–2
18.00 Djurgården - Färjestad
2–3
18.00 Mora - Frölunda
3–0
Div 1 Södra 2018/2019  
15.00 HC Dalen - Helsingborg
6–5
16.00 Mörrum - Tyringe
9–1
 
Fredag 30 november 2018
BANDY 2018/2019  
Div 2 Småland 2018/2019
 
19.00 Månsarp - Nässjö U
8–3
19.30 Tjust Bandy U - Målilla B
4–0
21.00 Skirö B - Åby/Tjureda B
12–3
HANDBOLLS-EM DAMER  
21.00 Danmark - Sverige
30–29
INNEBANDY 2018/2019
Div 1 damer 2018/2019  
19.30 Sävsjö - Vetlanda
4–5
Div 3 herr södra 2018/2019  
19.00 Lagan B - Växjö Utveckling B
5–9
19.00 Väckelsång - Carlshamn
4–4
19.30 Gransholm - Moheda
3–4
19.45 Värnamo - Westbo
6–6
20.00 Märserum - Rottne
5–10
Div 4 herr norra 2018/2019  
19.30 Beduinerna - Gränna B
3–6
Div 4 herr västra 2018/2019  
19.30 Ljungby IB - Westbo B
9–4
19.30 Hestra - Markaryd/Strömsnäsbruk
16–4
19.30 Ryd - Hovmantorp
1–18
19.30 Lessebo - Öjaby
7–4
ISHOCKEY 2018/2019  
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Pantern - Vita Hästen
19.00 AIK - Bofors Karlskoga
7–3
19.00 Leksand - Tingsryd
1–5
19.00 Oskarshamn - Södertälje
1–4
19.00 Almtuna - Västervik
1–4
19.00 Karlskrona - Västerås
1–3
19.00 Björklöven - Modo
3–4 str
Div 1 Södra 2018/2019
19.00 Nybro - Halmstad
5–1
 
Torsdag 29 november 2018
FOTBOLL 2018  
• Europaligen  
21.00 Malmö FF - Genk
2–2
21.00 Sarpsborg - Besiktas
2–3
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Skellefteå - Mora
2–0
19.00 Frölunda - Brynäs
1–0 fl
19.00 Rögle - HV 71
0–1
19.00 Luleå - Linköping
2–1 str
 
Onsdag 28 november 2018
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Växjö Lakers - Örebro
3–2
19.00 Färjestad - Timrå
2–1
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Bofors Karlskoga - Björklöven
6–3
19.00 Västerås - Leksand
3–2
19.00 Västervik - Pantern
3–5
19.00 Södertälje - Vita Hästen
2–2 str
19.00 Almtuna - Tingsryd
4–3 str
19.00 Karlskrona - AIK
4–1
Div 1 Södra 2018/2019
19.00 Kristianstad - Vimmerby
1–3
19.00 Tyringe - Kalmar
3–5
19.00 Helsingborg - Troja/Ljungby
2–3
19.00 Halmstad - Mörrum
2–3
19.00 Hanhals - HC Dalen
5–3
19.00 Kallinge-Ronneby - Nybro
4–5 fl
Div 2 Södra B 2018  
19.00 Mjölby - Värnamo
4–0
19.00 Lund - HA74 Sävsjö
1–4
19.00 Jonstorp - Gislaved
6–2
19.00 Boro/Vetlanda - Olofström
2–4
19.00 Alvesta - Åstorp
5–2
19.00 Nässjö - Sölvesborg
3–2
 
Tisdag 27 november 2018
ISHOCKEY 2018/2019
SHL 2018/2019  
19.00 Frölunda - Rögle
1–2
Hockeyallsvenskan 2018/2019  
19.00 Modo - Oskarshamn
3–2 str
 
Måndag 26 november 2018
INGA MATCHER
   
Söndag 25 november 2018
BOWLING 2018/2019
Div 1 Dam 2018/2019  
10.30 Skillingaryds IS Dam - Team Kungsbacka
8–12
(4986–5400)
Div 1 Södra Herr 2018/2019  
10.40 Göta F1 - Forsheda
2–18
(5682–6185)
14.20 Tolvåker - Forsheda
12–8
(6585–6188)
Div 2 Södra Herr 2018/2019  
10.00 Forsheda F - Nyhem
18–2
(6432–5242)
14.20 Skillingaryds IS herr- Halmia
13–7
(5963–5784)
Div 5 herr 2018/2019  
15.20 Team Värnamo B - Eksjö
15–5
(4709–4196)
FOTBOLL HERR 2018